Nelaukiamas žiemos palydovas

Kiekvieną žiemą pastebima tendencija: kai tik ateina šaltieji žiemos mėnesiai, padaugėja rotavirusinių ligų. Šis virusas atkaklus visais metų laikais, tačiau lapkritį–balandį yra jo pikas. Kodėl būtent žiema – niekas negali paaiškinti. Galbūt dėl to, kad šaltuoju metų laiku daugiau būname patalpose, pasitaiko daugiau kontaktų su užkratu. O viduriavimas dėl kitų priežasčių gali užklupti bet kada bet kurį – tiek jauną, tiek vyresnį.
 

Rotavirusinė liga


Rotavirusinis viduriavimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių gastroenteritų (skrandžio ir žarnyno uždegimų). Jį sukelia rotavirusas. Rotaviruso užsikrėtimo kelias lotyniškais terminais yra fekalinis-oralinis. Lietuviškai tai reiškia, kad mikroskopinė išmatų dalelė turi patekti į burną. Kad prasidėtų infekcija, užtenka mikroskopinės infekuojamosios dozės. Laikas nuo užsikrėtimo iki susirgimo trunka nuo vienos iki kelių dienų.
Ligos požymiai: pakyla temperatūra, prasideda smarkus viduriavimas vandeningomis išmatomis po 5–15 kartų per dieną, vėmimas, stiprus pilvo skausmas bei gurgėjimas. Prie minėtų požymių gali prisidėti sloga, gerklės skausmas. Daugiausiai serga nuo 9 mėn. iki 2 m. amžiaus vaikai. Vaikams ši liga gana pavojinga, nes jiems labai greitai vystosi dehidratacija (skysčių bei mineralinių medžiagų netekimas) ir šoko požymiai.


 

 

Specifinio gydymo nėra, gydymo esmė yra normalizuoti prarastą skysčių kiekį. Namie būtina gerti kuo daugiau skysčių. Tinka saldžios arbatos, sultys, negazuotas mineralinis ar virintas vanduo. Skystis turi būti kambario temperatūros, jį reikia gurkšnoti nuolat, mažais gurkšneliais. Jei suaugęs ar vaikas atsiduria ligoninėje – lašinamos lašelinės.

 
Rotavirusiniam viduriavimui gydyti tinka ir absorbciniu poveikiu pasižymintys vaistai (pvz., Smecta).

 

Įvairios kilmės viduriavimai


Normalus tuštinimosi dažnis yra nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę. Kiekvienam žmogui jis skiriasi ir priklauso nuo amžiaus. O viduriavimą galima apibūdinti taip: tai dažnas tuštinimasis skystos konsistencijos išmatomis, kurių kiekis didesnis negu 200–250 g per parą. Tad, jeigu viduriuojate tik, pvz., 1 kartą per savaitę, kai suvalgote „negero maisto“, tai nėra viduriavimas medicininiu požiūriu.
Viduriavimai pasitaiko dar dažniau nei rotavirusinės infekcijos. Štai keletas dažniausių priežasčių, dėl ko gali nutikti šis nemalonus sveikatos sutrikimas.
• Dažniausiai viduriavimus sukelia žarnyno infekcijos. Tai gali būti bakterijomis užterštas maistas, taip pat virusai ir grybeliai. Rečiau užkratas būna parazitai, pavyzdžiui, askaridės arba kaspinuočiai.
• Apsinuodijimas maisto produktais. Apsinuodijus maisto produktais, beveik visada prasideda ūminis viduriavimas. Dažniausiai jį sukelia bakterijos, kurios gali daugintis, nesilaikant higienos reikalavimų ruošiant maistą.
• Medikamentai. Tai gali būti įvairios tabletės, kurias naudoja moterys, norėdamos sumažinti svorį. Tai gali būti ir antibiotikai, kai kurie vaistai nuo vėžio.
• Baimė ir stresas jautriems žmonėms gali sukelti viduriavimą, ypač susidarius provokuojančioms situacijoms. Tačiau kiekvienu atveju gydytojas turėtų paieškoti ir organinių priežasčių.
 

Smecta – pirmoji ir greičiausiai pasiekiama pagalba


Užklupus viduriavimui, patartina išgerti Smecta miltelių suspensijos. Jei neturite šio preparato namuose, jo tikrai įsigysite kiekvienoje vaistinėje. Dar geriau, jei turėtumėte jo savo vaistinėlėje. Tai bus pirmoji „greitoji“ pagalba iki apsilankant pas gydytoją ir išsiaiškinant tikrąją viduriavimo priežastį.
Esant ūmiam viduriavimui suaugusiesiems pirmąsias 3 dienas reikia vartoti po 6 pakelius per parą, vėliau – po 3. Gydymą tęsti mažiausiai 3 dienas. Pakelio turinį (baltus miltelius) reikia ištirpinti pusėje stiklinės vandens išmaišant, kol gausis baltas mišinys. Vaikams iki metukų amžiaus pirmąsias 3 paras paprastai skiriama po 2 pakelius per parą, po to – po 1; vyresniems vaikams – pirmąsias 3 dienas skiriami 4 pakeliai per parą, vėliau – 2.
Vartojant Smecta tuo pat metu būtina taikyti rehidracinę terapiją, t.y. vartoti daug skysčių. Gerti po nedaug, po šaukštuką, bet dažnai. Smecta ir rehidracinė terapija geriamaisiais tirpalais papildo viena kitą.
Smecta saugu vartoti ir jauniems, ir vyresniems, jis yra gerai toleruojamas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai