Etiopatogenezė. Tai moterims būdingas skausmo sindromas. Aiški ligos priežastis nežinoma. Paprastai išsamus ginekologinis ir virškinamojo trakto tyrimas skausmo priežasties aiškiai neatskleidžia. Gana dažnai tokios ligonės būna išmėginusios įvairių gydymo metodų, įskaitant ir operacijas dėl endometriozės, dėl sąaugų, histerektomijų, ovaroektomijų ir kt. Šios intervencijos ne tik nepašalina skausmo šaltinio, bet paprastai susidaro naujų skausmo židinių. Tikslūs skausmo mechanizmai nežinomi. Manoma, kad įtakos gali turėti hormonų pusiausvyros pokyčiai, vaikystėje buvusi fizinė ir seksualinė prievarta. Skausmas išlieka dėl nervų sistemos ryšių su dubens organais pokyčių, anomalinių dubens raumenų, nes dėl to raumenys susitraukai, įsitempia. Taip pat turi reikšmės pakitę autonominės nervų sistemos ryšiai su dubens organais.
Klinika. Lėtinis dubens skausmas yra gilus, aštrus ar maudžiantis. Kiti požymiai: depresija, nerimas, sutrikęs miegas, sumažėjęs aktyvumas. Tiriant ginekologinės priežasties, galinčios paaiškinti skausmą, paprastai nenustatoma. Tačiau dažnai pavyksta nustatyti dubens dugno raumenų miofascinę disfunkciją.
Diagnostika. Diagnozė nustatoma ligų atmetimo principu. Specialių diagnostikos testų nėra, tačiau paprastai būna atliktos įvairios diagnostinės procedūros siekiant įrodyti ar atmesti ginekologinę patologiją.
Gydymas. Nenustatyta, koks vaistas efektyviausiai slopina lėtinį dubens skausmą. Praktiniai stebėjimai rodo, kad kartais efektyvūs antidepresantai ar vaistai nuo traukulių, taip pat narkotiniai analgetikai. Jei nėra aiškių indikacijų, vengtina bet kokių chirurginių intervencijų, esant dubens skausmo sindromui. Kiekviena chirurginė intervencija sukelia naujų sąaugų ir skausmo židinių. Kartais efektyvios nervų blokados (simpatolizinės juosmens mazgų blokados). Kadangi paciento aktyvumas yra sumažėjęs, fizinė terapija, kineziterapija gali reikšmingai pagerinti funkcinę būklę. Kai yra miofascinis skausmas, gali pagelbėti specifinis fizinis gydymas (TENS, manualinė terapija). Psichologinė ar psichoterapinė pagalba svarbi, kai yra depresijos ar nerimo sindromas, taip pat skausmui malšinti. Taikomos šios priemonės: relaksacija, hipnozė, grįžtamasis biologinis ryšys. Tokia pagalba būtina ir išliekant dubens skausmui po seksualinės prievartos.
Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.