Podagra dažnai susijusi su nesaikingais gyvenimo malonumais

Podagra – lėtinė liga (medžiagų apykaitos sutrikimas), į kurią neretai ilgus metus numojama ranka. Kodėl? Matyt dėl to, kad staigiai atsirandantis sąnarių uždegimas per keletą parų praeina ir galima vėl ramiai gyventi. Deja, bet yra prastų naujienų – tai liga, kurios progresavimas tęsiasi toliau, o priepuoliai pasireiškia vis dažniau ir yra vis sunkesni. Negydoma podagra gali suluošinti.

Sąnarius pažeidžia netirpios druskos

Podagra yra lėtinis šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas, kai šlapimo rūgšties padaugėja ir kraujyje, ir kituose organizmo skysčiuose. Organizme formuojasi daugiau mikrokristalų, kurie vadinami natrio uratais – jie dažniausiai nusėda bei kaupiasi sąnariuose ir aplink juos esančiuose audiniuose, taip pat gali pažeisti ir vidaus organus. Tyrimai rodo, kad beveik visiems podagra sergantiems asmenims kraujyje nustatoma hiperurikemija (padidėjęs šlapimo rūgšties kiekis), tačiau tiems, kurių kraujyje šlapimo rūgšties yra daugiau, podagra išsivysto ne visuomet. Vis dėlto tai labai svarbi aplinkybė, atsirandanti dėl dviejų pagrindinių priežasčių – kai organizme šlapimo rūgšties pagaminama per daug arba inkstai tiesiog nesugeba jos išskirti tiek, kiek reikėtų. Būna ir taip, kad šlapimo rūgšties kiekis kraujyje ir kituose skysčiuose padidėja ir dėl greitesnės ar gausesnės šlapimo rūgšties gamybos, ir dėl per lėto jos išskyrimo per inkstus – vadinasi, kartais kaltos mišrios priežastys.

Podagros priežasčių gana daug ir jos labai įvairios

Dažniausiai šia liga suserga į penktąją ar į šeštąją dešimtį įžengę vyrai; kartais pirmieji simptomai pasireiškia jau ir 35 metų vyrams. Moterys liga serga rečiau, tačiau pomenopauziniu laikotarpiu podagros rizika ženkliai išauga. Teigiama, kad ligai nemažai įtakos turi ir antsvoris bei nutukimas, genetinis faktorius (paveldėjimas), įvairios lėtinės ligos ir sutrikimai, pavyzdžiui, inkstų nepakankamumas, padidėjęs kraujo spaudimas. Itin didelę žalą daro piktnaudžiavimas alkoholiu ir gausus kai kurių maisto produktų vartojimas. Taigi pastebima, kad skausmingą ir varginantį podagros priepuolį dažniausiai išprovokuoja didesnio alkoholio kiekio suvartojimas ar nesaikinga „puota“. Pakanka pavalgyti daugiau žuvies, riebios mėsos, kepenų bei kitų subproduktų ir bet kokių riebesnių patiekalų ar greito, nesveiko maisto – štai ir vėl patinsta, parausta sąnarys, būdingas didelis jo  skausmingumas, ypač liečiant. Vis dėlto podagrai „patinka“ kraštutinumai – jos priepuolius išprovokuoti gali ne tik persivalgymas, bet ir badavimas. Įtakos gali turėti ir didelis fizinis krūvis, chirurginės operacijos, patirtos traumos, peršalimas. Būna, kad podagra išsivysto po patirto insulto, infarkto ar kitų sunkių sveikatos būklių. Nemažai nulemia ir vartojami vaistai, ypač šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai (diuretikai), salicilatų grupės vaistiniai preparatai, kai kurie kraujo spaudimą mažinantys vaistai, kraujo krešėjimą veikiantys vaistai, citotoksiniai vaistai, netgi kai kurie B grupės vitaminai ir kiti preparatai, ypač jei jie vartojami ilgą laiką.  

Trumpai apie podagros diagnostiką ir gydymą

Podagra diagnozuojama remiantis nusiskundimais, šlapimo rūgšties kiekiu kraujyje (geriausia jį matuoti ne priepuolio metu, o po jo), atliekant pažeistų sąnarių rentgeno nuotraukas, ištiriant sąnarių sinovinį skystį ir kt. Žinotina, kad ūminis podagros priepuolis dažniausiai praeina savaime, tik labai svarbu tinkamai maitintis ir vengti tokių produktų, kurie turi daug purinų, nes būtent iš jų susidaro daugiausiai šlapimo rūgšties. Keletas pavyzdžių – labai riebi, kepta mėsa ir jos subproduktai bei įvairūs rūkyti gaminiai, žuvis, ankštinės daržovės, riebūs konditerijos gaminiai ir šokoladas, alkoholis (ypatingai šviesusis alus). Skausmą ir uždegimą malšina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kartais prireikia kortikosteroidų. Daugumai pacientų naudinga vartoti ir tokius vaistus, kurie padeda mažinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Jie vartojami tarp priepuolių ir padeda jų išvengti. Populiariausios vaistinės medžiagos – alopurinolis ir febuksostatas. Šie vaistai skiriami tik gydytojo nurodymu, tačiau net ir vartojant šias medžiagas svarbu sveikai maitintis ir vengti žalingų įpročių, vartoti daugiau vandens ir nuolat stebėti sveikatos būklę.

Vaistininkė Rūtelė Foktienė

 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai