Akies miežis – ne šiaip sau guzelis

Akių vokų krašte, odoje, yra išsidėsčiusios riebalų ir prakaito liaukos, kurios gamina riebalinį sekretą, sutepantį vokų kraštus. Jei užsikimšus šioms liaukoms patenka infekcija, išsivysto miežis. Naivu manyti, kad ūminis voko krašto riebalinės liaukos, atsiveriančios į blakstienos maišelį, ir aplinkinių audinių uždegimas, vadinamasis miežis, būna tik vaikams. Gydytoja oftalmologė Dalia Buragienė sako, kad ir suaugusiesiems jis dažnai pasitaiko.

 

Miežis – dažna infekcija

 

Išorinis miežis pažeidžia blakstienų riebalų liaukas, o vidinis – kremzlės liaukas. Užsikimšus ir išsiplėtus vokų kremzlinės liaukos latakui ir susidarius grūdėtam audiniui bei apie jį susiformavus jungiamojo audinio kapsulei, susidaro šaltasis miežis.

„Miežis – gana dažnas negalavimas. Jo atsiradimo rizika šiek tiek padidėja sulaukus 30–50 metų. Jeigu miežis, o ypač šaltasis, kartojasi, reiktų nuodugniau ištirti, ar nėra galimo piktybinio proceso. Juolab kad piktybiniai navikai neretai supainiojami su miežiais. Vaikus ir jaunus asmenis, kuriems kartojasi šaltasis miežis, reiktų ištirti, ar nesivysto padidėjęs IgE sindromas ar virusinis konjunktyvitas“, –pataria gydytoja.

Dažnas miežio atsiradimas taip pat reiškia, kad žmogaus imuninė sistema nusilpusi. Tuomet infekcija gali išplisti ir po visą akiduobę, sukeldama akies pūlinį obuolio uždegimą, ar net išplisti į greta esančius galvos smegenų dangalus. Tokio išplitimo tikimybė didesnė, jeigu miežis yra vidinis. Šių sunkių komplikacijų, anot oftalmologės, gali atsirasti, jeigu patys bandysite išspausti miežį, tad geriau patys to nemėginkite.

Riebalinės akies voko liaukos gali užsikimšti ir dėl uždegimo – seborėjinio dermatito, lėtinio blefarito ar raudonųjų spuogų. Šaltasis miežis dažnesnis tarp asmenų, sergančių cukriniu diabetu, tuberkulioze ar kuriems padidėjęs lipidų kiekis kraujyje.

 

Kaip viskas vyksta

 

Atsiradus išoriniam miežiui, pacientas paprastai skundžiasi lokalizuotu skausmingu apatinio ar viršutinio akies voko patinimu, paraudimu. Kartais liga gali prasidėti išplitusiu voko patinimu ir paraudimu, kuris tik po kurio laiko tampa lokalizuotas. Paprastai po 1–2 dienų ties blakstienų augimo vieta atsiranda geltonas pūlinukas, po 2–4 dienų jis pratrūksta, ir išteka pūliai. Pratrūkus miežiui, skausmas palengvėja, uždegimas rimsta.

Būklė sunkesnė ir procesas trunka ilgiau sergant vidiniu miežiu. Voko patinimas ir paraudimas būna labiau išplitęs, išvertus voką, matomas labiau lokalizuotas pažeidimas. Kartais, ypač augant vidiniam miežiui, žmogus karščiuoja, gali padidėti paausių limfmazgiai. „Jokiu būdu negalima skubinti įvykių: netrinkite voko, net jei labai norisi, nedėkite jokių kompresų“, – perspėja medikė.

Šaltasis miežis neskausmingas, tačiau jam susidaryti prireikia daugiausia laiko. Užsikimšus liaukos latakui, susidaro granuliacinis audinys, ir aplink jį susiformuoja kapsulė. Voke atsiranda standus su oda nesusijęs pakilimas, oda virš jo būna paslanki, neparaudusi. Iš junginės pusės matyti pilkšvai rausvas iškilimas. Kartais šaltas miežis gali padidėti net iki riešuto dydžio. Jeigu toks miežis labai didelis, jis gali sukelti skausmą, o jeigu spaudžiama ragena, gali išsivystyti astigmatizmas ar toliaregystė, dėl ko pablogėja regėjimas. „Šaltasis miežis dažniausiai rezorbuojasi savaime, rečiau – pratrūksta į išorę, tačiau kartais gali prireikti ir chirurginio įsikišimo“, – sako gydytoja.

 

Daugiau dėmesio sau

 

Kad išvengtumėte miežių, gydytoja pataria nuolat stiprinti imunitetą, daugiau judėti, vartoti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, tinkamiausios – morkos, brokoliai, mėlynės. „Svarbu geras organizmo tonusas ir tinkamas tokių ligų, kaip blefaritas, raudonieji spuogai ir kt., skatinančių miežio atsiradimą, gydymas“, – sako gydytoja.

Pavargusioms akims gali padėti ir specialūs pratimai. „Tikriausiai pastebėjote, kad mūsų organizmas pats padiktuoja, kaip reikia elgtis – pasėdėjus prie darbo stalo norisi atsistoti, pakelti rankas, pasirąžyti, keletą kartų pritūpti, pamasažuoti kaklą, pasukioti galvą, patrinti smilkinius, užmerkti, pavartyti akis ir lengvai paspausti akių obuolius, pažiūrėti pro langą į tolį“, – dalijasi patirtimi medikė.

Mažiesiems miežis dažniausiai „išdygsta“ patrynus akytes nešvariomis rankomis, todėl itin svarbu mokyti vaikus savo gražiu pavyzdžiu – dažnai plauti rankas, naudotis tik asmeniniu rankšluosčiu ir muilu, laikytis asmens higienos.

Kasdienė akių higiena gali padėti išvengti liaukų užsikimšimo. „Moteris rečiau vargintų akių miežis, jeigu jos akyliau rinktųsi kosmetiką, – sako gydytoja, – būtina sekti kosmetikos galiojimo laiką, kiekvieną vakarą atidžiai nuvalyti jos likučius.“

 

Nepavojingas, tačiau reikalauja akylumo

 

„Miežis nėra pavojinga liga, tad ligoninės tikrai neprireikia, tačiau gydytojo konsultacijos, reikalui esant, vengti nereikėtų, – sako gydytoja. – Kadangi vidinio ir išorinio miežio sukėlėjai yra bakterijos ir vystosi pūlingas uždegimas, gali prireikti antibakterinio gydymo. Šaltojo miežio sukėlėjas – ne bakterijos, o kremzlės liaukos užsikimšimas, todėl dažniausiai antibakterinis gydymas nėra reikalingas.“

Esant miežiui, infekcija būna giliai voko audiniuose, todėl išorinis antibiotikų vartojimas nėra veiksmingas.

Miežiui gydyti gali būti naudojami sausi šilti kompresai po 5–15 minučių 4–6 kartus per dieną ant pažeisto voko, kad suskystėtų ir lengviau ištekėtų sustingęs liaukos sekretas. Tai gali būti šiltas virtas kiaušinis, pašildytas druskos maišelis. Tik jokiu būdu negalima dėti drėgnų kompresų – uždegimas tik dar labiau išplis.

Jeigu nuo kompresų būklė negerėja, gali būti skiriama antibiotikų ir/ar gliukokortikoidų tepalų. Norint juos užtepti reikia švelniai patraukti žemyn apatinį voką ir išspausti apie 0,5–1 cm ilgio tepalo juostelę ant apatinio voko junginės. Jei nepadeda minėtos priemonės ir vidinis miežis per 1–2 savaites nepraeina, gali tekti chirurginiu būdu jį atverti ir drenuoti.

Esant šaltajam miežiui, taip pat tinka šilti kompresai keletą kartų per dieną. Jei šaltasis miežis kelia nepatogumų ir nemažėja, tuomet gali būti atliekamas chirurginis šaltojo miežio gydymas ar tiesioginės gliukokortikoidų injekcijos.

Susiję straipsniai

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai