Padobarografija, arba kaip kompiuteriu tiriamos pėdos

Aparatas, padedantis diagnozuoti įvairias pėdos deformacijas, yra vadinamas padobarografu. Remiantis tyrimo rezultatais ir panaudojus visas įrangos galimybes, galima tiksliai pagaminti pėdų įtvarus, sekti reabilitacinio gydymo po pėdų operacijų efektyvumą. Kadangi tokio pobūdžio padobarografas su programine įranga visai neseniai atsirado ir Lietuvoje, apie kompiuterinį pėdos tyrimą išsamiau papasakoti paprašėme su naująja įranga dirbantį Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoją ortopedą traumatologą Gintautą POCIŲ.
 

[klausimas]Kaip trumpai apibūdintumėte šią įran­gą? Kas tai yra?[/klausimas]
Padobarografinis, arba, tiksliau, kompiuterinis, pėdų tyrimas – tai slėgio, atsiradusio mynimo metu skirtinguose pėdos paviršiuose, fiksavimas. Padobarografas parodo tikslų trimatį pėdos vaizdą, leidžia ne tik įvertinti slėgio stip­rumą tam tikrame pėdos plote, bet ir apdoroja gautus rezultatus, palygina kelių matavimų duomenis, paskaičiuoja ir rekomenduoja korekcijas, kurias reikėtų atlikti, gaminant batų įdėklus, kad slėgis pėdoje pasiskirstytų tolygiau.Metro ilgio takelis, kuriame yra daugiau kaip aštuoni tūkstančiai sensorių, jaut­rių slėgiui, perduoda signalą į specialią dėžę, kur jis apdorojamas ir siunčiamas į kompiuterį. Kompiuteryje speciali programinė įranga analizuoja duomenis ir pateikia rezultatus.
[klausimas]Šiandien tai yra moderniausia tokio pobūdžio įranga Europoje. Kam atliekamas šis tyrimas?[/klausimas]
Rekomenduojama išsitirti besiskundžiantiems pėdų, kulnų ir blauzdų nuovargiu, skausmais, žmonėms, kuriems sunku prisitaikyti įprastą avalynę, kuriems yra įvairių įgimtų ar įgytų pėdos deformacijų (plokščiapadystė, šleivapėdystė, aukštas pėdos skliautas, hallux valgus deformacija („iššokę kauliukai“ – kai išsišoka didžiojo piršto ir padikaulio sąnarys), reumatoidinė pėda, diabetinė pėda ir t.t.). Tyrimas parodo anatominę pėdos struktūrą, pėdos ašis, rotaciją, tikslius slėgio dydžius atskiroms anatominėms zonoms ir slėgio kitimą einant. Taip galima diag­nozuoti minėtąsias pėdų ligas.
Taip pat ši įranga pagelbėja, įvertinant pėdos operacijos ir reabilitacinio gydymo efektyvumą. Tokiu atveju pacientas ištiriamas prieš ir po operacijos, stebima pėdų būklė reabilitacinio gydymo metu. Vaikus šiuo padobarografu tirti tikslinga esant įgimtoms deformacijoms.


Sportininkams šis tyrimas padeda pritaikyti tinkamus įdėklus į sportinę avalynę, kurie būtini, siekiant tolygiai paskirstyti pėdos krūvį ir apsaugoti sąnarius, sausgysles ir raumenis nuo nereikalingo krūvio intensyvių treniruočių metu.
[klausimas]Kam dar naudingas tyrimas? [/klausimas]
Ši sistema gali būti automatiniu būdu suderinta su ortopedinių įdėklų gamybos freza. Tokiu būdu paciento duomenys apie jo pėdų būklę būtų siunčiami tiesiai į gamybinę įrangą, leidžiančią automatizuotai pagaminti ypač tikslius individualius pėdos įtvarus.
Tyrimas padeda apsispręsti dėl chirurginio gydymo reikalingumo ir taktikos. Galima rekomenduoti fizinių terapijos priemonių kursą taisyklingiems eisenos įgūdžiams lavinti ar tolesnėms komplikacijoms išvengti.
[klausimas]SŽ rekomenduoja[/klausimas]
 

Kur kreiptis, norint išsitirti?


Lietuvoje yra vienintelė įmonė, turinti galimybę atlikti šį tyrimą, tai AB „Ortopedijos technika“, esanti Kaune.
Šios įmonės specialistai nustatys, ar nesergate kokia nors iš minėtųjų pėdos ligų, pagal tyrimo rezultatus rekomenduos fizinių terapijos priemonių kursą, pagamins ortopedines priemones ar paskirs chirurginį gydymą, jei tyrimas rodys, kad jų reikia; pakartotiniais tyrimais bus galima įvertinti gydymo veiksmingumą.
Gydytojo siuntimo nereikia. Kaina – 55 Lt.

Susiję straipsniai

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai