Mažylių pilvo pūtimą palengvinti tikrai įmanoma

Pilvo pūtimas – daugeliui žinoma ir daug diskomforto kelianti problema. Itin daug nepatogumų ji kelia kūdikiams ir mažiems vaikams. Tai gana dažnai pasitaikanti problema, kurią galima gana sėkmingai išspręsti pasitelkiant keletą gudrybių.

 

Kokios priežastys sukelia kūdikių ir vaikų pilvo pūtimą?

 

Teigiama, kad net apie 70 proc. pilvo pūtimo atvejų sukelia per didelio oro kiekio patekimas į žarnyną. Taip nutinka dėl netaisyklingos žindymo technikos, netinkamų buteliukų, per dažno ar per reto maitinimo, per jautrios mažylio nervų sistemos, vaiko kalbėjimo ir juokimosi valgant. Aerofagijos riziką galima sumažinti atrūginant mažylį ir taisyklingai jį maitinant.

Teigiama, kad žindančios motinos mityba taip pat gali šiek tiek lemti kūdikių pilvo pūtimą. Tačiau atsiranda vis daugiau manančių, kad motinos mityba neturi jokios įtakos kūdikio pilvo pūtimui. Vis dėlto maitinanti mama turėtų susilaikyti nuo tokių maisto produktų, kurie pučia pilvą jai pačiai. Geriau vengti labai alergizuojančių, aštrių, nesveikų, rūkytų ir fermentuotų maisto produktų.

Kitos meteorizmo priežastys susijusios su nebrandžia mažylio virškinimo sistema – motorinė funkcija dar pilnai neišsivysčiusi, todėl dujos virškinimo traktu juda lėčiau. Pilvą pūsti gali ir dėl disbakteriozės, kai žarnyne pradeda vyrauti blogosios, o ne gerosios bakterijos. Negana to, kūdikių ir mažų vaikų fermentų sistema dar nėra pilnai funkcionuojanti.

Vyresnių vaikų pilvo pūtimo priežastys kur kas panašesnės į suaugusiųjų. Pilvą pūsti ir tempti gali dėl tam tikro maisto valgymo, gerųjų bakterijų trūkumo žarnyne, per didelio oro nurijimo valgant ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, žarnyno ligų.

Ne tokios retos ir psichogeninės pilvo pūtimo priežastys. Kūdikių nervų sistema dar nėra brandi, todėl nervinę „iškrovą“ galį įkūnyti būtent virškinimo trakto sutrikimai, pasireiškiantys padidėjusiu lygiųjų žarnyno raumenų tonusu, žarnyno spazmais, pilvo pūtimu, skausmu ir diegliais.

 

Kaip padėti pilvo pūtimą išgyvenančiam mažyliui?

 

Pirmiausiai reikėtų išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių mažyliui pučia pilvuką. Dėl varginančio pilvo pūtimo reikėtų pasitarti su vaikelio gydytoju – jis pasistengs atmesti tam tikras virškinimo patologijas. Jei tai kokia nors virškinimo trakto liga ar sutrikimas, pirmiausia reikia gydyti būtent juos. Labai retais atvejais pilvo pūtimą sukelia žarnyno nepraeinamumas ar kitos rimtos sveikatos būklės.

Reikėtų pasistengti žindomą mažylį maitinti taisyklingai ir atsakingai. Motina neturėtų užsiimti jokiomis papildomomis veiklomis. Jai ar kitam vaikelį maitinančiam žmogui reikėtų  sutelkti dėmesį į mažylio žindymą. Jis turėtų gerai apžioti rudąjį krūties laukelį ir žįsti nenurydamas papildomo oro. Jei kūdikis maitinamas iš buteliuko, tuomet vertėtų naudoti specialus nuo papildomo oro patekimo apsaugančius buteliukus. Jie turi specialius vožtuvus ar kitas inovatyvias sistemas, neleidžiančias nuryti papildomo oro. Kai kurie pieno mišiniai pilvą pūsti gali labiau nei kiti. Prieš valgį vaikelį reikėtų paguldyti ant pilvelio, o po valgio panešioti vertikaliai, kol jis atsirūgs ir oras sėkmingai pasišalins iš viršutinės virškinimo trakto dalies.

Taip pat būtina pabrėžti, kad per didelis vaikelio emocinis dirginimas dienos eigoje taip pat gali pasireikšti pilvo pūtimu ar pilvo diegliais. Taigi tėveliai turėtų pasistengti taikyti apgalvotą vaikelio maitinimosi, žaidimų ir poilsio režimą – tai padės išvengti pilvo pūtimo.

Jei pilvelis išsipūtęs ir kietas, o vaikelis labai verkia, gali padėti švelnus pilvo masažas pagal laikrodžio rodyklę ir lėtas kojyčių lenkimas link pilvuko. Geriausia, kai taisyklingus judesius parodo vaikelio gydytojas arba vaikų kineziterapeutas.

Šeimos vaistinėlėje naudinga turėti simetikono. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga yra būtent simetikonas. Jis keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) vartojami simptominiam ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai