Norovirusinė infekcija – kas tai?

Nors žiema dar neprasidėjo, vis dažniau išgirstama apie norovirusinę infekciją. Ši liga kitaip gali būti vadinama žiemos vėmimo liga arba virusiniu gastroenteritu. Ji sukelia ne tik vėmimą ir viduriavimą – gali pasireikšti kur kas daugiau simptomų. Ką reikėtų žinoti apie norovirusinę infekciją ir ką daryti, jei ji pasireiškė ir Jums?

 

Kas sukelia šią ligą?

 

Norovirusai – tai RNR virusų grupė. Tai viena dažniausių ūminių vaikų ir suaugusiųjų gastroenteritų priežasčių. Išskiriamos trys pagrindinės serologinės šių virusų grupės, o kiekvienoje grupėje yra daugiau nei po kelias dešimtis genetinių virusų grupių. Vadinasi, norovirusų yra gana daug ir pačių įvairiausių. Beje, tik dalis jų patogeniški žmonėms.

 

Per kiek valandų pasireiškia simptomai?

 

Inkubacinis ligos periodas svyruoja nuo pusės paros (12 valandų) – iki 2 parų (48 valandų). Nustatyta, kad simptomai vidutiniškai pasireiškia per 30-35 valandas, todėl pagal klasikinį inkubacinį periodą dažniausiai numatoma, kad tai būtent ši infekcija.

Tai gana greitai ir lengvai plintanti infekcija, todėl susirgus vienam šeimos nariui, ja nesunkiai gali susirgti ir kiti šeimos nariai. Ši virusinė infekcija labai lengvai plinta kolektyvuose. Pasirodo, kad ligą gali sukelti vos kelios viruso dalelės. Vis dėlto nustatyta, kad maždaug 30-40 procentų asmenų ši infekcija nepasireiškia jokiais simptomais.

Teigiama, kad vaikai infekcija serga dažniau nei suaugusieji, tačiau ja susirgti gali bet kokio amžiaus asmenys. Statistika rodo, kad sergamumas šia virusine liga labiausiai paplitęs tarp vaikų iki 9-10 metų amžiaus. Suaugusieji nuo jos tikrai neapsaugoti ir gali visai nesunkiai užsikrėsti nuo iš darželio grįžusių vaikų.

 

Kaip plinta norovirusinė infekcija?

 

Virusas išskiriamas su išmatomis – jis iš virškinamo trakto išskiriamas nuo pat ligos pradžios ir dar mažiausiai 72 valandas po paskutinio viduriavimo epizodo. Dažnai pakanka ir tiesioginio kontakto su sergančiuoju. Tyrimai rodo, kad gyvas virusas dar gali būti išskiriamas net 2-3 savaites po paskutinių simptomų pasireiškimo. Virusas gali plisti ir per nepakankamai termiškai apdorotą ar užkrėstą maistą, taip pat oro - lašeliniu būdu.

Didžiausias sergamumas stebimas gruodžio – vasario mėnesiais, todėl ši liga kartais vadinama žiemos vėmimo liga. Kai kuriuose literatūros šaltiniuose vartojamas dar kitas norovirusinės infekcijos sinonimas – „skrandžio gripas“. Vis dėlto jos protrūkiai gali atsirasti ne tik žiemą, bet ir kitais metų laikais. Įdomu tai, kad susidaro tik neilgalaikis imunitetas, todėl ta pačia infekcija vienas asmuo gali sirgti net keletą kartų per sezoną.

 

Kokie norovirusinės infekcijos simptomai?

 

Pagrindiniai ūminio norovirusų sukelto gastroenterito simptomai yra greitai prasidedantis vėmimas, pilvo skausmas ir pūtimas bei viduriavimas. Teigiama, kad vaikai vemia dažniau nei suaugusieji, o suaugusiesiems dažniau pasireiškia vandeningas viduriavimas.

Kartu gali pasireikšti ir kiti nemalonūs simptomai, pavyzdžiui, bendras silpnumas ir negalavimas, galvos, raumenų bei sąnarių skausmai ir raumenų silpnumas bei kūno tirpimas. Apskaičiuota, kad maždaug pusė virusine infekcija užsikrėtusių pacientų karščiuoja, tačiau karščiavimas dažniausiai neviršija 38,5 laipsnių Celsijaus. Paprastai simptomai netrunka ilgiau kaip vieną – tris paras.

 

Kuo pavojinga norovirusinė infekcija?

 

Pati infekcija nelaikoma pavojinga ir dažniausiai praeina savaime be jokių liekamųjų reiškinių. Pavojingas gali būti gana greitas skysčių netekimas (dehidratacija), todėl ypatingai daug atidumo reikėtų ja sergantiems vaikams, kurie dehidratacijai jautresni. Dėl šios priežasties svarbiausia stengtis, kad pacientui nepritrūktų skysčių ir mineralinių medžiagų. Puikiai tiks vanduo ir maisto papildai, padedantys atstatyti mineralinių medžiagų balansą organizme. Labai vemiantiems vaikams ar suaugusiesiems gali prireikti lašelinių. Taip pat reikėtų vengti labai saldaus ar sunkiau virškinamo maisto, alkoholio ir kofeino. Puikiai tiks sriubos, džiūvėsėliai, ryžiai. Būtina dažnai plauti rankas, valyti paviršius, saugiai gaminti maistą ir stengtis vengti sąlyčio su sergančiuoju.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai