Biologinė terapija – durys į geresnę sunkios astmos kontrolę

Pasaulyje nuolat daugėja astmos atvejų. Didžiausią susirūpinimą kelia sunki astma. Tokią lėtinę ligą sunku sukontroliuoti net ir taikant kompleksinį, pažangiausią ir adekvatų gydymą. Vis dėlto jau sukurta nauja viltis – biologinė terapija, kuri pritaikyta būtent sunkios astmos gydymui. Pakalbėkime apie sunkią astmą ir inovatyvų jos gydymą šiek tiek plačiau.

 

Kas yra astma ir kaip ji paplitusi?

 

Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga. Ji pasireiškia vis pasikartojančiais simptomais, kylančiais dėl padidėjusio bronchų reaktyvumo ir bronchų obstrukcijos. Įprasčiausi astmos simptomai yra švokštimas, krūtinės veržimas, dusulys, sausas kosulys, sunkumo jausmas krūtinėje. Be to, pacientą gali varginti pagausėjęs skrepliavimas ir miego sutrikimai. Būklė dažniausiai pablogėja naktimis arba ankstyvais rytais. Tokių priepuolių metu žmogus desperatiškai gaudo orą, jaučia mirties baimę, padažnėja jo kvėpavimas, gali netgi pamėlti veidas. Tai gyvenimo kokybei kenkianti liga, kuria pasaulyje serga gerokai daugiau nei 300 milijonų žmonių. Manoma, kad sunkia astmos forma serga iki 4 procentų asmenų.

 

Kuo išsiskiria sunki astma?

 

Sunki astma išsiskiria tuo, kad ji nekontroliuojama arba sunkiai kontroliuojama net taikant adekvatų ir intensyvų gydymą. Sunki astma turi atitikti bent vieną iš šių kriterijų:

 • Stebima bloga ir nepakankama simptomų, tokių, kaip dusulys, švokštimas ir kosulys, kontrolė;
 • Būdingi sunkūs astmos paūmėjimai, kurių metu pacientas jaučiasi negalintis suvaldyti simptomų;
 • Būdingi labai sunkūs astmos paūmėjimai, kurių metu pacientas jaučiasi bejėgis;
 • Stebima bronchų obstrukcija, kurių metu trinka normali kvėpavimo funkcija.

Taigi vertėtų pabrėžti, kad sunki astma yra didelė problema ne tik pačiam pacientui, bet ir jį supančiai visuomenei. Ši liga sukelia neįgalumą, menkina gyvenimo kokybę, trukdo džiaugtis normalia kasdienybe, atima šimtaprocentinį darbingumą. Be to, ši liga gali baigtis ir mirtimi.

 

Kokių problemų kyla gydant sunkią astmą?

 

Kaip ir minėta prieš tai, sunkios astmos gydymas itin komplikuotas. Intensyvaus ir adekvataus gydymo gali nepakakti – pacientą vis tiek kamuoja sunkūs arba labai sunkūs astmos paūmėjimai, bronchų obstrukcija ir nepakankama varginančių simptomų kontrolė. Be viso to, sunkios astmos gydymui reikia nemažai vaistų. Dažnai skiriami sisteminiai ir įkvepiamieji gliukokortikoidai, kurie turi ir nepageidaujamų poveikių, ypač jei jie vartojami ilgai ir didelėmis dozėmis. Sunkia astma sergantį pacientą gali pradėti kamuoti tokie nepageidaujami poveikiai kaip kandidozė, antinksčių funkcijos pakitimai, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, nutukimas, įvairių infekcijų pasikartojimas, osteoporozė ir kt. Ne paslaptis, kad sunkios astmos gydymas yra gana reikšmingas ekonominis išbandymas – reikia didelių piniginių resursų, kad sunkia astma sergantys pacientai galėtų gyventi toliau.

 

Kuo svarbi biologinė terapija?

 

Šiandien vis didesnį pagreitį įgauna gana naujas ir efektyvus sunkios astmos gydymas – biologinė terapija. Tai daug vilties teikiantis metodas, kuris remiasi gydymu monokloniniais antikūnais. Lietuvoje jau yra ne vienas vaistinis preparatas, padedantis gydyti sunkią astmą. Jie veikia įvairiais būdais, pavyzdžiui, viena iš vaistinių medžiagų slopina interleukino 5 biologinį aktyvumą, neleisdama jam prisijungti prie eozinofilų paviršiuje esančio receptoriaus

komplekso alfa grandinės. Tokiu būdu slopinamas  interleukino 5 signalizavimas bei mažinama eozinofilų gamyba bei gyvavimas. Mokslinėje literatūroje jau galima rasti nemažai duomenų apie tai, kad biologinė terapija padeda sumažinti astmos paūmėjimų dažnį. Įrodyta, kad tokiu būdu pagerinama paciento gyvenimo kokybė. Tai gana naujas gydymo metodas, rodantis gerus rezultatus. Vis dėlto vis dar reikia daugiau klinikinių duomenų apie individualų astmos gydymą, nes ši liga turi daug skirtingų veidų ir kiekvienam pacientui pasireiškia savaip.  

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ANGELA KROSS
2021-07-30 01:04
Sveiki draugai, štai, aš žinau, kad jūs galite apčiuopiamai aptarti asmenines diskusijas ir pertvarkyti savo meilės gyvenimą. Tas žmogus yra visada patikimas daktaras Egwali, kerėtojas, kuris savo kerais pakeitė daugelio šiandien pažįstamų gyvenimą. Jūs tiesiog vadinate tai meilės užkeikimu, karjeros siekimu, bet kokiu atveju sveikatos problemos išvalo, kad laikas rūpintis jumis nedvejojant. Mano atvejis buvo gana blogas, kol nesutikau jo, o visa kita buvo istorija. Su juo galite susisiekti bet kuria iš šių priemonių
„WhatsApp / Viber“ +2348122948392
Paštas: dregwalispellbinder@gmail.com
Surenkite su juo privačią sesiją ir vėl būkite laimingi.
Linkiu tau geriausio!!
DEWE HUGHES
2021-07-24 15:51
Sveiki, vaikinai! nuoširdžiausiai dėkoju daktarui Egwali, kurio užkeikimas padarė didelių pokyčių mano gyvenime. Tonis, mano buvęs, buvo mielas iki gyvos galvos ir nenorėjo, kad jaustųsi blogai, bet iš niekur, kur jis nustojo tikrintis, o visi rūpesčiai dingo, aš žinojau, kad viskas neteisinga, nes tai buvo akivaizdu fantastiškas ir patikimas kerėtojas, kai buvęs mane paliko už nieką, o bumas liko be galo mielas ir štai kaip jis akies mirksniu vėl atsidūrė mano rankose, dabar mes gyvename laimingai, kaip sakė daktaras Egwali. Aš naudojuosi šiuo forumu norėdamas pasidalinti savo nuostabia istorija, o tavo - ne išimtis, pabandyk ir lažinuosi, kad tu labai džiaugiesi, kad tai padarei. Prie jo galite prisijungti per bet kurią iš šių platformų. El. Paštas: Dregwalispellbinder@gmail.com / Whatsapp: +2348122948392

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai