Trys pilvo pūtimo priežastys (1 dalis)

Pilvo pūtimas neduoti ramybės gali bet kokio amžiaus asmenims. Tas nemalonus pilvo skausmas, tempimas, raižymas ir pojūtis, kad viduje įsitaisė balionas, yra pažįstamas praktiškai kiekvienam. Dauguma atvejų pilvo pūtimas palengvėja pasišalinus dujoms ir galima vėl džiaugtis lengva savijauta, tačiau kartais jis užsitęsia ir ne juokais trukdo užsiimti kasdieniais darbais ir komfortiškai jaustis viešose vietose. Kokios gi vienos dažniausių ilgą laiką kamuojančio pilvo pūtimo priežastys? 

 

 

Laktozės netoleravimas 

 

Laktozė kitaip vadinama pieno cukrumi. Daugiausiai jos randama šviežio pieno produktuose (raugintuose gaminiuose po fermentacijos šio pieno angliavandenio kiekis reikšmingai sumažėja). Laktozės netoleruoti Lietuvoje gali beveik kas trečias asmuo, vadinasi problemos mastas itin didelis. Tokių asmenų organizme trūksta specialaus šį angliavandenį skaidančio fermento arba pats procesas yra nepilnavertis. Vieni šį defektą turi nuo gimimo, kiti jį įgyja. Laktozės netoleravimas padidėti gali ir vyresniame amžiuje ar po įvairių virškinimo trakto ligų. Kai šis pieno cukrus lieka nesuskaldytas arba suskaldytas nepilnai, tuomet jis negali būti tinkamai įsisavinamas (absorbuojamas). Laktozės netoleravimo simptomai yra viduriavimas, pilvo skausmas ir pūtimas bei raižymas, galvos skausmas ir nevirškinimo pojūtis. Gali kamuoti ir kiti simptomai. Norint išvengti vidurių pūtimo dėl laktozės netoleravimo, būtina atsisakyti šviežio pieno produktų arba rinktis gaminius be laktozės – iš jų šis pieno angliavandenis pašalintas arba reikšmingai sumažintas jo kiekis. Jei tai pagrindinė meteorizmo priežastis, tuomet tikėtina, kad pacientas netrukus pasijus geriau. 

 

 

Žarnyno ligos ir operacijos 

 

Skausmingas ir intensyvus žarnyno sienelių tempimas gali būti organizmo siunčiamas signalas apie kai kurias žarnyno ligas. Pavyzdžiui, dirgliajam žarnos sindromui (DŽS) būdingas raižančio pobūdžio pilvo skausmas ir pūtimas. Ši liga ypatingai susijusi su patiriama nervine įtampa. Kitas sveikatos sutrikimas, kurį reikėtų paminėti yra Krono liga. Tai sisteminis uždegiminis virškinimo trakto pažeidimas, kuriam būdingi ne tik virškinimo sutrikimai, bet ir kiti simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, mažakraujystė, nuovargis, odos ar sąnarių pažeidimai (simptomai priklauso nuo ligos sukeltų pažeidimų). Kalbant apie virškinimo sistemą, Krono ligai būdingas spazminis pilvo skausmas ir pūtimas bei viduriavimas. Kadangi tai ilgalaikė liga, ji tikrai gali būti kalta dėl nemalonaus ir užsitęsusio meteorizmo. Pilvo pūtimas yra vienas iš svarbiausių įvairių virškinimo sutrikimo simptomų, tad jei jis kankina ilgai ir intensyviai, tuomet verta įsitikinti, ar nėra jokių žarnyno pažeidimų bei ligų. Beje, invazinės procedūros (instrumentiniai tyrimai, operacijos) irgi gali turėti labai daug įtakos dujų kaupimuisi. Pavyzdžiui, moterys po cezario pjūvio operacijos dar ilgai gali jausti nemalonius pilvo pūtimo simptomus, kurie po šiek tiek laiko turėtų praeiti. 

 

 

Lėtinis vidurių užkietėjimas 

 

Intensyviau pilvą pūsti gali ir tiems, kurie skundžiasi lėtiniu vidurių užkietėjimu. Kadangi sulėtėja apvirškintų medžiagų judėjimas virškinimo traktu ir toliau vyksta fermentacijos procesai, dujų išsiskiria kur kas daugiau. Negana to, joms tampa sunkiau pasišalinti, nes užkietėjus viduriams galima dalina arba visiška žarnyno obstrukcija kietomis išmatomis. Vidurių užkietėjimas yra kai kurių ligų arba vaistų vartojimo pasekmė, tad būtina tinkamai gydyti tokias ligas ir apsvarstyti vaistinių preparatų keitimo galimybes. Kad virškinimas vyktų sklandžiau, patariama vartoti pakankamai skysčių, gyventi aktyvų fizinį gyvenimą ir maitintis sveikiau – valgyti daugiau daržovių ir vaisių, nepamiršti ir kito maistinėmis skaidulomis (ląsteliena) turtingo maisto. Įdomu tai, kad ilgai vartojant laisvinamuosius preparatus, galima sulaukti priešingo efekto, t.y. viduriai gali dar sunkiau užkietėti. Tad pirmiausia būtina peržiūrėti mitybą ir gyvenimo būdą, o tik tuomet imtis pagalbinių priemonių. Pavyzdžiui, reguliari mankšta ne tik padės pagerinti žarnyno peristaltiką, bet ir suteiks daugiau energijos, dailins kūno linijas bei mažins įvairiausių kitų ligų pasireiškimo tikimybę. 

 

 

Jei kyla abejonių 

 

Retkarčiais kamuojantis ir savaime praeinantis pilvo pūtimas yra visiškai normalu. Dažniausiai nesunku suprasti tokių epizodų priežastis. Tačiau jei meteorizmas kamuoja kone kasdien ir jau tampa sudėtinga užsiimti sau svarbiomis veiklomis – verta susimąstyti, kas galėtų būti tokio intensyvaus ir varginančio pilvo pūtimo kaltininkai, galbūt jie rimtesni, nei gali pasirodyti. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai