Keturi pieninių dantų dygimo simptomai: kaip juos pastebėti ir padėti kenčiančiam mažyliui?

„Kodėl Jūsų vaikelis toks irzlus?“ yra tikrai pakankamai dažnai jauniems tėveliams užduodamas klausimas. „Jam šiuo metu dygsta dantys, todėl jis kaip nesavas“ – ne ką rečiau girdimas atsakymas, kai kuriais atvejais nuskambantis kaip pasiteisinimas, nors tai yra visiškai natūralus ir besivystančiam žmogui labai svarbus procesas. Pirmųjų dantų dygimas yra tikrai didelis išbandymas ne tik pačiam mažyliui, bet ir kitiems jo šeimos nariams – pasitaiko ir sunkių dienų, ir dar sunkesnių naktų, man nemalonūs simptomai linkę dar labiau sustiprėti būtent tamsiuoju paros metu. Apie kai kuriuos iš jų pakalbėsime šiame straipsnyje. 

 

Suprastėjęs apetitas gąsdina daugumą tėvelių

Mažylis gali atsisakyti net mėgstamiausių maisto produktų ar patiekalų. Daugumai savo vaiku besirūpinančių artimųjų labai baisu, kad augančiam organizmui pritrūks maistinių medžiagų. Reikėtų suprasti, kad maitinimas per prievartą nėra išeitis ir kad dėl keletą parų trunkančio apetito sumažėjimo nieko neatsitiks (susirūpinti reikėtų, jei apetitas neatsiranda ilgiau). Vaikelis atsisako valgyti, nes jį kamuoja dantenų skausmas ir bendras negalavimas, kartais šiek tiek pakyla kūno temperatūra. Svarbiausia, kad mažyliui nepritrūktų skysčių. Krūtimi maitinančios moterys gali dažniau pasiūlyti krūtį, o mišinuku maitinami kūdikiai galbūt sutiktų gerti daugiau pieno mišinio – tokiu būdu vaikas gaus ir vandens, ir maistinių medžiagų. 

 

Pieninių dantų dygimas gali būti skausmingas

Mažylio dantenos gali būti paraudusios ir skausmingos. Jis kiša į burną įvairius daiktus, kuriais kartais užsigauna patinusias ir jautrias dantenas – skausmą išreiškia irzlumu ir staigiai prasidėjusiu verkimu. Irzlumas būdingas praktiškai kiekvienam nemalonius pojūčius patiriančiam mažyliui – svarbu, kad jo artimieji tai pastebėtų ir pasistengtų, kad mažas žmogus jaustųsi kuo geriau (kartais pakanka nuoširdaus laiko kartu ir prisiglaudimo). Pieninių dantų dygimą sumažinti gali padėti specialūs geliai. Anaftin baby ypatingas savo natūralia sudėtimi ir unikalia pakuote. Šis gelis tiekiamas patogiomis tūbelėmis, kurios turi švelnų silikoninį antgalį, tinkamą dantenų masažui. Anaftin baby galima vartoti tiek, kiek reikia, nes jo sudėtis visiškai natūrali ir saugi. Taip pat rekomenduojama duoti mažyliui švelniai atšaldytų kramtukų – jie ne tik padės „pasikasyti“ dantenas, bet ir maloniai vėsins nemalonių uždegiminių procesų apimtas sritis. 

 

Kartais pasireiškia dažnesnis tuštinimasis (viduriavimas)

Kai kuriems vaikams gali pasikeisti išmatų pavidalas, jie gali dažniau tuštintis, o dėl šios priežasties pažeidžiama ir jautri užpakaliuko odelė. Tai susiję su didesniu į burną patenkančių mikrobų kiekiu ir organizme dantų dygimo metu vykstančiais pakitimais bei kitais faktoriais. Viduriavimas būdingas ne visiems, tačiau pastebima, kad jis dažniau pasitaiko būtent dygstant pirmiesiems dantims. Būtina laikytis kruopščios higienos (dažniau plauti rankas ir įvairius daiktus bei žaislus). Reikia stengtis, kad vaikeliui netrūktų skysčių. Jautrią odą taip pat reikėtų plauti vandeniu, o ne valyti drėgnomis servetėlėmis bei naudoti apsauginius kremus. Dėl intensyvaus ir ilgalaikio viduriavimo būtina kreiptis į mažylio gydytoją – ypač jei vaikas atsisako skysčių. 

 

Mažylis gali daug prasčiau miegoti

Tai vienas labiausiai visą šeimą varginančių dantų dygimo simptomų. Suaugusiems suprasti kūdikį nesunku – kas gali miegoti, kai kažką skauda? Dažnas žino, kad danties skausmai linkę kamuoti būtent naktį. Mažai tikėtina, kad miegą pagerinti padės maudynės šiltoje vonioje ar švelnus viso kūno masažas raminančiais aliejais, tačiau tikrai nereikėtų atsisakyti šių naudingų įpročių – tokiu būdu tikrai sumažėja dažnų prabudimų tikimybė. Artėjant pogulio metui galima imtis dantenų jautrumą ir skausmą mažinančių priemonių – švelnaus burnos ertmės masažo su specialiais dantenų geliais ar kramtuko atšaldymo šaldytuve ir davimo į rankytes, kurios taip dažnai atsiduria burnoje. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai