Kad blogas burnos kvapas nebūtų kasdieninis Jūsų palydovas

Blogas burnos kvapas tikrai nėra malonus nei pačiam jo savininkui, nei aplinkui esantiems asmenims. Pasitaiko, kad asmuo net nežino, jog iš jo burnos atsiranda nemalonus kvapas. Jis gali sklisti jam kalbant arba netgi kvėpuojant.

Kiekvienam reikėtų įsitikinti, ar burnos kvapas nėra nemalonus. O pastebėjus, kad burnos kvapas toks prastas, kad net paveikia aplinkinius, sėdėti sudėjus rankų – nevalia. 

 

 

Trumpai apie nemalonų burnos kvapą ir dažniausias jo priežastis

Blogas burnos kvapas mediciniškai vadinamas halitoze. Pagrindinė jo priežastis – burnoje gyvenančios ir sparčiai besidauginančios bakterijos. Šių bakterijų ir jų mitybos produktų padaugėja, kai burnos higiena nepakankama (tarpdančiuose lieka maisto likučių, per retai valomi dantys, nenaudojamas nei burnos skalavimo skystis, nei tarpdančių siūlas, nevalomas liežuvis ir ant jo kaupiasi blogą kvapą skleidžiančios apnašos). Kitos neretais atvejais pasitaikančios priežastys – dantų ir dantenų ligos bei kiti sveikatos sutrikimai. 

 

Apie šias dažniausias halitozės priežastis ir jų sprendimo būdus pakalbėkime išsamiau. 

 

 

Minkštosios ir kietosios dantų apnašos, dantų ir dantenų ligos

Bakterijos gyvena ir dauginasi būtent apnašose. Minkštąsias apnašas įmanoma pašalinti kasdien valant dantis, o kietųjų apnašų (dantų akmenų) šalinimą gali atlikti tik specialistas. Svarbu reguliariai lankytis pas odontologą dėl dantų bei dantenų ligų, kuriomis sergant burnos kvapas dažniausiai tampa itin nemalonus (pavyzdys galėtų būti periodontitas arba infekciniai gleivinės pažeidimai, kurių metų atsiranda skausmingų burnos opų). Tikėtina, kad gydytojas įvertins burnos kvapą ir apie jį informuos, jei pats asmuo apie blogą kvapą net nenutuokia. 

 

 

Ant liežuvio besikaupiančios apnašos

Bakterijos knibžda ne tik ant dantų ar dantenų, bet ir ant liežuvio ar skruostų esančiose apnašose. Šios apnašos gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, cukrinio diabeto ar gastrito. Valant dantis rekomenduojama nuvalyti ir skruostus bei liežuvį – ant kai kurių dantų šepetėlių yra specialiai tam skirtas paviršius arba galima įsigyti tam pritaikytų dantų priežiūros įrankių. Didžiąją dalį bakterijų padeda pašalinti ir dantų skalavimo skystis. Jei problema itin aštri, reikėtų rinktis priemones, kovojančias būtent su nemaloniu burnos kvapu. 

 

 

Maisto likučiai tarp dantų

Dantų šepetėliu efektyviai pašalinti tarp dantų įstrigusius maisto likučius praktiškai neįmanoma. Tam skirtas tarpdančių siūlas arba specialiai tam pritaikyti dantų emalį saugantys įrankiai. Žinotina, kad tarpdančių negalima krapštyti metaliniais ir tam neskirtais įrankiais, mat visai nesunku jais pažeisti dantenas ar dantų emalį ir prisidaryti dar daugiau problemų. Tarpdančiai išvalomi po bent dvi minutes trunkančio darbavimosi dantų šepetėliu, kuris taip pat turi būti kokybiškas ir pritaikytas konkretaus asmens burnos higienai. 

 

 

Tam tikras maistas, gėrimai, rūkalai ir vartojami vaistiniai preparatai

Kai kurie vaistiniai preparatai linkę sukelti nemalonų burnos kvapą. Šis nepageidaujamas poveikis ir jo dažnis gali būti aprašytas pakuotės lapelyje. Jei tai sukelia sunkumų, būtina pasitarti su vaistininku arba gydytoju ir ieškoti išeičių. 

 

Tam tikras maistas ir gėrimai gali sukelti laikinai pasireiškiantį burnos kvapo pablogėjimą. Pavyzdžiui, česnakai, svogūnai, pelėsinis sūris, alkoholis ir cigarečių dūmai burnos kvapo tikrai nepagerina. Tam tikrų maisto produktų ir žalingų įpročių atsisakymas yra veiksmingiausias kelias į malonesnį burnos kvapą. 

 

Badaujant ar laikantis labai griežtų dietų burnos kvapas taip pat gali pablogėti, man per burną padidėja iškvepiamų ketoninių medžiagų kiekis. Svarbi sveika ir subalansuota mityba – tik tada žmogus gali būti laimingas ir sveikas. 

 

 

Įvairios su blogu burnos kvapu susijusios sveikatos būklės ir ligos

Kai kurie asmenys skundžiasi burnos sausumu. Kuo mažiau išsiskiria seilių, tuo stipresnis gali būti nemalonus burnos kvapas. Tokiems žmonėms patariama gerti daugiau skysčių ir ieškoti varginančio burnos sausumo (kserostomijos) priežasčių. Jei burnos gleivinė pažeista, padėtų medicinos priemonė Anaftin, pasižyminti unikalia ir burnos sveikatai palankia sudėtimi. 

 

Nemalonus burnos kvapas gali būti susijęs su įvairiomis infekcinėmis ligomis, pavyzdžiui, sinusitu, laringitu, faringitu, rinitu. Jis taip pat būdingas sergant gastroezofaginiu refliuksu, vėžinėmis ligomis, Krono liga, kepenų ir inkstų ligomis. Tokiu atveju būtina gydyti blogą burnos kvapą sukėlusią ligą, kuri, tikėtina, pasireiškia ir kitais specifiniais simptomais. 

 

Visiškai normalu, jei nemalonus burnos kvapas kamuoja tik rytais. Išgėrus vandens, papusryčiavus ir pasirūpinus kruopščia burnos higiena jis turėtų visiškai išnykti. 

 

Jei iš burnos nemalonus kvapas sklinda nuolat, tuomet būtina ieškoti kaltininko, jį veiksmingai nugalėti ir vėl džiaugtis gyvenimu be kompleksų. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai