Kaip gydomos kojų venų ligos?

Dauguma pacientų savo kojų venomis susirūpina tik tada, kai reikia eiti į pliažą ar apsirengti kojas atidengiančius drabužius. Žinoma, kai kurie žmonės į sutrūkinėjusius kapiliarus, mėlyną venų tinklą ir jau netgi susidariusius mazgus nekreipia dėmesio, kol nepajunta ir gyvenimą apsunkinančių simptomų. Kiti pacientai dėl to itin kompleksuoja ir toks reginys sukelia nemažai psichologinių problemų bei menkina pasitikėjimą savimi. Būtina žinoti, kad venų varikozė yra ne tik estetinė problema, bet gana rimtas kraujotakos sutrikimas. Jo negydant gali kilti dar rimtesnių komplikacijų. Būtent dėl tokių priežasčių kiekvienam sąmoningam pacientui verta žinoti, kaip gali būti diagnozuoja ir gydoma kojų venų varikozė. 

 

Laimė, kad šią ligą diagnozuoti ir gydyti gana nesudėtinga, jei žmonės, pastebėję neįprastus simptomus, kreipiasi kuo greičiau. Moteris į kraujagyslių chirurgo kabinetą dažniausiai atveda pasikeitęs kojų vaizdas – kadaise buvusi lygi oda jau nebėra vieno gražaus atspalvio, matoma daug sutrūkinėjusių kapiliarų, labai ryškus kojų venų tinklas, gali būti mėlynių, nelygumų, poodinių mazgų. Jeigu jau jaučiamas ir kojų nuovargis, sunkumas, vakare kojos tinsta, jas skauda – neabejojama, kad lėtinis kojų venų nepakankamumas jau yra pažengęs. Kraujagyslių chirurgas pirmiausiai atidžiai apžiūri kojas, tačiau tiksliai diagnozei ir išvadoms vien apžiūros neužtenka. Norint išsiaiškinti, kiek pažengęs kojų venų nepakankamumas ir kodėl jis išsivystė, atliekami išsamūs ultragarso tyrimai: dvigubas kojų venų skenavimas arba doplerometrija. Svarbu tai, kad šių tyrimų pagalba gydytojas kraujagyslių chirurgas gali įvertinti ir giliau esančių, tai yra, giliųjų venų būklę. Šie tyrimai labai dažnai atliekami norint daugiau sužinoti apie ligą: kokia yra ligos priežastis, kokio lygio pažaida, kokie gydymo metodai labiausiai tiktų. 

 

Gydytojas, įvertinęs ligos stadiją, nusprendžia, kokia gydymo taktika rekomenduojama konkrečiam atvejui. Yra dvi kojų venų nepakankamumo gydymo rūšys: konservatyvioji ir chirurginė. Šie du gydymo būdai gali būti tarpusavyje derinami norint pasiekti optimalių rezultatų. 

 

Konservatyviam gydymo būdui priskiriamas gydymas kompresine terapija, kai kojos aprišamos specialiais elastiniais bintais. Žinoma, ne itin patogu kasdien kojas aprišti specialiais bintais, tai dažniau daroma po chirurginių operacijų. Daug patogesnis būdas yra nešioti elastines kojines – dabar jų galima įsigyti pačių įvairiausių dydžių, modelių ir skirtingos terapinės kompresijos. Tokių kompresinių kojinių nešiojimas padeda sėkmingiau tekėti veniniam kraujui ir sumažina veninio kraujo susikaupimą, kitaip sąstovį, kuris susidaro kojų apačioje, ypatingai ties pėdomis ir blauzdomis. Kitas konservatyvaus gydymo būdas yra vaistų vartojimas. Į vidų gali būti vartojami venotonikai, kurių poveikis paremtas kojų venų sienelės tonuso didinimu. Taip pat simptomams palengvinti gali būti vartojami geliai su heparino natrio druska, pavyzdžiui, Lioton. Kasdien vartojant tokius gelius palengvėja varginantys kojų nuovargio simptomai. 

 

Kartais gali būti taikoma ir skleroterapija – specialus vaistinis preparatas suleidžiamas į venas, kurios pakitusios. Po kiek laiko tokios kraujagyslės „užsirakina“ ir kraujas jomis nebeteka – vena ilgainiui sunyksta, perauga jungiamuoju audiniu ir kraujas teka kitomis, sveikosiomis venomis. Šis būdas itin populiarus JAV, Lietuvoje jis taip pat vis dažniau taikomas. 

 

Kita gydymo rūšis yra chirurginis gydymo būdas. Jį gydytojas paskiria tada, kai aukščiau minėtieji būdai nėra efektyvūs ar tinkami arba kombinuoja jį su konservatyviais gydymo būdais. Chirurginis būdas dažnai taikomas tada, kai venų vožtuvų funkcija yra nepakankama. Operacijos atliekamos skalpeliu arba lazeriu – šiomis dienomis skalpelį vis dažniau pakeičia lazeris, tačiau kai kuriems pacientams gydymas lazeriu netinka. Operacijos lazeriu yra daug pažangesnės vien dėl pooperacinio periodo – nuskausminama tik vietiškai, pacientas tą pačią dieną jaučiasi darbingas (žinoma, rekomenduojama pailsėti). Šiuolaikinių chirurginių operacijų rezultatai labai geri – pacientas gali džiaugtis ne tik geresne savijauta, bet ir gražesniu estetiniu vaizdu. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai