Ašarų lietus jūsų išsausėjusioms akims

Sausomis akimis skundžiasi vis daugiau žmonių. Dar prieš keletą dešimčių metų šis sutrikimas buvo būdingas tik sergantiesiems tokiomis ligomis, kaip reumatas, nes dėl ligos jie rečiau mirksi. Dabartiniai žmonėms yra vienas itin didelis rizikos veiksnys – kompiuteris. Todėl sausų akių sindromas yra pažįstamas daugeliui.
 

Mirksėti ar nemirksėti?


Mirksėti būtina. Kiekvieną kartą mirktelėjus, atsinaujina akies ašarų plėvelė. Jei kurį laiką nemirksime, o taip dažniausiai nutinka dirbant prie kompiuterio, ašarų plėvelė neatsinaujina ir ima džiūti. Po kurio laiko imame jausti nemalonius pojūčius akyse.
Mūsų akys yra nuolat drėkinamos tam tikro sluoksnio – ašarų plėvelės, kuri saugo akis nuo įvairių infekcijų. Ragenoje atsiradus sausai vietelei, akys iš karto į tai reaguoja lyg į svetimkūnį – parausta, bijo šviesos, dega. Kas penktam žmogui diagnozuojama vadinamoji sausos akies liga. Tai reiškia, kad žmogaus akys yra nepakankamai drėkinamos būtent dėl ašarų plėvelės sutrikimo – nepakankamo drėgmės kiekio.
Senstant akys sausėja savaime, tad dauguma vyresnių nei 40 metų žmonių jau gali pajusti pirmus akių sausumo ligos požymius. 75 proc. vyresnių nei 65 m. žmonių gerai žino, kas yra sausos akys.
 

Akys sausėja ir dėl kai kurių vartojamų vaistų:


· kontraceptinių tablečių,
· antihistamininių preparatų,
· vaistų nuo slogos, kosulio, širdies, kitų ligų,
· dėl organizmo hormoninių pokyčių – nėštumo, menstruacijų, kūdikio žindymo.
Moterys menopauzės metu dažnai skundžiasi sausomis akimis. Kontaktiniai lęšiai, įvairūs akių uždegimai, kitos ligos taip pat gali būti akių sausėjimo priežastis.
 

Nepamirškite retkarčiais pamirksėti


Normaliai žmogus mirksi apie 12–15 kartų per minutę, o įsistebeilijus į ekraną mirksime daug rečiau, tad ašarų plėvelė daug mažiau drėkina mūsų akis. „Dažniausiai žmonės skundžiasi šviesos baime, deginimo, perštėjimo, smėlio pojūčiais akyse. Išėjus į lauką sausų akių sindromą turintis žmogus gali nesulaikyti ašarų – taip apgaulingai pasireiškia šis sindromas. Sausos akys būna paraudusios, paburkusios, jos netoleruoja kontaktinių lęšių,” – dažnesnius pacientų negalavimus apibūdino Kauno medicinos universiteto klinikų Akių ligų klinikos gydytoja prof. Jūratė JANKAUSKIENĖ.
Išsausėjus akims, rytais sunku atsimerkti, jaučiamas skausmas mirkčiojant, akys mato tai geriau, tai blogiau. Akių išsausėjimą rodo ir niežėjimas, nuolatinis pavargusių akių jausmas, sunkūs vokai, padidėjęs gleivių kiekis. Paraudimas padidėja ir padaugėja gleivių rytais, kiti simptomai ryškesni vakare.
Sausos akys taip pat išsivysto dėl retesnio mirksėjimo. Rečiau mirkčioja sergantieji tokiomis ligomis, kaip reumatas, raudonoji vilkligė, išverstakumas. Akys gali sausėti jei mums trūksta vitaminų A ir E, jei ilgai dirbame prie kompiuterio, vairuojame automobilį ar būname kondicionuojamose patalpose.
Dirbant kompiuteriu dar galima sąmoningai prisiminti, jog būtina nepamiršti daryti pertraukėles ir kartkartėmis pamirksėti. Tuo tarpu sergantiesiems anksčiau išvardintomis ligomis mirksėjimo dažnį kontroliuoti sunkiau.
 

Į pagalbą – dirbtinės ašaros


„Dažnai vien dažnesnio mirksėjimo nepakanka. Patariu naudoti dirbtines ašaras. Tai labai geras išradimas šiuolaikiniam žmogui ir tiems, kurie negali dažnai mirksėti,” – patarė profesorė.
Dirbtinių ašarų vaistinėse yra net kelios formos: geliai, lašai, tepalai. Šalies vaistinėse jau pasirodė ir nauja dirbtinių ašarų forma – purškalas „TEARS AGAIN“.
„TEARS AGAIN“ stabilizuoja pažeistą lipidinį sluoksnį ir apsaugo natūralias ašaras nuo išgaravimo. Stabilus lipidinis sluoksnis sumažina ašarų skysčio garavimą iki 95 proc.“
„Jis patogus tuo, kad purškiamas tiesiai ant užmerktų akių, ant vokų. Daugeliui žmonių būna itin nepatogu įsilašinti, nes sunku nugalėti refleksinį norą užsimerkti. Purškiant „TEARS AGAIN“ nereikia veidrodžio, šį preparatą galima purkšti ir ant makiažo. Buteliuke yra 10 ml preparato. Papurškus reikia pamirkčioti. Mažos lašelių formos dalelytės susidaro iš liposomų. Jos apsaugo lipidinį akies sluoksnį. Fosfolipidai nusėda ant ašarų plėvelės ir vienodai pasiskirsto ant lipidinio akies sluoksnio. Dėl to lipidinis sluoksnis neišgaruoja,“ – profesorė paaiškino preparato veikimo principą.
Remdamasi tyrimo dėl rekomenduojamų vaistinėse OTC preparatų vartojimo dažnumo rezultatais, kurie buvo paskelbti žurnale Der Neue Apotheker, Vokietijos farmacininkų asociacija 2009 m. Tears Again pripažino ašarų pakaitalu Nr. 1, turinčių liposomų.
 

Tears Again:


§ veikia ligos priežastį;
§ akių niežėjimas, perštėjimas ar smėlio pojūtis akyse išnyksta iš karto po pavartojimo;
§ veikia efektyviai dėl natūralių lipidų, atkuriančių pažeistą ašarų plėvelės lipidų sluoksnį;
§ puikiai tinka nešiojantiems kontaktinius lęšius;
§ labai gerai toleruojamas, šalutinių poveikių nepastebėta;
§ 10 ml buteliuko su Tears Again® akių purškalu užtenka maždaug vienam mėnesiui vartojant kasdien;
§ pradėjus naudoti pakuotę, tinkamumo vartoti laikas neribojamas ir trunka iki 3 metų, kai vidutinis atidarytos dirbtinių ašarų pakuotės tinkamumo laikas 30 dienų.
§ veiksmingumą patvirtina atlikti 4 klinikiniai tyrimai.
Profesorė Jūratė Jankauskienė patarė saugoti akis nuo sauso oro, dūmų, vėjo, priminė, kad reikia drėkinti kambarių orą, nepamiršti dirbtinių ašarų ir įtemptai dirbant kuo dažniau mirksėti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai