Danties implantas, tai – titaninis sraigtas, įsriegiamas į viršutinio ar apatinio žandikaulio kaulą prarasto danties vietoje ir atstojantis šaknį. Jis yra padengtas specialiu paviršiumi, gerinančiu implanto prigijimą žandikaulio kaule. Tai šiuolaikinė technologija, leidžianti išsaugoti gretimus dantis nuo šlifavimo ir suteikianti galimybę turėti anatomiškai artimiausią dančiui protezą.
Kelių dantų tiltas – tai protezo konstrukcija, kai, norint pašalinti dantų eilės defektą, dažniausiai nušlifuojami gretimi (abipus defekto esantys) dantys. Jeigu dantis buvo intaktinis (negydytais kanalais, neplombuotas), tai jam padaroma nepataisoma žala.
Dantų implantai ar tiltai reikalingi norint panaikinti dantų eilės defektą ar atkurti sąkandį. Šios procedūros pacientui sugrąžina galimybę normaliai kramtyti, estetišką išvaizdą, pasitikėjimą savimi ir gerą nuotaiką.
Danties implantavimo procedūra prasideda nuo objektyvaus žandikaulio kaulo įvertinimo. Tuomet analizuojami radioviziografiniai duomenys (padaroma panoraminė nuotrauka, kompiuteriniai tomografiniai matavimai), įvertinama paciento fiziologinė būklė, ligos (kraujo krešumas, diabetas ir kt.). Taip pat prieš procedūrą yra būtina profilaktinė burnos higienos procedūra.
Implantavimas atliekamas specializuotose odontologijos klinikose. Operacijos metu implantas(-ai) įsriegiamas(-i) į žandikaulio kaulą. Atsižvelgiant į aplinkybes, ant implanto gali būti užsukama gijimo galvutė ar laikinas dantis. Tai vėliau padeda natūraliai estetiškai suformuoti dantenas aplink būsimą protezą. Vėlesnis protezavimas ant implantų vyksta po 3–6 mėnesių (priklauso nuo operacijos sudėtingumo). Kai kuriais atvejais ant implanto(-ų) protezuojama iš karto.
Nesudėtinga vieno implanto implantacija, kai nenaudojamas dirbtinis kaulas ar membranos, neatliekamos jokios kitos papildomos procedūros, trunka apie 30 min. Kitą laiką sudaro pasiruošimas, pjūvio vietos tvarkymas ir kt. Viskas atliekama vietiškai nujautrinus. Tik išimtiniais atvejais reikalinga bendrinė nejautra, kurios metu be gydytojo implantologo ir asistentų dar dalyvauja ir gydytojas anesteziologas, kuris specialia įranga stebi paciento būklę.
Pasirinkus tiltinį protezą, pirmiausia įvertinama atraminių dantų būklė (vertinamos rentgeno nuotraukos, objektyvūs duomenys), sąkandžio ypatumai, paciento estetiniai reikalavimai, fonetika. Po paciento analizės pradedama procedūra – nušlifuojami gretimi (abipus defekto esantys) atraminiai dantys ir padaromi atspaudai ir laikini vainikėliai. Atspaudai perduodami dantų technikų laboratorijai. Vėliau pagamintas tiltinis protezas matuojamas ir cementuojamas.
Paruošimas nesudėtingam dviejų atraminių dantų tiltui trunka apie 1–2 val.(nuskausminimas, šlifavimas, atspaudai, laikini vainikėliai).
Pagrindinis implanto pranašumas yra tai, kad jis leidžia išspręsti protezavimo problemas, kai dantų visai nėra arba yra dalinis dantų eilių defektas (trūksta kelių dantų). Taip pat implantai padeda išsaugoti gretimus dantis nuo šlifavimo, anatomiškai ir fziologiškai teisingai atkuria prarastą dantį. Vienintelis trūkumas – ne visiems priimtina kaina.
Dantų tilto pranašumai yra tik mažesnė kaina ir greitesnis padarymo laikas. Didžiausi ir pagrindiniai trūkumai – atraminių dantų žalojimas ir kaulo po tiltu sunykimas.
Po implantacijos galima didžiausia nesėkmė – implanto atmetimas, bet kadangi prigijimo sėkmės procentas labai didelis (96–98 proc.), tai pasitaiko labai retai. Netgi taip atsitikus, jei klinika dirba su pasaulyje pripažintais implantų gamintojais ir vertina savo prestižą, atmesto implanto pakeitimas pacientui nieko nekainuoja.
Po protezavimo tiltiniais protezais gali atsirasti atraminių dantų jautrumas. Taip pat, jeigu protezo tarpinė dalis yra ilgesnė, tai, laikui bėgant, pradeda kauptis maistas po tilto tarpine dalimi.
Po abiejų procedūrų reikalinga atidi ir kruopšti burnos ertmės priežiūra. Dantis valyti reikėtų tik švelniu dantų šepetėliu, kad nebūtų traumuojamos aplink implantus esančios dantenos. Būtina valyti tarpdančius siūlu, naudoti specialų burnos skalavimo skystį. Aplink implantus rekomenduojama naudoti specialų tarpdančių siūlą, dantų šepetėlius. Aplink sunkiai pasiekiamus protezus valyti vieno danties šepetėliu. Taip pat kas 6 mėnesius būtina atlikti profilaktinę burnos higieną pas profesionalą. Jis ir paaiškins, kaip tinkamai valyti, rekomenduos tinkamas burnos ertmės priežiūros priemones. Taip pat pacientams, turintiems daugiau protezuotų dantų, rekomenduojama įsigyti specialius valymo įrenginius, kurie sukuria stiprią vandens srovę ir padeda išvalyti sunkiai prieinamas vietas namų sąlygomis.
Po implantacijos procedūrų (atsižvelgiant į implantų kiekį ir operacijos sudėtingumą) rekomenduojama netraumuoti gyjančios žaizdos, todėl reikėtų valgyti tik minkštą ir vengti labai karšto ar šalto, aštraus maisto. Patariama vengti fizinio krūvio, maudynių pirtyse ar baseine. Po 3–6 mėnesių, įsitvirtinus implantui kaule, atliekamas galutinis protezavimas, po kurio, kaip ir po protezavimo tiltiniais protezais, galima valgyti iš karto, praėjus cementavimo medžiagos kietėjimo laikui.
Dantų protezų ir sraigtinių implantų ilgaamžiškumas priklauso nuo daugelio veiksnių. Pirmiausia tai nuo paciento individualių gyvensenos savybių, burnos higienos, paveldimumo ir kt. Vidutiniškai implantai tarnauja nuo 15 iki 40 metų (daugiau nėra duomenų, nes sraigtiniai implantai atsirado tik 1952 m.). Vidutinis statistinis tiltinių protezų tarnavimo laikas yra 8 metai. Tačiau protezų ilgaamžiškumas yra, kaip minėta, itin individualus dalykas, todėl pasakyti tikslų protezų ar implantų tarnavimo laiką labai sunku.
Perskaitęs straipsnį, kiekvienas pacientas turėtų susidaryti savo nuomonę apie procedūras ir neturėtų pamiršti, kad kiekvienas atvejis yra individualus, todėl atsakyti, kas yra geriau, galima tiktai individualios konsultacijos metu, įvertinus objektyvius ir klinikinius kiekvieno paciento duomenis. Tačiau reikėtų pripažinti, šiuolaikinės implantologijos technologijos ima viršų.
Šią ligą dažniausiai sukelia I tipo Herpes simplex virusas. Užsikrėtus virusas „gyvena“ žmogaus organizme (nervų mazguose) visą amžių ir, susidarius sąlygoms, t.y. peršalus, sumažėjus organizmo atsparumui, sukelia lėtinį kartotinį herpetinį stomatitą. Plačiau apie vaikų stomatitą pasakoja Kauno medicinos universiteto Vaikų burnos ir dantų ligų klinikos vadovė doc. Simona MILČIUVIENĖ....
Skaityti daugiauKūdikių oda – švelni ir neatspari infekcijoms, labai greitai atsiranda įvairių jos pažeidimų. Todėl labai svarbu nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ją tinkamai prižiūrėti. Apžvelgsime, kokie kūdikių odos pažeidimai dažniausi ir kaip elgtis kiekvienu atveju....
Skaityti daugiauMielas kūdikėlis – didelis džiaugsmas. Bet ne visada su mažyliu išgyvename tik malonius rūpesčius. Jų dažniausiai kelia kūdikio priežiūros sunkumai, atsirandantys dėl nežinojimo, ar viskas daroma teisingai. Gana dažnai susirūpinama, kai, atrodo, sveiką mažylį išberia smulkiais rausvais spuogeliais. Gydytojai juos vadina kūdikių prakaitiniu bėrimu. Kaip jo išvengti ir ką daryti, kad jis išnyktų? Šie klausimai jaudina daugelį, ne tik jaunus tėvus. Į juos atsakė Kauno apskrities ligoninės filialo Krikščioniškųjų gimdymo namų naujagimių gydytojos....
Skaityti daugiauLytinis brendimas – sudėtingas ir labai svarbus kiekvieno žmogaus gyvenimo periodas. Šį keletą metų besitęsianti procesą galima apžvelgti ir iš fiziologinės, ir iš psichologinės pusės. Fiziologija veikia bręstančio vaiko psichologiją. O psichinė bręstančio žmogaus būsena dažnai keičiasi ir jam pačiam net kartais būna sunku su savimi, jau nekalbant apie aplinkinius. Lytinis brendimas – periodas, kuris gali turėti įtakos ir tolimesniam žmogaus gyvenimui. Tad verta žinoti, ką apie šį nelengvą laikotarpį mano gydytojas psichoterapeutas-seksologas bei lytinio brendimo fiziologiją stebinti vaikų endokrinologė. ...
Skaityti daugiauTinkama priežiūra puoselėja sveiką, gydo pažeistą odą Posakis „oda lyg kūdikio“ plačiai paplitęs. Taip apibūdiname tobulą, lygią ir skaisčią odą. Iš tiesų naujagimių odelė švelnesnė ir minkštesnė, tačiau kartu ir daug jautresnė nei suaugusiųjų ir tikrai nėra tobula. Kūdikiai apskritai labai trapūs ir pažeidžiami. Tad svarbiausias tėvų rūpestis – apsaugoti juos nuo agresyvių išorės veiksnių. Kuo ypatinga kūdikėlių oda ir kaip ją tinkamai prižiūrėti? Konsultuoja Kauno Dainavos poliklinikos ir „Jaunatvės namų“ gydytoja dermatologė-kosmetologė Audronė Majerienė. ...
Skaityti daugiauNorint išsaugoti sveikus dantis, svarbu tinkamai juos prižiūrėti nuo pat vaikystės. Kol vaikučiai maži, ši užduotis atitenka mamytėms, todėl labai svarbu domėtis, kaip išsaugoti gerą burnos sveikatą. Gydytojai odontologai, suteikdami kvalifikuotą odontologijos pagalbą, stengiasi atkreipti dėmesį į profilaktiką ir individualią higieną, kuri labai svarbi jūsų vaikučių dantims. Taigi bendromis pastangomis galima pasiekti gerų rezultatų ir išauginti kartą, kuri užaugs nežinodama, kas yra dantų skausmas....
Skaityti daugiauIššutimais vadinamas odos sudirginimas, dažniausiai sėdmenų, kirkšnių, pažastų, kaklo raukšlių, vidinio šlaunų paviršiaus, užpakaliuko, t.y. tų vietų, kur odą dirgina prakaitas, šlapimas, išmatos, vystyklas ar drabužėliai. Iššutimus atsirasti skatina ir netaisyklinga kūdikio priežiūra, kai jis pernelyg šiltai rengiamas, retai prausiamas, „nekvėpuoja” oda....
Skaityti daugiauŽinia, kad susilauksite vaikelio, suteikia daug džiaugsmo ir malonaus ruošimosi. Kad tas jausmas ir laukimas būtų kuo malonesnis ir neužgožtų pasiruošimo darbai, norime jus trumpai supažindinti, koks turi būti mažylio kraitelis, kaip prižiūrėti vaikelį grįžus į namus, kad būtų kuo mažiau nesklandumų....
Skaityti daugiauSpalvos ir žmogaus dvasinė būklė yra glaudžiai susijusios. Mes nuolat esame apsupti spalvų ir kartais net nesusimąstome, kodėl vieną dieną būname suirzę, o kitą – savimi pasitikintys. Todėl naudinga žinoti, kaip spalvos veikia mūsų savijautą, emocinę būklę, ir jų galia pasinaudoti atsiradus poreikiui....
Skaityti daugiauir koki ų tik švenčių žmonės neprisigalvoja, kad tik būtų kuo daugiau progų ...
Skaityti daugiauManoma, kad vaikų miego sutrikimai skiriasi nuo suaugusiųjų, todėl kad skiriasi jų miegas. Iš tikrųjų vaikų ir suaugusiųjų miegas iš esmės nesiskiria. Vadinasi, vaikų miego sutrikimai daugiausia prasideda ne dėl fiziologinių jo ypatybių, bet dėl vaikų ir tėvų ryšio savitumo. Dvejų metų vaikas pats nepasikloja lovos, nevisada gali pasirinkti atsigulimo laiką arba užgesinti šviesą, ir galų gale negali pats atsigerti ištroškęs naktį......
Skaityti daugiauŠiais laikais bene geriausia dantų atkūrimo priemonė – dantų implantai. Tačiau ne visiems jie yra tinkami, priimtini ar įperkami. Tuomet geriausia išeitis, praradus dantį ar kelis, – išimamieji dantų protezai. Kokie jie gali būti? Kokie jų privalumai ir trūkumai? Kaip jais tinkamai rūpintis? Konsultavo odontologijos klinikos „Neodonta“ gydytojas odontologas Mantas Kėvelaitis....
Skaityti daugiauSkalbiant kūdikių bei vaikų rūbelius skalbimo priemones reikia pasirinkti itin kruopščiai, kad nebūtų dirginama mažylių odelė. Šia tema kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja gydytoja dermatovenerologe Jolanta Urbštiene....
Skaityti daugiauVidurinės ausies uždegimu dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai. Šia liga vaikai serga bene dažniausiai: užsikrečia septyni iš dešimties vaikų iki trejų metų amžiaus ir vienas iš trijų vyresnių nei trejų metų amžiaus vaikų....
Skaityti daugiau„Kiškio lūpa“ ir „vilko gomurys“ – tai vieni labiausiai paplitusių apsigimimų. Tikriausiai daugelis nėščiųjų susimąsto apie apsigimimų galimybę. Šiandien nekalbėsime apie juos plačiąja prasme, pasigilinsime į šiuos du, juolab kad statistika tikina, kad pasaulyje kas 11 minučių gimsta vaikas su nesuaugusia lūpa arba gomuriu. Skaitykite svarbiausius faktus apie šiuos veido srities sklaidos defektus. ...
Skaityti daugiauNemažai, ir ne tik mūsų žurnale, galima rasti patarimų, kaip prižiūrėti plaukus, kokias priemones rinktis, ką daryti, kad mažiau slinktų, ir pan. Bet visa tai paprastai skiriama moterims, na, gal kiek mažiau, ir vyrams. Vaikų plaukams skiriama daug mažiau dėmesio, nes manoma, kad jie ir taip bus gražūs ir sveiki, tačiau ir čia reikia kai ką žinoti. Taigi į klausimus apie vaikų plaukus ir jų priežiūrą atsako mūsų plaukų priežiūros konsultantė kirpėja stilistė Džiuljeta Petrulienė....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę