Vaiko atostogos – laisvas laikas nuo mokyklos, bet ne nuo gyvenimo

Valio, vasara! Pamokų nėra, oras šiltas, vaikai kupini gyvybės ir energijos. Kiekvienas vaikas pasakys, kad labiausiai gundantis dalykas atostogų metu – laisvė ir tai, kad nereikia daryti NIEKO.
 

Nieko neveikti – labai nuobodu


„Mama, kaip nuobodu!“ „Tėte, ką man veikti?“ – tiesiog nuostabu, kaip greitai laimė „nieko neveikti“ tampa nuobodi ir nusidėvėjusi.
Aišku, vaikui (kaip ir suaugusiajam) reikia poilsio nuo pamokų, nuo rutinos, mokyklinės disciplinos, gana griežtų reikalavimų ir pan. Bet atostogos tai nėra poilsis nuo gyvenimo, atsakomybės, pareigų, kasdieninių namų ruošos darbų, naujų žinių ir patirties.
 

Atostogos – kitokiam tobulėjimui


Taigi atostogos – nuo mokyklos, o ne nuo gyvenimo. Vaikas privalo suprasti, kad tam tikri darbai namuose, tam tikros pareigos šeimoje – yra jo tiesioginė atsakomybė. Dažnai tėvai skundžiasi, kad vaikas nieko nenori daryti, esą „jis toks pavargęs“, „jam atostogos“.
Jei paklausite vaikų, ką jie labiausiai mėgsta veikti, dauguma negalvodami atsakytų: „nieko“ arba „žiūrėti televizorių“, arba „žaisti kompiuteriu“.
Mano kolegė, gyvenanti užsienyje, dukrai planuoja gana aktyvias atostogas. Vasarą mergaitė lanko dailės ir baleto pamokas. Iš tolimos šalies ji skraidinama pas giminaičius į Lietuvos kaimą, kad pažintų kitokią aplinką, išmoktų gėrėtis gamta bei ją tausoti, galų gale patirtų kitokį gyvenimo būdą. Draugė abejoja, ar teisingai elgiasi, nes jos 7 m. amžiaus mergaitė, paklausta, ko ji norėtų per atostogas, atsako, jog jos svajonių atostogos: „Gulėti ant sofos, žiūrėti TV, gerti „kolą“ ir valgyti „čipsus“.
Laisvas, nereglamentuotas laikas reikalingas ir dalį dienos jis gali užimti. Bet vaikas taip pat turi turėti tam tikrą suplanuotą laiko dalį, jis privalo dalyvauti namų ruošos darbuose. Atostogų metu vaikams dera suteikti papildomos atsakomybės bei įpareigojimų, atsižvelgiant į amžių ir turimą patirtį. Vaikai jaučiasi saugesni, kai žino, ko iš jų tikimasi ir ko jie gali tikėtis iš kitų. Bet jei vaikas ims galvoti, kad tėvai tokiu būdu nori „atimti“ atostogas, tai su tokiu vaiku gana greitai taps sunku sugyventi šeimoje.


Vasara yra puikus laikas lavinti senus ar mokytis naujų įgūdžių. Nereikia niekur skubėti, nėra mokyklinių užduočių spaudimo. Tad vaikas turi pakankamai laiko išmokti tai, kas nelabai pavyko per mokslo metus, ir gali telktis ties viena užduotimi.
Galima pagerinti matematikos žinias ar skaitymo įgūdžius, išmokti buriuoti, šokti ar plaukti. Atostogų metu galima pagaliau susitvarkyti kolekcijas, namų biblioteką, skirti pakankamai laiko sportui.
Galbūt vaikui reiktų išmokti naudotis stalo įrankiais, gal užsirišti batų raištelius ar įsisiūti sagą? Dabar laiko tam yra pakankamai daug. Reiktų nepamiršti, kad iš tiesų vaikai mėgsta mokytis, būti savarankiški, jaustis atsakingi. Vyresnio amžiaus paauglius verta paskatinti ir padėti įsidarbinti, jaunesnius, jei darbo aplinka leidžia, galima imti su savimi vedant nedideles, nesudėtingas užduotis (pvz., raštų nešiojimą ar aplinkos tvarkymą).
 

Tėvams nėra atostogų nuo vaikų


Žinoma, nėra labai sunku pasirūpinti vaikų atostogomis, kai mama nedirba ar yra giminių kaime. Tačiau sunkiai dirbantiems tėvams, gyvenantiems mieste, vaikų atostogos – gana rimtas išbandymas ir neretai papildomi rūpesčiai. Ką vaikai veiks visus 3 mėnesius?
Žinoma, jei mes neskiriame jiems užduočių, nesidomime patys ir neturime ką patarti, nedera piktintis ir stebėtis, jei jie kaip zombiai negali atplėšti akių nuo TV ekranų, arba įnikę į kompiuterinius žaidimus, pamiršta net pavalgyti.
Tėvai iš anksto privalėtų apgalvoti, ką vaikai veiks per vasaros atostogas, kas padėtų jiems augti ir tobulėti dvasia ir kūnu. Ir nevalia teisintis esą, jei dėl pinigų ar laiko stygiaus negalime nuvežti vaikų užsienin ar išsiųsti brangiai kainuojančion stovyklon, tai nepajėgiame suteikti vaikams visaverčio poilsio. Šeimos savaitgalio kelionė dviračiais ar baidarėmis, laužas, dūmais prakvipusi košė ir nakvynė palapinėje pliaupiant lietui dažniausiai suteikia naujų įgūdžių, atskleidžia netikėtų būdo savybių ir neretai palieka kur kas didesnį įspūdį nei apsilankymas brangiausiuose Viduržemio jūros kurortuose ar garsiausiuose Paryžiaus ar Londono muziejuose. Įpareigokite atostogaujančius vaikus suplanuoti šeimos savaitgalių poilsį, nurodydami tam tikrus apribojimus (pvz., finansinius, geografinius), ir būsite maloniai nustebinti savo atžalų kūrybingumo ir išradingumo.
 

Vaikų vasaros atostogos – galimybė šeimai


Vaikų vasaros atostogos – tai ne ekstremalių išbandymų metas. Tai galimybė pasitikrinti mokykloje išmoktas žinias ir įgūdžius, kartais pašalinti trūkumus, pasigilinti į dalykus, kuriems nepakako laiko. Tai puikus metas, kai atsiskleidžia dar nepastebėtos charakterio savybės, įgyjama daugiau savarankiškumo, suteikiamos naujos ar papildomos atsakingos pareigos šeimoje, palengvinami tėvų rūpesčiai, o šeima pasiekia naują kokybę.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

evelina
2013-03-04 18:31
kaskokios nesamones kai visa perskaisiau tai man pasirode kad tai neteisybe ir kasko nesupratau:)(happy):D(super)(fool)(fu)(red)(red)(hi)(weird)(bad)(bad)(think):P:(8|(ok)(hooray)gal tai ir teisybe del to kaskokios nesomoningos atostogos
Morena
2010-05-25 20:07
Aš auginu aštuonmetę mergaitę Lindą. Ji labai stropi ir gerai mokosi. Tik va visa bėda, kad jai nepatinka vasaros atostogos. Jei geriau lindėti savo kambaryje ir mokytis. Žinau, tokie vaikai vienetiniai. Kai kurie sako, kad jie - tėvų džiaugsmas. Bet taip tik atrodo. KIartais norime su vyru ir mažesniąją dukra išvažiuoti kartu prie ežero ar kur kitur, o ji atkerta, kad jei reikia mokytis. Kartais tiesiog nesuprantu savo vaiko.
Alfonsas
2008-07-15 13:17
Kalbama apie vaiką aplamai, o juk jie tokie skirtingi pagal lytį ir amžių. Auginu penkiolikmetį. Tiesa, jis labai geras, mylimas vaikas, tačiau niekada nėra paklausęs - ,,ką man veikti ar nuobodu”. Jis planuoja pats, tik kartais mes patariame arba pasiūlome kitą, labiau tinkantį variantą. Tik va, dabartinės kartos bendra problema - mažai skaito, todėl šį dalyką neretai reikia priminti.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai