Trauminės peties pleksopatijos (S 14.3; G 54.0)

Didžioji peties rezginio trauma

Etiologija ir patogenezė. Peties rezginys yra lengvai pažeidžiamas dėl jo gana paviršinės lokalizacijos, artumo kaulinėms struktūroms bei pečių juostos ir kaklo judrumo. Trakcinis (tempimo) pažeidimo mechanizmas nustatomas tuomet, kai forsuotas galvos ir kaklo judesys yra priešingas peties ir rankos judesiui. Tai būdinga motociklininkų avarijoms. Peties rezginys gali būti spaudžiamas raktikaulio, viršutinių šonkaulių, raumenų plyšimų ir susidariusių hematomų. Peties rezginio trauma retai apsiriboja vieno kamieno ar pluošto pažeidimu. Be paties rezginio pažeidimo, gali būti pažeistos ir kitos nervinės struktūros: a) išeinantys iš rezginio atskiri nervų kamienai; b) nervų šaknelės; c) kaklinė nugaros smegenų dalis. Neretai peties rezginio pažeidimai būna kartu su kitomis traumomis – galvos, nugaros smegenų, dauginiais lūžiais, o tai komplikuoja peties rezginio pažeidimo diagnostiką ir gydymą.

Diagnostika. Svarbiausias diagnostikos klausimas, ištikus didžiajai peties traumai, – nustatyti pažeidimo topinę lokalizaciją, pirmiausia įsitikinant, kad nėra nugaros smegenų šaknelių lygio pažeidimų, kadangi, jiems esant, negalimas chirurginis nervų pažeidimo gydymas ir nervinės struktūros vientisumo sugrąžinimas. Šaknelių trauminis pažeidimas (išplėšimas iš nugaros smegenų) nustatomas ENMG, MRT, mielografija ir odos histamino testu. ENMG tyrimas nerodo motorinio atsako iš paravertebralinių raumenų, o sensoriniai rankos veikimo potencialai, taip pat kaip ir histamininė odos reakcija, esti nesutrikę. Mielografijos ir MRT metu pažeistų šaknelių angų projekcijose nustatomos pseudomeningocelės.

Gydymas. Trauminio peties rezginio pažeidimo gydymas yra konservatyvus arba chirurginis. Svarbiausi veiksniai, lemiantys gydymo taktiką, yra: a) peties rezginio ir jo šakų pažeidimo vieta; b) nervo pažeidimo rūšis (neuropraksija, aksonotmezė, neurotmezė); c) trauminis šaknelių pažeidimas arba jo nebuvimas. Be to, gydant svarbus paciento ir gydytojo tarpusavio supratimas. Jei nervo pažeidimas yra neuropraksija, pirmuosius 3–4 mėnesius taikomas konservatyvus gydymas, be to, būtinos fizioterapijos priemones ir kineziterapija (kontraktūrų profilaktikai). Jei beveik po keturių mėnesių gydymo pagerėjimo požymių nėra, galima manyti apie aksoninę degeneraciją (aksonotmezę). Tuomet reikia peties rezginio chirurginės revizijos, susiūti pažeistus nervinius kamienus. Geriausių rezultatų gaunama susiuvant pirminius ir antrinius kamienus bei iš naujo inervuojant proksimalinius raumenis, prastesnių – iš naujo inervuojant distalinius raumenis. Paprastai visiška aksono regeneracija trunka iki dvejų metų nuolat taikant aktyvias fizines priemones ir kineziterapiją. Blogiausia klinikinė situacija yra tuomet, kai pažeistos išplėštos nugaros smegenų šaknelės. Tuomet ligonį vargina atkaklus ir labai stiprus neuropatinis skausmas, kurį sunku numalšinti, net skyrus šiuolaikinių vaistų nuo neuropatinio skausmo.

Peties rezginio sumušimas, patempimas

Dažniausia peties rezginio sumušimo ar patempimo priežastis – kontaktinis sportas. Patyrus stiprų smūgį, jei patempiamas kaklas, petys, jaučiamas aštrus deginantis peties skausmas, plintantis per visą ranką į plaštaką. Skausmą gali lydėti ūmiai prasidėjęs paprastai dvigalvio ir peties juostos raumenų paralyžius.

Atsiradę neurologiniai simptomai būna

kelias valandas ar net kelias dienas, nors gali užtrukti iki kelių savaičių. Pasireiškia ūminiai laikini nugaros smegenų, jų šaknelių ar peties rezginio pažeidimo simptomai. Jų atsiradimo mechanizmas nevisiškai aiškus. Manoma, kad vienas iš galimų variantų yra ūminis kaklo tarpslankstelinio disko prolapsas su epizodiniu šaknelinio nervo ir radikulomedulinės arterijos prispaudimu.

Peties rezginio pažeidimas operuojant

Peties rezginys gali nukentėti operuojant, kai taikoma bendrinė anestezija. Tuo metu dažniausiai petys yra hiperadukcijos padėtyje, o peties rezginį ribojantys raumenys – atsipalaidavę. Dažniausiai pažeidžiamas pirminis apatinis kamienas ar vidinis pluoštas, todėl kliniškai tai primena n. ulnaris neuropatiją. Galimi pažeidimo mechanizmai: a) krūtinkaulio retrakcija ir peties rezginio spaudimas tarp raktikaulio ir pirmojo šonkaulio; b) peties rezginio ištempimas. Viršutinis pirminis kamienas gali būti pažeidžiamas atliekant peties rezginio anesteziją.

Peties rezginio kompresija

Ūminė peties rezginio kompresija gali pasireikšti ištikus komai. Ūminės abipusės pleksopatijos priežastis gali būti sunkių ryšulių nešiojimas, ypač jei asmenys yra asteniški, taip pat jei asmenys turi papildomų kaklo šonkaulių. Kompresija hematoma gali būti po a. axilaris punkcijos: po punkcijos kraujas, patekęs tarp fascijų, jungiančių kraujagysles ir nervus, gali spausti peties rezginį ir jo šakas. Buka besiskverbianti peties rezginio srities trauma gali suformuoti a. axilaris netikrąją aneurizmą ir taip pat suspausti peties rezginį ar jo šakas, tik tuomet peties pažeidimo simptomų atsiranda iš lėto.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai

Mūsų draugai