Kas sukelia peties-mentės periartritą ir kaip jo išvengti?

Tai gana dažna skeleto minkštųjų audinių liga, pasireiškianti peties sąnario skausmais, atsirandančiais atliekant kai kuriuos rankos judesius. Moterys šia liga serga beveik dukart dažniau negu vyrai, tačiau tai gali priklausyti nuo darbo sąlygų ir profesijos, žmogaus amžiaus ir jo aktyvumo. Kas sukelia peties–mentės periartritą ir kaip jį gydyti, pataria gydytojas reumatologas med.dr. Alfredas STAPONAS.
 

Pats peties sąnarys išlieka nepažeistas
Uždegimo procesas apima tik apie sąnarį esančius audinius: sausgysles ir jų prisitvirtinimo vietas, raiščius, antkaulį, tepalinius maišelius, raumenis, purųjį audinį, esantį tarp šių darinių ir kt.
Peties periartritas aptinkamas dažniau nei kitų sąnarių srityse todėl, kad šio sąnario judesių fiziologija labai sudėtinga. Jis atlieka net 7 įvairios krypties judesius. Tokia judesių gausa ir maksimali jų amplitudė galima dėl mažo žastikaulio galvutės bei sąnario duobės sąlyčio, tačiau tuo metu visas krūvis tenka apie sąnarį esantiems minėtiems audiniams.
Kita galimybė peties periartritui atsirasti yra tai, kad rankos pakėlimas aukščiau kaip 70 laipsnių galimas tik dirbant mentės raumenims, kurie, praeidami pro siaurą kaulinį plyšį, tvirtinasi prie žastikaulio. Dėl įvairių priežasčių šiam plyšiui susiaurėjus, atsiranda „manžetinis“ sindromas, kuris pasireiškia peties sąnario srities skausmais keliant ir pasukant ranką.
Nuolat pasikartojančios mikrotraumos pažeidžia apie sąnarį esančius audinius
Pagrindinėmis peties periartrito atsiradimo priežastimis laikoma tiesioginė ir netiesioginė trauma, ilgalaikė raiščių ir sausgyslių prisitvirtinimo vietų mikrotrauma, raumenų pervargimas ir raiščių bei sausgyslių pertempimas, nuolat kartojami stereotipiški judesiai, darbas pakeltomis rankomis ir kt. Didelę reikšmę periartritui atsirasti turi medžiagų apykaitos ir endokrininiai sutrikimai bei kitos ligos. Išprovokuoti gali šaltis, drėgmė, staigus oro ar klimato pasikeitimas, neįprastas ar varginantis darbas.
Ilgalaikis traumavimas palaipsniui sukelia negrįžtamus degeneracinius šių audinių pakitimus, jų metu normalius audinius pakeičia randinis. Toks audinys tampa mažiau atsparus krūviams, dažniau kartojasi peties periartritas. Neretai, tiriant peties sąnarį, aptinkama vienos ar kelių sausgyslių dalinis ar visiškas trūkimas. Metams bėgant, degeneraciniai audinių apie sąnarius pakitimai dažnėja, asmenims, vyresniems kaip 60 metų, siekia apie 69 proc. Periartritui praėjus, klinikiniai simptomai dingsta, tačiau procesas recidyvuoja, kai atitinkamų raumenų ir sausgyslių grupė gauna per didelį fizinį krūvį, nes degeneraciniai šių audinių pakitimai yra nebeišnykstami.


Kas yra kaklo ir peties sindromas?
Peties mentės periartritą gali sukelti ar imituoti ir stuburo kaklinės srities osteochondrozė ar spondiloartrozė. Tais atvejais liga vadinasi kaklo ir peties sindromu. Jei peties periartrito metu procesas apima tik apie peties sąnarį esančius minkštuosius audinius, tai kaklo ir peties sindromo atveju į patologinis procesas pažeidžia peties, kaklo ir krūtinės viršutinės dalies raumenis, jų sausgysles ir raiščius. Tai gali būti dvi skirtingai besireiškiančios ligos, bet dažnai, net 83,9 proc. atvejų šios ligos pasireiškia kartu, sukeldamos sunkumų nustatant tikslią diagnozę.
Pirmas ligos požymis yra skausmas ir riboti kai kurie sąnario judesiai
Peties periartritas daugeliu atvejų prasideda palaipsniui, tačiau peties srities skausmas gali atsirasti ir ūmiai, be jokios priežasties. Pirmas ligos požymis yra skausmas ir riboti kai kurie sąnario judesiai. Skausmas būna stiprus, varginantis, kartais gali plisti į kaklą ar ranka žemyn. Vėliau skausmas gali pasireikšti ir ramybės metu, ypač naktį ar paryčiais. Rankos judesiai darosi riboti, ypač sunku atlenkti ranką, kartu pasukant į išorę, – pasiekti pakaušį ar vidinį mentės kraštą. Kad tai nėra sąnario uždegiminė liga, padeda atskirti „švytuokliniai“ peties sąnario judesiai: Stovėdamas ir kiek pasilenkęs į priekį, sergantysis leidžia rankai laisvai judėti (į priekį ir atgal). Šie judesiai išlieka neskausmingi, tačiau, bandant pakelti ranką, skausmai atsiranda. Priepuolis gali trukti keletą savaičių, o nedideli jutimai peties sąnario srityje išlieka iki kelių mėnesių, vėliau nurimsta, ir peties sąnario funkcija atsinaujina. Negydoma liga gali įgauti lėtinę eigą arba gali susidaryti peties sąnario judesių apribojimas – sąnario kontraktūra.
Kaklo–peties sindromu sergantieji skundžiasi intensyviais, deginančio, pulsuojančio, šaudančio, aštraus pobūdžio skausmais, plintančiais iš kaklo į ranką. Skausmo intensyvumas priklauso nuo orų pokyčių, dažniau pasireiškia naktį, kai sunku rasti neskausmingą rankos padėtį. Neretai šio sindromo metu kartu būna skausmai širdies plote, kartais sindromas gali imituoti tulžies pūslės akmenligės priepuolį ar paūmėjusią skrandžio opaligę. Labai dažnai sergantieji nejaučia kaklo skausmo, tačiau, paspaudus pažeistoje kaklo pusėje ties pažeistomis šaknelėmis, nurodo skausmo plitimą mentės link, žasto užpakalinės pusės ar per visą ranką.
Kodėl susidaro „įšaldytas“ peties sąnarys?
Sąnario funkcijos atžvilgiu labiausiai žeidžiantis yra lėtinis ankilozinis peties sąnario periartritas. Tai dažnų, ūminės ar poūmės ligos formų recidyvų pasekmė, kai ilgai netaikomas adekvatus gydymas. Liga prasideda neintensyviais bukais skausmais, kurie suintensyvėja galūnės judesio metu. Sergant šia periartrito forma, net jei nėra stiprių skausmų, sąnario kapsulėje vyksta randėjimas, dėl ko susidaro sąnario kontraktūra, vadinama „įšaldytu“ sąnariu. Šis periartritas gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, tačiau taikant reabilitaciją, palaipsniui peties sąnario funkcija atsinaujina, retai lieka riboti peties sąnario judesiai, dar rečiau lieka nebeišnykstama peties sąnario kontraktūra. Pats peties sąnarys išlieka nepakitęs. „Įšaldytam“ peties sąnariui atsirasti predisponuojantis faktorius gali būti plaučių ar kitų krūtinės ląstos organų ligos.
Svarbu pašalinti ligą sukėlusią priežastį ir skausmą
Konservatyvus gydymas būna efektyvus, jei pradedamas taikyti pirmosiomis ligos dienomis. Ūminės eigos ligai gydyti turi būti stengiamasi pašalinti skausmą ir padidėjusį raumenų tonusą. Skausmą efektyviai malšina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, pavyzdžiui, meloksikamas (vaistinėse parduodamas pavadinimu Movalis). Preparatas veiksmingai malšina skausmą, uždegimą, lengvai prasiskverbia į sąnarių skystį, kuriame susidaro pakankama jo koncentracija, gerina sąnarių judrumą. Meloksikamas gerai toleruojamas, pakankamai saugus vartoti pagyvenusiems žmonėms, net kai yra nedidelis inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimas. Jo šalutinis poveikis virškinamojo trakto gleivinei yra daug silpnesnis nei senesnės kartos vaistų, taigi jis yra saugesnis. Beje, tai vienintelis šios grupės vaistas, išleidžiamas ir injekuojamąja forma (ampulėmis). Šia forma dažniausiai gydomas ūminis skausmas. Numalšinus jį, uždegimą slopinantį gydymą patogu tęsti tokią pat veikliosios medžiagos dozę turinčiomis tabletėmis.
Labai svarbu pašalinti ligą sukėlusią priežastį, pažeistam sąnariui suteikti ramybę, Pirmomis dienomis tinka šaldomieji kompresai. Šiluma, kompresai ar parafinas netinka, nes gali ligą paūminti. Kai ligos eiga lėtinė, taikoma audinių mikrocirkuliaciją gerinančios priemonės. Efektyvu vietiškai suleisti vaistų į uždegimo židinius. Kai kuriais atvejais taikomas chirurginis gydymas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gina
2019-04-25 22:11
mano ligą užleido gydytojai, nors seniai kreipiausi dėl skausmų pečiuose. Išsivystė kontraktūra ir sąauginis kapsulitas. Ir toliau negaunu reikiamo gydymo,tikras pasityčiojimas , jau nebeturiu žodžių. Tapau invalide dėl daktarų aplaidumo ir valdžios abejingumo ir šykštumo. Svarbiausia, kad mokesčius susimokėtum...
RITA
2017-01-20 01:33
sveiki,manau,kad ir man yra tokia liga. 2012m man yra plysusi kaires peties sausgysle per visa stori. gydytojas sake,kad reikia operuoti.bet as atsisakiau,galvojau kita kart. skausmas buvo pakenciamas. o dabar po 4metu jau visas menuo kenciu nuo skausmo peties pereina per visa ranka. dar pas mane yra M50 t.y. radikulopatija ir kaklo C6C7 isvarza. taigi leksiu pas daktarus kad padetu,skausmas net ir ramybes busenoje,pastovus.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai