Emolientai – odos atgaiva

Apie tai, kas yra emolientai, jų svarbą ir poreikį mūsų kūnui kalbamės su ilgametę patirtį turinčia odos ligų gydytoja Jolanta URBŠTIENE ir grožio kosmetikos specialiste gydytoja Aušra URBUTIENE.
 

Kaip šaltis, drėgmė ir kitos šaltojo sezono „negandos“ veikia žmogaus odą?


Aušra Urbutienė: Tokie išoriniai aplinkos veiksniai, kaip šaltis, vėjas, staigūs temperatūros svyravimai, tarša nepalankiai veikia mūsų kūno odos būklę. O jeigu dar mėgstame vartoti alkoholinius gėrimus, valgyti aštrų maistą, rūkyti, piktnaudžiauti ultravioletiniais spinduliais ar soliariumu, naudojame netinkamas kosmetikos ar higienos priemones, problemų atsiranda dar daugiau.
Jolanta Urbštienė: Visų pirma oda tampa sausa, šerpetojanti, trūkinėjanti, neretai parausta. Ją tempia, niežti, gali atsirasti pūlinių bėrimų. Be to, oda greičiau reaguoja į įvairius išorės alergenus, tampa imli įvairiems infekcijos sukėlėjams – grybeliui, stafilokokui ir pan.
 

Kaip odą galima apsaugoti?


A.U: Vėstant orams, sausai odai reikalingos nesočiosios riebalų rūgštys (linolinė, gama linolinė), cholesterolis ir jo dariniai. Sausa oda nemėgsta sustingstančių kaukių ir spirituotų tonikų. Šaltuoju metu nepatartina bandyti veiklių odos priežiūros priemonių.
Jeigu oda nuvargusi, šerpetojanti, reikėtų naudoti gydomąsias priemones su pantenoliu, šlapalu, ramunėlių ar liepžiedžių arbatas, jojobos ar migdolų aliejų.
J. U: Šaltuoju metų laiku rekomenduojama veidą, kaklą, kojas, rankas ryte tepti daugiau riebalų (lipidų) turinčiomis priemonėmis, kurių sudėtyje kuo mažiau vandens. O nakčiai odą reiktų drėkinti priemonėmis, kurių sudėtyje daugiau vandens.
Noriu atkreipti dėmesį, kad probleminės odos priežiūrai reikėtų vartoti emolientus. Tai yra patikima. Emolientai labai retai sukelia nepageidaujamus poveikius, nes jų sudėtyje nėra jokių kvapiųjų, spalvinančiųjų medžiagų, cheminių priedų, galinčių sukelti alergines reakcijas.
Visų pirma, jeigu jaučiate nemalonius kūno ir veido odos pojūčius, kreipkitės į odos specialistą, o ne į vaistininką. Jūsų odos gydymas turi būti individualus, tik odos gydytojas specialistas parinks tinkamas priemones pagal jūsų odos tipą, lokalizaciją, problemą, taip pat atsižvelgdamas ir į metų laiką.
Nepirkite parduotuvėse paprastų kremų, kūno losjonų, kuriuose yra dažomųjų, kvapiųjų medžiagų. Neretai jie gali dar labiau sudirginti jautrią odą.


 

Kas yra tie emolientai? Iš ko jie gaminami ir kuo yra naudingi?


J. U: Emolientai yra riebalinės vietiškai naudojamos medžiagos, kurios drėkina, minkština ir saugo odą nuo išorinių dirgiklių. Tai aukštos kokybės priemonės, kuriose nėra dažų, aromatinių medžiagų.
Emolientai yra kelių tipų (tai priklauso nuo vandens ir lipidų santykio): losjonai, kremai, riebūs kremai ir tepalai. Mažiausias lipidų kiekis yra hidrolosjone ir kremuose, vidutinis – lipolosjone ir riebiuose kremuose, didžiausias – tepaluose.
Kuo didesnis lipidų kiekis, tuo geresnis odos maitinamasis efektas, ilgesnis gydomasis poveikis. . Šaltuoju metų laiku, išeinant į lauką, rekomenduojami riebūs tepalai, kuriuose lipidų kiekis yra 100 proc., nes oda padengiama apsaugine riebalų plėvele.
Į visų emolientų sudėtį įeina keturios pagrindinės sudėtinės dalys: lipidai (nuo 11 iki 100 proc.), humektantai – pagrindiniai drėkikliai (lemiantys odos drėgmę), emulsikliai, kurie suteikia produktui tekstūros vientisumą ir konservantai, turintys antibakterinį poveikį ir užtikrinantys preparato ilgaamžiškumą. Paprastai emolientai galioja 2–3 metus.
Emolientų sudėtyje gali būti papildomų medžiagų, suteikiančių priemonei įvairių savybių. Jei sudėtyje yra šlapalo (pvz., Excipial U hidro ir lipolosjonai) , tai preparatas slopins niežėjimą, malšins uždegimą bei skatins epidermio atsinaujinimą; emolientai su cinko oksidu sugeria drėgmę, stabdo bakterijų dauginimąsi, mažina uždegiminę reakciją ir t.t..
Emolientus (pavyzdžiui, Essex, Excipial, Eucerin ) mokslininkai kuria mokslinėse laboratorijose, atlieka daugybę tyrimų bei testų. Jų gamybai sudėtinės medžiagos yra kruopščiai atrinktos, veiksmingos ir visiškai saugios.
Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad emolientai yra naudojami išsausėjusiai, jautriai odai prižiūrėti ir gydyti, jų poveikis yra gilesnio platesnio spektro, tuo tarpu dėl individualaus netoleravimo nepageidaujamos reakcijos – labai retos.
 

Kokia emolientų vartojimo specifiką šaltuoju metų laiku?


J. U: Jeigu jūsų kūno ir veido oda yra sausa, emolientu reikėtų tepti odą bent du kartus: ryte po rytinio prausimosi ir vakare po vonios ar dušo ir odai dar nevisiškai išdžiūvus, t.y. tepti dar ant drėgnos odos, tuomet priemonė geriau susigeria į odą ir yra geriau pasisavinama. Kai oda sausa, emolientais patartina tepti kas 4 valandas. Negalima eiti į lauka, kai prasideda šalčiai, nepasitepus riebiu kremu ar riebiu tepalu, o įėjus į patalpą, apsauginę riebalų plėvelę veido odos paviršiuje reikėtų lengvai nuvalyti servetėle. Tepti priemonę reikėtų plonu sluoksniu, lengvais sukamaisiais judesiai, netrinant ir nespaudžiant odos. Jeigu turite laiko ir noro, naudinga produktu pamaitintą odą paplekšnoti delnais ar lengvai pamasažuoti.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai