Aktuali vasaros problema – kojų venų ligos

Dėl veninės kraujotakos sulėtėjimo kojose ir mikrocirkuliacijos sutrikimo venų sienelių ir vožtuvų pažeidimo, vystosi venų varikozė. Ja serga 30–40 proc. darbingo amžiaus ir apie 70 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Liga dažniau paūmėja šiltuoju metų laiku, ypač atostogų laikotarpiu, kai žmonės daug keliauja ir ilgą laiką būna nepatogioje padėtyje, kai sutrikdoma kojų kraujo apytaka. Apie šios ligos priežastis, gydymo principus ir profilaktiką kalbamės su Kauno apskrities ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus gydytoju Arvydu MAGALENKA.
 

[klausimas]Kas yra venų varikozė?[/klausimas]
Venų varikozė apibūdinama kaip atskira apatinių galūnių venų liga, kurią dar galima būtų apibūdinti kaip viso organizmo jungiamojo audinio silpnumo pasireiškimą. Jungiamojo audinio defektas silpnina venų sieneles.
Išsiplėtus kojų venoms, kraujagyslėse esantys vožtuvai nebegali uždaryti venų spindžio, ir kraujas švytuoklės principu teka širdies link ir atgal, nulemdamas kitų vožtuvų nesandarumą, veninės stazės progresavimą.
Pagrindinė ligos priežastis – paveldimumas, kuris lemia venų vožtuvų nepakankamumą.
Moterims nėštumo metu ilgalaikis vaisiaus spaudimas į dubens klubinę veną provokuoja ligos atsiradimą
Pagrindiniai rizikos veiksniai – antsvoris, stovimas darbas, nėštumo metu netaikyta kompresinė terapija.
[klausimas]Kokie pirmieji ligos simptomai?[/klausimas]
Ligos pradžioje simptomai nesunkūs arba jų gali ir visai nebūti. Dažniausiai skundžiamasi kojų, ypač blauzdų, skausmu, sunkumo jausmu (kojos tampa lyg „švininės“), kojų tinimu (ypač vakarop). Ligai progresuojant, pakinta odos pigmentacija – atsiranda rudų patamsėjimų, gali varginti naktiniai mėšlungiško pobūdžio skausmai, atsiranda matomas venų išsiplėtimas, mazgelių, jaučiamas skausmas.
[klausimas]Kokios galimos komplikacijos?[/klausimas]
Dažniausios komplikacijos yra trombofelitai, vėliau atsiranda odos pakitimų: odos atrofija, tamsiai rausvos odos pigmentacija, niežulys ar skausmas, sukeltas odos uždegimo, egzema, o vėliau ir trofinės opos.
[klausimas]Kokie šios ligos gydymo principai?[/klausimas]
Pagrindinis venų varikozės gydymo tikslas – pašalinti veninio kraujo sąstovį sukeliančias priežastis.
Gydant šią ligą siekiama pašalinti nemalonius pojūčius kojose, pasiekti priimtinų pacientui kosmetinių rezultatų ir apsaugoti nuo ilgalaikių kojų veninės hipertenzijos pasekmių.
Taikomi du gydymo principai – konservatyvusis (kompresinė terapija ir vaistai) ir chirurginis.
Konservatyvus gydymas taikomas, kai venų varikozė yra pradinių stadijų. Taip gydomos nėščios moterys, senyvo amžiaus pacientai, ypač kai kartu yra arterijų nepraeinamumas, sunkių širdies, plaučių ir kitų organų funkcijos sutrikimų arba kai venų varikozė paūmėja – pvz., šiltuoju metų laiku.
Iš vaistų tokiu atveju skiriama venotonikų, kurie gana veiksmingai šalina nemalonius ligos simptomus – nuovargį, tinimą, mėšlungį. Šios grupės vaistai (pvz., Cyclo 3 Fort, Detralex, Venoruton) stimuliuoja venų sienelių lygiuosius raumenis, stiprina kraujagysles, gerina veninę kraujotaką.
Vėlesnėse ligos stadijose būtina šalinti veninio kraujo sąstovį sukeliančias priežastis atliekant operaciją. Tai, kad reikia operuoti, pacientams neturėtų kelti siaubo. Dar nemažai žmonių įsitikinę, kad venų operuoti neverta, nes liga būtinai atsinaujina, o pati operacija komplikuota, ilgam laikui prarandamas darbingumas, o kur dar reabilitacijos periodas!
Bet baiminamasi tikrai be reikalo – šiuo metu taikomos minimaliai invazinės metodikos, operacijos atliekamos pro 0,3–0,5 cm odos pjūvį. Tai leidžia pasiekti labai gerą kosmetinį rezultatą – po metų nelieka net žymės, kad buvo atlikta operacija. Ligonio būklė normalizuojasi, ir jis grįžta į įprastą gyvenimą per 3–4 savaites.
Vienas veiksmingiausių ir plačiausiai pasaulyje vartojamų venotonikų – augalinis preparatas, vaistinėse parduodamas Cyclo 3 Fort pavadinimu.
Jo vartojant padidėja venų ir limfagyslių tonusas, pagerėja mikrocirkuliacija, kraujo klampumas ir kitos tekėjimo savybės.
Preparatas yra puikus trijų komponentų, stiprinančių venų sieneles ir lengvinančių varikozių patologiją, derinys.
Tinka, kai pasireiškia nemalonūs ligos požymiai: tinsta kojos, jas skauda, jos greitai pavargsta, tampa sunkios ar kt. Šiuo venotoniniu vaistu venų nepakankamumą galima pagydyti greitai ir veiksmingai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai