Promilė – tai tūkstantoji skaičiaus dalis. Ji gali būti naudojama alkoholio kiekiui kraujyje apibrėžti. Pasakymas, kad alkoholio koncentracija kraujyje yra 1,5 promilės, reiškia, kad 1 litre (1000 ml) kraujo yra 1,5 ml gryno spirito arba etanolio.
Kiekvieno organizmo reakcija į alkoholio kiekį kraujyje yra individuali ir priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip amžius, svoris, lytis, sveikatos būklė.
Galima naudoti šią lentelę, kad galėtume apytiksliai įvertinti alkoholinės intoksikacijos laipsnį.
Išgerto alkoholio kiekis -> Alkoholio koncentracija kraujyje promilėmis
Bokalas alaus (500 ml) alaus -> 0, 43;
Taurė (200 ml) vyno -> 0,41;
Taurelė (100 ml) degtinės -> 0, 69;
Neblaivumo (girtumo) laipsniai
Nuo 0,41 iki 1,5 promilės – lengvas girtumo laipsnis;
Nuo 1,51 iki 2,5 promilės – vidutinis girtumo laipsnis;
Daugiau kaip 2,51 promilės – sunkus girtumo laipsnis;
Lentelėje nurodyta alkoholio koncentracija susidaro maždaug 70 kg kūno svorio asmeniui, kurio medžiagų apykaita nesutrikusi. Kiekvienas žmogus į alkoholį reaguoja skirtingai, todėl čia pateikiamus skaičius reikėtų vertinti kaip apytikslius.
Mirtinas apsinuodijimas alkoholiu laikomas daugiau nei 5,0 promilės, tačiau dažnai ir daug mažesnis alkoholio kiekis gali būti mirtinas.
Nuo 2008 metų sausio 1 dienos vairuotojams gresia didesnės baudos už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio. Nepatyrusiems vairuotojams už vairavimą neblaiviems, jei organizme bus bent 0,2 promilės alkoholio, numatyta administracinė atsakomybė.
Literatūroje pavyko aptikti vieno nedidelio praktinio eksperimento (atlikto Ukrainos studentų medikų), kurio tikslas buvo įvertinti, koks kiekis įvairių rūšių alkoholio ir kaip greitai sukelia 0,2 promilių koncentraciją tiriamųjų organizme.
Eksperimente dalyvavo 3 vyrai (71, 83 ir 88 kg) bei 3 moterys (50, 60 ir 65 kg). Testuojami buvo dažniausiai vartojami alkoholiniai gėrimai: alus, šampanas, vynas, degtinė ir brendis. Apgirtimo laipsnis buvo vertinamas alkotesteriu.
Eksperimentas buvo pradėtas nuo alaus gėrimo 330 ml, vertinant iš karto po išgėrimo, alkotesteris rodė nuo 0,25 iki 1,0 promilės. Taip atsitiko todėl, kad alkoholio garai burnoje laikosi 2–5 min. po paskutinio gurkšnio. Taigi šiuo atveju rodoma ne alkoholio koncentracija kraujyje, bet burnoje. Matuojant po 0,5 val., kai alkoholis jau tikrai buvo patekęs į kraują, vyrams rasta nuo 0,03 iki 0,1 promilės, o mažesnio kūno svorio moterims – nuo 0,13 iki 0,24 promilės.
Išgėrus 500 ml alaus ir vertinant po 30 min., vyrų organizme aptikta ne mažiau nei 0,2 promilės, o moterų – ne mažiau nei 0,24 promilės alkoholio kraujyje.
Kitą dieną buvo tiriama brendžio įtaka alkoholio koncentracijai kraujyje. Išgėrus 30 ml gėrimo, alkoholio kiekis alkotesteriu buvo matuojamas po 30 min. Vertinant vyrų grupę, alkoholio koncentracija kraujyje buvo 0,11, 0,13, o sunkiausiam tiriamajam – 0,00 promilės (vėliau pasirodė, kad, palyginti su kitais tiriamaisiais, jis prieš alkoholio vartojimą buvo gausiai pavalgęs). Moterų grupėje alkoholio koncentracija buvo 0,2, 0,19 ir 0,10 promilės. Išgėrusių 50 mg brendžio vyrų organizme aptikta nuo 0,13 iki 0,19 promilės, o moterų ne mažiau nei 0,31 promilės alkoholio kraujyje.
Taigi ir šis praktinis eksperimentas patvirtino teorines žinias, kad apgirtimo laipsnis priklauso nuo kūno masės, lyties, maisto vartojimo ir bendros fizinės būklės. Ir dar viena labai svarbi šio eksperimento išvada – beveik visi tiriamieji pareiškė, kad ta suvartoto alkoholio dozė, kuri prilygo 0,20 promilės alkoholio koncentracijos kraujyje buvo jaučiama ir praėjus 0,5 val. po alkoholio vartojimo.
Alkoholio poveikis organizmui priklauso ne tik nuo jo maksimalios koncentracijos kraujyje, bet ir nuo alkoholio patekimo į organizmo ir reabsorbcijos iš virškinamojo trakto greičio. Geriant alkoholis į organizmą patenka pro virškinamojo trakto gleivinę. Iš skrandžio rezorbuojasi apie 20 proc. bendro išgerto alkoholio kiekio. Likęs alkoholis daugiausia rezorbuojamas plonajame žarnyne. Esant tuščiam skrandžiui, alkoholio reabsorbcija iš jo užtrunka apie 30–60 min., o pavalgius ji gali užtrukti du kartus ilgiau. Būtent tuo paaiškinama, kad žmogus, kuris geria neužkąsdamas arba alkanas, girtėja daug greičiau.
Alkoholio patekimo į kraują greitis didėja ir tada, kai į skrandį kartu su juo patenka anglies dvideginio (angliarūgštės) dujų, pavyzdžiui, jei degtinė užgeriama alumi, apgirstama daug greičiau.
Tiksliai pasakyti, kiek kas gali išgerti alkoholio, kad išliktų nepakitę (normalūs) organizmo psichofiziologiniai rodikliai, neįmanoma. Net tam pačiam žmogui šis dydis įvairiomis aplinkybėmis gali būti skirtingas.
Yra tyrimų, rodančių, kad alkoholis greičiau veikia moters organizmą, ir moterų blaivėjimas užtrunka ilgiau. Tai paaiškinama tuo, kad moterų organizme yra mažiau fermento alkoholdehidrogenazės, atsakingo už etilo spirito skaldymą, palyginti su vyrais. Todėl moterų, išgėrusių tą patį alkoholio kiekį, organizme jo koncentracija kraujyje gali būti didesnė nei vyrų.
Svoris yra dar vienas labai svarbus veiksnys, lemiantis girtėjimo greitį. Kraujas sudaro apie 6–8 proc. žmogaus kūno masės, arba 60–80 ml vienam kilogramui svorio. Taigi skirtingo svorio žmonių skirtingas kraujo kiekis. Atitinkamai, išgėrus tą patį alkoholio kiekį, alkoholio procentas kraujyje skirtingo svorio žmonėms bus skirtingas.
Apgirtimo laipsnis priklauso net nuo rasės – azijiečių organizme yra labai mažai fermento alkoholdehidrogenazės, todėl jie greitai girtėja net nuo nedidelio kiekio alkoholio.
Bendrai alkoholio kiekis organizme maksimumą pasiekia per 2–3 val. po alkoholio vartojimo, vėliau jo kiekis pamažu mažėja. Per 3 val., esant normaliam medžiagų apykaitos greičiui, vidutiniškai gali būti perdirbtas alkoholis, esantis 500 ml alaus arba 50 ml degtinės arba 200 ml vyno (iki 15 proc. stiprumo). Jeigu kraujyje yra 1,0 promilė alkoholio (kas atitiktų 150 ml degtinės), tai, pavyzdžiui, sėsti už vairo rekomenduojama ne greičiau kaip už 7–8val., o po pokylio, kai buvo išgertas didesnis alkoholio kiekis, nedera sėsti už vairo bent 15 valandų.
VšĮ „Neuromedicinos institutas“ drauge su medicinos centru „Neuromeda“ 2010 m. vasario 11 d. organizuoja „Priklausomybės nuo alkoholio gydymo dien1“. Jos metu besikreipiantieji bus nemokamai konsultuojami dėl priklausomybės nuo alkoholio diagnozės bei gydymo galimybių. Taip pat bus konsultuojami nuo alkoholio priklausomų žmonių artimieji.
Būtina išankstinė registracija tel.: 8 37 331511 arba 8 613 4780, medicinos centras „Neuromeda“ Tvirtovės al. 90A, Kaunas
Ne vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiauLietuviai – svetinga ir vaišinga tauta, pasitaikius progai, „iškasa“ vos prieš dienelę užslėptą ugninio vandens butelaitį. Šio vandens negeriantiems svetingai pasiūlo daugiametėmis tradicijomis puoselėtos skystos duonelės (alaus) ar kokio dažyto marmalo. Ir „ne LYGIS” neįvertinti produktų gausos ar po jaukaus pašnekesio paryčiais rasti nesuvartotų degančių skysčių. Apie tai, ar alkoholis gydo ir kas įvyksta juo užgeriant tabletes, skaitykite žemiau....
Skaityti daugiauLietuvoje alkoholizmas kasmet vis labiau plinta. Tai labai sunki liga, prieš kurią bejėgiai viso pasaulio medikai. Sovietiniais laikais šeimoms kovoti su alkoholizmu ir gydytis nuo jo buvo paprasčiau. Mat su šia problema kovojo ir darbdaviai, ir policija, ir medikai. Dabar bet kokia medikų pagalba įmanoma tik tuomet, jei žmogus pats supranta savo problemą ir sutinka ją spręsti. Plačiau apie šią ligą ir jos gydymą pasakoja Vilniaus Priklausomybių ligų centro gydytoja psichiatrė Agnė KUNGIENĖ....
Skaityti daugiauĮ klausimą “kas yra alkoholis?” nėra labai paprasta atsakyti, nes alkoholis tuo pačiu yra ir chemikalas, ir gėrimas, ir vaistas, kuris stipriai veikia nervų sistemą. Iš pradžių išgertas alkoholis pakeičia žmogaus mąstyseną, jo sprendimus. Didėjant koncentracijai kraujyje, jo poveikis stiprėja, sutrinka judesiai. Toliau didėjant alkoholio koncentracijai, sukeliamas miegas ir galiausiai gali ištikti mirtis dėl kvėpavimo centro smegenyse užslopinimo. Alkoholis veikia beveik visas organų sistemas, vienas - tiesiogiai, kitas - netiesiogiai. Reguliariai jo vartojant, gali nukentėti kepenys, kasa, virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių, endokrininė, nervų bei imuninė sistemos. Statistika rodo, kad net 30 proc. savižudybių ir pusė žmogžudysčių bei didesnioji dalis nusikaltimų taip pat susijusios su alkoholio vartojimu. Fizinį ir seksualinį smurtą dažniausiai įvykdo apsvaigę žmonės. Vieno šeimos nario priklausomybė nuo alkoholio skaudžiai paliečia visos šeimos gyvenimą… Šią temą dar būtų galima tęsti ilgai. Tai - sausi faktai, bet po jais slypi tikros gyvenimo istorijos... ...
Skaityti daugiaukepenų vaidmuo kadaise kepenys net buvo laikomos pagrindiniu žmogaus kūno organu. ...
Skaityti daugiauKonkretus būdas, kaip alkoholis veikia kraujo spaudimą, nėra žinomas, tačiau piktnaudžiaujant šiuo produktu kraujo spaudimas neabejotinai pakils. Kita vertus, labai įdomu, kaip kraujospūdis kinta alkoholį vartojant saikingai. Apie tai, kas susiję su alkoholiu ir kraujo spaudimu, skaitykite žemiau....
Skaityti daugiauDaugeliui žmonių alkoholio vartojimas yra vienas iš malonių atsipalaidavimo būdų. Problemų atsiranda tuomet, kai alkoholinius gėrimus pradedama gerti be saiko, jaučiamas nuolatinis poreikis vartoti vis didesnius alkoholio kiekius. Šiame straipsnyje nagrinėjamas žalingas alkoholio poveikis sveikatai, nurodoma, kaip specialistai gali padėti įveikti priklausomybę nuo alkoholio....
Skaityti daugiauKaip gydytojas galėtų paskatinti pacientą gydytis nuo alkoholizmo? Kaip sveikstama ir kokios pagalbos reikia šeimos nariams, kaip jiems nesirgti “jausmus užkrečiančia” liga? Savo patirtimi dalijasi: Kauno Priklausomybės ligų centro Priklausomybės ligų skyriaus administratorius Darius JOKŪBONIS, socialinė darbuotoja Edita KULIKAUSKIENĖ, psichologinės-socialinės reabilitacijos skyriaus administratorė Janina MANŽURINIENĖ, priklausomybės ligų konsultantai Eglė LISICKINIENĖ ir Deimantas RASIMAVIČIUS....
Skaityti daugiauNepaisant priklausomybės grėsmės, šiuo metu alkoholio vartojimas yra daugeliu atvejų neatsiejama mūsų kultūros ir gyvenimo dalis. Todėl prieš išgeriant būtų gerai žinoti tam tikrus praktinius dalykus apie alkoholio veikimą. Kas yra promilė? Kodėl vieni girtėja greičiau, o kiti lėčiau? Už kiek laiko galima viruoti automobilį išgėrus alkoholio?...
Skaityti daugiauNors alkoholis ir automobilis yra mirtinas derinys, tačiau dažnai tai neatbaido žmonių nuo vairavimo išgėrus. Dauguma nesugeba pasimokyti iš svetimų klaidų ir supranta klydę tik tuomet, kai būna per vėlu – žūsta artimieji ar niekuo nenusikaltę pėstieji. Pirminiais duomenimis, per praėjusius metus mūsų šalyje neblaivūs vairuotojai sukėlė beveik 500 eismo įvykių. 43 žmonės taip ir nebegrįžo pas savo artimuosius, sužeisti daugiau nei 700. Praeities nebesugrąžinsime, tačiau galime pakeisti ateitį. Net ir nedaug išgėrę, nerizikuokite ir jokiu būdu nesėskite prie vairo....
Skaityti daugiauDaugelis, išgirdę pavadinimą “Trejos devynerios”, pagalvoja apie trauktinę ir tik nedaugelis (ypač vyresnio amžiaus žmonės) prisimena ir žino, kad tikrųjų “Trejų devynerių” reikia ieškoti vaistinėse. Lietuvių kalbos žodyne rašoma, kad “Trejos devynerios” - tai vaistas, nuo seno vartojamas lietuvių liaudies medicinoje, o nuo XIX a. pabaigos pradėtas plačiai gaminti ir pardavinėti Lietuvos vaistinėse. Kad tikrosios “Trejos devynerios” buvo populiarios, liudija tarpukario Lietuvos farmacijos spauda, kur nurodyta, kad net trys sudėtys (Palangos, Vilkijos vaistinių bei “Trejos devynerios Vaistija”) buvo įtrauktos į “Patentuotų vaistų, leistų vartoti Lietuvoje, sąrašą”....
Skaityti daugiauPraėjusiame numeryje pasakojome apie tai, kaip tabakas kenkia žmogaus organizmui. Pateikti faktai nepalieka vietos abejonei, ar verta mesti rūkyti. Aišku, kad ne tik verta, bet ir būtina. Apie 70 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti ir dauguma jų ne kartą yra bandę tai padaryti, tačiau tik nedaugeliui pavyko nerūkyti metus ar daugiau. Be pagalbos ir tinkamų patarimų bei žinių mesti rūkyti labai sudėtinga....
Skaityti daugiauGreičiausiai skamba mažų mažiausiai keistai, jei ne šventvagiškai – juk seniai įrodyta, kad rūkymas kenkia ne tik vaisiui nėštumo metu, bet ir kūdikiui žindymo metu. Bet ar, primygtinai ragindami motinas mesti rūkyti, nepastūmėjame jų atsisakyti... žindyti? Mamos dėl cigaretės pakeičia žindymą mišinukais, kitos, jausdamos didžiulę sąžinės graužatį, žindo ir rūko.. Faktais ir naudingais patarimais šia tema dalijasi VšĮ Mamos centro vadovė Živilė Baltrušaitienė....
Skaityti daugiauManote, kad tai kažkas tolimo, kad jūsų neliečia? Deja, Lietuvoje yra apie 100 sektų. Tik dauguma jų linkusios veikti slaptai, ir joms priklauso nedidelis žmonių skaičius. Kai kurios – gana žinomos, viešumos nebijo. Sektoms priskiriami munistai, scientologijos bažnyčia, satanistai, mormonai, Jahovos liudytojai, Karloso Kastanedos pasekėjai. Ne visos sektos yra vienodai destruktyvios, bet negalima pamiršti, kad net po teismų sektos visada neigia savo nusikaltimus. Be to, nelegalios sektos gali prisidengti kitomis organizacijomis, pvz., labdaringomis, mokslinėmis, meditacinėmis, psichoterapinėmis, ir jų tikrieji tikslai ilgai gali likti neaiškūs....
Skaityti daugiauKą veikia pusseserė užsienyje? Kaip sekėsi bendradarbiui kelionėje į Turkiją? Reikėtų įkelti nuotraukas iš vakarykščio gimtadienio vakarėlio... Tokios ir panašios mintys sukasi daugelio galvose – taip, kalbame apie socialinius tinklus, tapusius neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi ir užimančius vis daugiau brangaus laiko. Dėl neįtikėtino jų populiarumo kai kurios darbovietės kompiuteriuose netgi užblokavo priėjimą į šiuos puslapius! Akivaizdu, šalia priklausomybės nuo alkoholių, cigarečių ar narkotikų drąsiai galime rašyti dar vieną – priklausomybę nuo socialinių tinklų. ...
Skaityti daugiau
svoris 95 kg ugis 195 28 metukai