Žaizdos

Vasarą kiemus užpildo linksmi, energingi, judrūs, žingeidūs, norintys kuo labiau ištirti juos supantį pasaulį, patirti kuo daugiau įspūdžių vaikai. Tėveliams padaugėja rūpesčių, nes vaikus nelaimės ištinka dažniau, o jie dar nemoka įveikti galimų pavojų. O suspėti paskui kiekvieną vaiko žingsnį tiesiog neįmanoma. Jei nelaimės išvengti ne visada pavyksta, tai jos pasekmių išvengtume, jei žinotume, ką daryti, kaip pasielgti susižeidus.
 

Pagal tai, kaip mes susižeidžiame, žaizdos yra skirstomos į tipus. Susižeidus stiklo šuke (pvz., maudantis vandens telkinyje, kuriame primėtyta sudaužytų butelių), peiliu ar kitu aštriu daiktu bus pjautinė žaizda. Iš tokios žaizdos gausiai kraujuoja. Delne tokios žaizdos pavojingos, nes gali būti pažeistos sausgyslės. Draskytinės žaizdos būna, pvz., per transporto traumą, sprogimą. Tokia žaizda yra nelygiais, draskytais kraštais, kraujuoja nelabai gausiai, tačiau būna sužalota daugiau audinių. Besportuodami ar bežaisdami judrius žaidimus vaikai neretai pargriūva ar atsitiktinai paslysta, nusibrozdina kelius ir delnus. Nubrozdinimas - tai paviršinės žaizdos, kai pažeistas tik paviršinis odos sluoksnis. Nubrozdinimo vietoje lieka skaudi, jautri, kraujuojanti vieta, nutrinta oda. Šiose žaizdose gali būti įstrigę įvairūs svetimkūniai, kurie gali būti infekcijos priežastis. Žaizdos, padarytos smūgiu buku daiktu ar kumščiu, vadinamos muštinėmis. Plyšus smulkioms kraujagyslėms - kapiliarams poodyje, kraujas išsilieja į audinius ir susidaro mėlynės. Oda retkarčiais įplyšta, tačiau kraujuoja menkai. Tam tikrais atvejais sužalojimas gali būti gilesnis - gali lūžti kaulai arba gali būti sužalotos kitos vidinės struktūros. Kitas žaizdų tipas - durtinės žaizdos. Joms būdinga maža kiaurinė vieta ir gilus kanalas. Tokios žaizdos pavojingos, nes giliau gali būti sužalota stambi kraujagyslė ar organas. Į žaizdą gali patekti mikrobų ir dulkių.


Susižeidusį vaiką visų pirma reikia nuraminti, paguosti, suprantamai paaiškinti, kas atsitiko. Jūs patys privalote tvardytis, nepasimesti ir akimirksniu nustatyti, ar žaizda pavojinga gyvybei. Suteikite pirmąją pagalbą pats arba kvieskite greitosios medicinos pagalbos gydytoją. Tvarkydami žaizdą paprastai ir suprantamai paaiškinkite vaikui visus savo veiksmus. Jausdamas švelnumą, meilę, rūpestį ir tuo pačiu tvirtą suaugusiojo ranką, vaikas pamažu nurims, išblės išgąstis, atsiras pasitikėjimas jumis. Visos išvardintos žaizdos būna nešvarios, į jas būna patekę mikrobų, kartais ir svetimkūnių, todėl kyla pavojus susirgti stablige. Jei vaikas nuo stabligės skiepytas seniai (paskutinį kartą, pvz., prieš 5 metus), būtinai iš naujo paskiepykite. Mažas žaizdas valykite jodo neturinčiomis dezinfekuojančiomis priemonėmis. Oda apie žaizdą atsargiai nuvaloma vandenilio peroksidu ar spiritu (reikia saugoti, kad dezinfekuojamasis skystis nepatektų į pačią žaizdą). Po to žaizdą užklijuojame pleistru arba aptvarstome steriliu tvarsčiu, jei smarkiai kraujuoja - dar ir spaudžiamuoju. Nestipriai susižeidusiam vaikui kartais padeda spalvingas pleistras ir mamos paguoda, - taip jis greičiau pamiršta ašaras. Ant sumuštos kūno vietos, jei nepažeistas odos vientisumas, uždėkite šaltą kompresą (jis mažina kraujosruvą ir slopina skausmą) arba tą vietą patepkite tinimą mažinančiu tepalu. Tam tinka ir alkoholio kompresai. Kad nenudegintumėte vaiko odelės, 70 proc. alkoholį praskieskite tokiu pačiu kiekiu šalto vandens. Nosinę ar kitą medžiagos skiautelę sumirkykite tirpalu ir uždėkite ant skaudamos vietos, ant viršaus dedamas polietileninis maišelis ir apvyniojama tvarsčiu ar rankšluosčiu. Kompresus keiskite kas pusvalandį, kol sumažės skausmas.
Kraujavimą iš žaizdos galima sustabdyti pakeliant sužeistą kūno dalį aukščiau, nei yra širdis, ir tvirtai sutvarstant. Jei žaizda stipriai kraujuoja, nelaukdami, kol atskubės medikai, apvyturiuokite ją spaudžiamuoju tvarsčiu. Esant stipriam kraujavimui, neplaukite ir nevalykite žaizdos patys, nes galite ją užkrėsti bakterijomis ir virusais. Nedraskykite šašų ir svetimkūnių, nes galite atnaujinti kraujavimą. Durtines ir plėštines žaizdas visuomet turi sutvarstyti gydytojas. Galvos žaizdas galite uždengti steriliu tvarsčiu, o jį apvyturiuoti spaudžiamuoju tvarsčiu. Tuoj pat kreipkitės į gydytoją arba kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai