Pado pirštų kompresinė neuropatija (Morton’o metatarsalgija) (G 57.6)

Apibūdinimas. Pado pirštų nervai, nn. digitales plantares, yra pado nervų, nn. plantares mediales et laterales, šakos. Pado piršto nervai yra juntamieji. Jie gali būti suspausti tarp metatarsalinių kaulų galvų, ypač tarp III ir IV, kur kaulus jungia skersinis metatarsalinis raištis, o virš jo praeina pado pirštų nervas.

Etiologija ir patogenezė. Nervas gali būti spaudžiamas esant ryškiai metatarsofalanginių sąnarių hiperekstenzijai. Tuomet III ir IV nn. digitales plantares yra ištempiami bei patiria skersinio metatarsalinio raiščio spaudimą. Tai pasitaiko tam tikrų profesijų žmonėms, kurie daugiausia dirba pritūpę. Taip pat nervas gali būti pažeidžiamas, kai dėvima avalynė labai aukšta pakulne.

Klinika ir diagnostika. Pagrindinis ligos simptomas – priepuolinis, šaudančio pobūdžio skausmas tarp III ir IV padikaulių. Per priepuolį pacientas priverstas nusiauti avalynę ir masažuoti pėdą. Iš pradžių priepuoliai kyla tik vaikštant ar pėdai esant aprašytoje nepalankioje padėtyje. Vėliau prasideda ir naktiniai priepuoliniai skausmai. Specialiu palpacijos testu (iš pado pusės) nustatomas stiprus III ir IV padikaulio galvučių srities skausmas. Tiriant jutimus, nustatoma III ir IV atgręžtų vienas į kitą odos plotelių hipestezija. Esant Morton’o metatarsalgijai, patiriamas pado deginimas, dažniau lateraliniame pėdos krašte, skausmas išplinta į atitinkamus pirštus. Nurodomos III, IV pirštų parestezijos, nejautra. Ligos pradžioje skausmas sustiprėja vaikštant, atsispiriant, vėliau ir būnant ramiai. Kai kada nustatomas fenomenas: būdingas Morton’o neuromoms. III ir (ar) IV pirštai adatėle badomi skausmo jutimui tirti (apytikriai 1 kartą per 1 sekundę). Atlikus 10 dūrių sukeliamas (išprovokuojamas) skausmas, vadinamas „hiperpatija“. Šis skausmas juntamas visoje distalinėje pėdos dalyje ir išlieka kelias minutes. Morton’o neuromos diagnozė patvirtinama echoskopijos ir (ar) MRT tyrimu.

Gydymas. Nustačius kartu esant uždegimą skiriama vaistų nuo uždegimo. Reikalingas neuropatinio skausmo gydymas (vaistai nuo epilepsijos, antidepresantai). Taikomos ortopedinės priemonės, taip pat vietinis gydymas – blokada su anestetikais ir gliukokortikoidais. Jei toks gydymas neefektyvus, atliekama chirurginė intervencija – perpjaunamas skersinis metatarsalinis raištis.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai