Nokardiozė, esant ŽIV (B 20.0)

Apibrėžimas. Nokardijos yra Actinomyces šeimos grybeliai. Esama daug šio grybelio rūšių, paplitusių visame pasaulyje. Tai saprofitai, gyvenantys žemėje, vandenyje, ant augalų. ŽIV užsikrėtusiems asmenims pavojingi N. asteroides ir N. farcinica sukėlėjai.

Epidemiologija. Užsikrečiama oro lašeliniu būdu ar per sužeidimus. Smegenys pažeidžiamos dvejopai – būna meningitas arba lokalizuotas navikas.

Klinika. Simptomai priklauso nuo patologijos lokalizacijos. Dažniausiai tai yra galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, motoriniai ar sensoriniai sutrikimai, haliucinacijos, elgesio sutrikimai. Lokalizuoti židiniai pasireiškia parezėmis ar paralyžiais. Dažnai gali būti ir kita nokardijų sukeliama patologija – plaučių uždegimas, odos ar kitų organų pažeidimas.

Diagnostika. Diagnozę patvirtina laboratoriniai ir instrumentiniai tyrimai. Jeigu yra lokalizuotas nokardijų sukeltas židinys, smegenų skysčio tyrimo rezultatai gali būti normalūs. Tada diagnozę padeda nustatyti smegenų kompiuterinė arba magnetinio rezonanso tomografija. Tiriant matyti apvalūs dariniai su šviesesniu centru ir tamsia periferija. Smegenų skystį pasėjus į Saburo terpę, išauga sukėlėjų. Taip pat atliekama smegenų skysčio mikroskopija nudažius tepinėlį Cylio ir Nilseno būdu.

Gydymas. Ligai gydyti skiriama sulfametoksazolio ir trimetoprimo derinio – kotrimoksazolio: 30 mg sulfametoksazolio ir 6 mg trimetoprimo kg kūno masės per parą į veną. Gydymo kursas – 4–6 savaitės. Alternatyvus gydymas – amikacinas su imipenemu. Antibiotikais gydoma ilgai, kartais 6–12 mėnesių.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai