Neuropatija sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis (G 63.5*; M 30–35†)

Sisteminės jungiamojo audinio ligos gali sukelti polineuropatijas, dauginę ir paprastąją mononeuropatiją, tunelinę neuropatiją.

Sisteminis nekrozinis vaskulitas apima mazginį poliarteritą, alerginį angitą ir granulomatozę (Churg-Strauss sindromas). Neuropatijos požymių nustatoma apie 50 % šių ligonių, dažniausiai tai dauginė mononeuropatija. Neretai ji prasideda izoliuotai vieno iš galvinio nervo pažeidimu ir skausminiu sindromu. Mažiau būdinga distalinė simetrinė sensorinė ir motorinė polineuropatija. Gydyti pradedama nedelsiant, nustačius diagnozę. Gydoma prednizolonu (60–100 mg per parą). Taip pat efektyvi plazmaferezė.

Wegener’io granulomatozė pasireiškia daugine mononeuropatija ar polineuropatija. Gydoma taip pat, kaip sisteminį nekrozinį vaskulitą.

Gigantiškųjų ląstelių arteritas labiau žinomas kaip temporalinis arteritas. Jis gali pasireikšti galvinių nervų, ypač inervuojančių akių judinamuosius raumenis, mononeuropatijomis. Būdingas ligos požymis – smilkininės arterijos srities skausmas ir sustandėjimas. Nereta ligos komplikacija yra ir laikinas apakimas, sutrikus akinės arterijos, a. ophtalmica, kraujotakai. Diagnozę patvirtina padidėjęs ENG (iki 100 mm/h ir daugiau). Gali būti skiriamas ilgalaikis, 1–2 metų, gydymas prednizolono palaikomosiomis dozėmis (7,5–20 mg).

Reumatoidinis artritas dažniausiai sukelia tunelinę neuropatiją (n. medianus), taip pat gali sukelti distalinę simetrinę sensorinę ir motorinę polineuropatiją.

Sisteminė raudonoji vilkligė sukelia neuropatiją 20 % tokių ligonių. Dažniausiai tai distalinė simetrinė sensorinė ir motorinė polineuropatija. Tačiau gali būti ir dauginė mononeuropatija bei į Guillain-Barre sindromą panašus ligos variantas.

Sjögren’o sindromas pažeidžia periferinius nervus 20 % atvejų. Distalinė sensorinė ir motorinė polineuropatija yra dažniausia, rečiau būna tunelinė neuropatija, dauginė mononeuropatija.

Progresuojanti sisteminė sklerozė (sklerodermija) ir mišri jungiamojo audinio liga gali sukelti galvinių nervų, dažniausia n. trigeminus, neuropatiją.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai