Išskirtinei ligai – išskirtiniai namai

Vaizdingoje Kauno marių pakrantėje įsikūrė nauja moderni įstaiga – Eugenijos ir Leonido Pimonovų Alzheimerio ligos paramos fondo slaugos namai. Simboliška, kad naujieji namai duris atvėrė pavasarį – atbundant gamtai, o iškilminga atidarymo ceremonija vyko kovo 25-ąją – Apreiškimo Marijai dieną. „Tai suteikia vilties, kad namai sėkmingai gyvuos ir taps saugia užuovėja sunkiai sergantiems žmonėms“, – atidarymo metu kalbėjo svečiai.
 

Kad nebūtų vilties žudikų
Pasidžiaugti ir pasveikinti su naujos veiklos pradžia, apžiūrėti sergantiesiems Alzheimerio liga (AL) ir kitomis demencijos formomis skirtus namus atvyko Eugenijos ir Leonido Pimonovų Alzheimerio ligos paramos fondo (toliau – Fondo) kolegos, globos ir slaugos namų atstovai iš kitų šalies miestų (Klaipėdos, Ukmergės r., Vilniaus, Kauno ir t.t.). Tarp garbių svečių – sergančiųjų AL klubų, asociacijų nariai, medikai ir artimiausi kaimynai – Pažaislio vienuolės kazimierietės.
Simbolišką namų atidarymo juostelę perkirpo Fondo patikėtinių tarybos pirmininkas dr. Juozas Parnarauskas ir Kauno m. savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Marija Vyšniauskienė. Namus pašventino Petrašiūnų parapijos kunigas Tomas Pilchas.
„Kartais su kaimynais sekasi sutarti geriau negu su gimine. Tad smagu, kad turėsime dar vienus kaimynus. Ką vieni kitiems duosime? Šiais laikais žmonės dovanoja tai, kas yra brangiausia, t.y. savo laiką. Mes savo kaimynams kažkiek laiko tikrai dovanosim. Bet kokiu būdu ir kaip, parodys gyvenimas. Sergantieji AL turi specialių poreikių, todėl bendravimas su jais bus mokykla ir mums. Šie namai tik pradeda savo pirmuosius žingsnius. Svarbiausia, kad mažiausiai šiame kelyje būtų vilties žudikų, nes šiais laikais žmonių, kurie žudo viltį, yra labai daug“, – linkėjo sesuo Lidija.
Priežiūra – 36 val. per parą
Visuomenės senėjimas – vienas iš aktualiausių ne tik šalies, bet ir visos Europos socialinių klausimų. Kaip užtikrinti aukštos kokybės ir prieinamą socialinę globą ir slaugą senyvo amžiaus asmenims, o kartu ir pagalbą juos prižiūrintiems šeimos nariams, yra viena iš opiausių problemų. O ypač tai aktualu sergant AL ar kitomis demencijos formomis. Juk AL nepagydoma, o žmonės, jų būklei blogėjant, gali gyventi dešimt ir daugiau metų. Ligai progresuojant, po truputį nyksta daugelio sričių funkcijos, tarp jų atmintis, protavimas, bendravimas ir gebėjimas atlikti kasdienius darbus. Dėl to labai sunki našta gula ant pacientų artimųjų. Pradžioje jų priežiūra mažesnė, tačiau vėlesnėse ligos stadijose šie žmonės tampa visiškai priklausomi nuo jų slaugančių asmenų ir išgyvena tik prižiūrimi. Sakoma, kad AL sergantis ligonis reikalauja priežiūros 36 val. per parą. Iš tiesų, šie žmonės negali būti nė minutei palikti vieni, nes jie gali palikti įjungt1 bet kokį aparatą, išeiti ir pasiklysti ir t.t. Kas geriausiai galėtų pasirūpinti tokiu ligoniu?


Keisti mentalitetą
Lietuvoje ne tik trūksta kokybiškų slaugos namų, bet ir vyrauja klaidingas požiūris į juos: atiduoti į slaugos namus gėda, nepadoru, geri vaikai taip nesielgia. Kad šis požiūris nėra teisingas ir kad slaugos namai gali tapti tikraisiais namais, o priežiūra juose yra netgi geresnė, nes čia nuolat dirba kvalifikuoto personalo brigada, ketina įrodyti ir naujieji Fondo namai. „Sieksime, kad mūsų namai taptų tikraisiais namais. Stengsimės patenkinti kiekvieno globotinio poreikius. Tapsime tokiais namais, į kuriuos atvežti savo artimuosius bus ne gėda, o garbė“, – pabrėžė Fondo valdybos pirmininkas Kęstutis Mozeris.
„Kiekvienas metų laikas – tarsi žmogaus gyvenimo tarpsnis: pavasaris – vaikystė, vasara – jaunystė, ruduo – branda, žiema – senatvė. Tad šie namai nepaprastai svarbūs tiems žmonėms, kurie išgyvena žiemą. Namai įsikūrę nuostabioje vietoje – pušyno ir Kauno marių apsuptyje. Namo prabanga, patogūs, jaukūs kambariai, dušai, baseinas, poilsio ir laisvalaikio praleidimo vietos – absoliučiai viskas, ko tik gali prireikti sergančiajam žmogui“, – pažymi Fondo patikėtinių tarybos pirmininkas dr. Juozas Parnarauskas.
 

 

Prasminga veiklos tąsa


Nuo pat įkūrimo pradžios Fondas nuolat rėmė įstaigas ir asmenis, prižiūrinčius ir gydančius sergančiuosius AL. „Šių dienų bėda – specializuotų AL sergantiesiems skirtų slaugos namų trūkumas. Tad džiugu, kad tęsiant L.Pimonovo valią pavyko išpildyti jo svajonę – įsigyti nuosavybėn šį buvusį Romo viešbutį, kurį pertvarkėme ir pritaikėme pagal sergančiųjų AL poreikius“, – teigia K.Mozeris.
Anot K.Mozerio, slaugos namų paieška vyko ne vienerius metus. „Norėjome, kad jie būtų išskirtiniai, kitokie. Kad skirtųsi galbūt ne prabanga (o jei prabanga – tai gamtos), o kitais, svarbesniais dalykais – šiluma, jaukumu, kad ši vieta jo gyventojams taptų tikraisiais namais. Suprantu, kad tai labai sunki užduotis, nes kiekvienas namų aplinką supranta savaip: vienam tai galbūt kaimo trobelė su gyvulėliais ir augalėliais, kitam – prašmatn8s apartamentai. Bet mes stengsimės, kad tą namų aplinką kiekvienam sukurtų ir užpildytų žmonės. Juk pirmiausia namai – tai šeima. Tad mūsų žmonių nuoširdus susirūpinimas globotiniais ir su meile atliekama jų priežiūra neabejotinai padės jiems jaustis saugiai, jaukiai, žodžiu, kaip namuose“, – įsitikinęs K.Mozeris.
Pradžioje nauji namai galės priimti apie 25 globotinių, vėliau – apie 40. „Stengsimės, kad gyventojų nebūtų labai daug, nes tada bus sunku sukurti namų aplinką“, – sako pašnekovas.
Europietiškas modelis
Naujieji slaugos namai įrengti pagal visus šiuolaikinius reikalavimus. Dauguma kambarių vienviečiai, dalis – dviviečių. Visi kambariai turi atskirus komunalinius patogumus, ventiliacijos sistemas, aprūpinti naujais baldais – moderniomis funkcinėmis lovomis ir kita specialia įranga, skirta visapusiškai ligonių priežiūrai užtikrinti.
„Ateityje namuose veiks ir koplytėlė, ir biblioteka, galbūt turėsime ir sodelį ar darželį, nes gyventojų laisvalaikio ir užimtumo organizavimas – taip pat labai svarbi jų gyvenimo dalis“, – teigia K.Mozeris.
Įstaigoje dirbs kvalifikuoti medicinos, socialiniai darbuotojai, kurie padės gyventojams integruotis į naują socialinę aplinką, stengsis sudaryti tinkamiausias gyvenimo sąlygas, išaiškinant kiekvieno poreikius (socialinius, emocinius).
***
Fondo patikėtinių tarybos narys prof. Valmantas Budrys:
„Tokių namų labai reikia, ir tai vienas iš prasmingiausių Fondo darbų. Linkiu, kad šie namai gyvuotų, turėtų gerą vardą, kad globotiniai jaustų jų šilumą, kad visi būtų patenkinti jų veikla.“
Kauno m. savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Marija Vyšniauskienė:
„Aplinka nuostabi: galimybė kvėpuoti tyru oru ir gėrėtis nuostabaus grožio apylinkėmis turbūt irgi turės daug įtakos gerai savijautai. Tačiau, mano nuomone, didžiausią įtaką tam turės personalas, kuris čia dirbs. O Kauno miesto savivaldybė pasižada bendradarbiauti.“
Alzheimerio globos ir slaugos įstaigų asociacijos prezidentas dr. Edmundas Jonynas-Koževnikovas:
„Daugelis žino, kokia sunki Alzheimerio liga, bet, kaip padėti šios negalios kamuojamam žmogui,. žino toli gražu ne visi arba net žinodami negali užtikrinti reikiamos priežiūros. Todėl šie namai nepaprastai reikalingi.“
Jasiuliškių (Ukmergės r.) socialinės globos namų direktorius Vilius Petrauskas:
„Kai valstybė į žmogaus poreikius pradeda žiūrėti tik per lėšų prizmę ir nori kuo labiau sutaupyti, kokybiškos pagalbos būti negali. Pirmiausia reikia žmoniškumo, bendravimo, supratimo. Tikiu, kad šia namai – taps tikraisiais namais.“
***
Eugenijos ir Leonido Pimonovų Alzheimerio ligos paramos fondo steigėjas – akademikas Prancūzijos ir Lietuvos pilietis Leonidas Pimonovas (1908–2000). 1937 m. jis baigė Vilniaus universitetą, po karo pasitraukė į Prancūziją, kur padarė puikią mokslinę karjerą. Jo žmona Eugenija sirgo Alzheimerio liga. 1998 m. jos garbei ir atminimui L.Pimonovas ir įsteigė šį fondą, kurio veikla vykdoma vien tik jo lėšomis. Per daugiau nei dešimtmetį gyvavimo metu Fondas neprašė jokios paramos nei iš valstybės, nei iš kitų fizinių ar juridinių asmenų.
***
Eugenijos ir Leonido Pimonovų Alzheimerio ligos paramos fondas:
Tilto g. 35/4-7, Vilnius
tel.: +370 5 260 9492; +370 685 23 513
el. paštas: alzheimer@takas.lt
Eugenijos ir Leonido Pimonovų Alzheimerio ligos paramos fondo globos namai:
R.Kalantos g. 199 (buvęs Romo viešbutis), Kaunas

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai