Naujai atsiradęs kasdienis išliekantis galvos skausmas (G 44.2)

Apibūdinimas. Šis galvos skausmas „trenkia lyg perkūnas iš giedro dangaus“ ir tampa nuolatinis. Ligonių, varginamų naujų kasdienių išliekančių galvos skausmų, anamnezėje anksčiau galvos skausmų nėra buvę, o jei ir yra buvę, staiga tampa kasdieniais. Didesnei pusei ligonių nustatomas provokuojantis veiksnys. Dažniausi veiksniai – karščiavimas ar virusinė liga, chirurginė liga ar dažni stresai (stresinė aplinka). Šie galvos skausmai dažnai nepasiduoda gydomi ir gali tęstis neribotą laiką. Nauji kasdieniai išliekantys galvos skausmai gali prasidėti ir su migrenos požymiais ir be jų, kartais būna šviesos ir triukšmo baimė ar pykinimas.

Diagnostikos kriterijai.

A. Per 3 d. atsiradęs galvos skausmas, atitinkantis B–D kriterijus.

B. Kasdienis skausmas, nesiliaujantis ilgiau kaip 3 mėn.

C. Bent du iš šių simptomų:

1) abipusis;

2) spaudžiantis ar veržiantis (nepulsuojantis);

3) lengvas ar vidutinis;
4) nepakinta įprastos fizinės veiklos metu (vaikštant ar lipant).

D. Būdingi abu požymiai:

- ne daugiau kaip vienas iš šių simptomų: šviesos, triukšmo baimės ar pykinimas.
- niekada nėra vidutinio ar sunkaus pykinimo, vėmimo.
E. Nenustatyta kitos ligos.

Galvos skausmas gali būti nesiliaujantis nuo pradžios ar labai greitai tampa nuolatinis ir nesibaigiantis. Tokia pradžia ar greitas išsivystymas turi būti aiškiai ir nedviprasmiškai paciento įvardijami. Kasdieniai galvos skausmai skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminiai galvos skausmai skirstomi į trunkančius trumpiau ar ilgiau nei 4 valandas.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai