Naktinė enurezė (G 47.8)

Apibrėžimas. Naktinė enurezė – tai šlapimo nelaikymas naktį.

Etiologija. Ji siejama su netinkamu vaiko auklėjimu, blogomis gyvenimo sąlygomis, nusilpimu po sunkių ligų, šlapimo pūslės hiperestezija, psichogeninėmis būsenomis, elgesio pokyčiais, ypač giliu miegu. H. Gastaut ir R. Broughton tyrimai parodė, kad vaikų enurezė yra nulemta fiziologinių šio amžiaus asmenų ypatumų: sergančių enureze asmenų šlapimo pūslės talpa gerokai mažesnė negu to paties amžiaus sveikų vaikų, o šlapimo pūslės vidinis slėgis periodiškai padidėja daug daugiau negu svei- kų. Neretai iš ligonių anamnezės sužinoma, kad jų tėvas ar motina irgi sirgo enureze.

Klinika. Būdraujantys vaikai valingai šlapintis pradeda pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje, tačiau miegodami jie dar šlapinasi į lovą. Tik antraisiais gyvenimo metais, jei tinkamai auklėjami, pradeda šlapintis kontroliuojant galvos smegenims. Tuomet miegant impulsai, iš šlapimo pūslės atėję į žievės šlapinimosi centrą, juos pažadina ir jie prabudę valingai pasišlapina. Kai kurie vaikai net iki 4 metų naktį neprabunda ir šlapinasi į lovą, tačiau vyresniam vaikui, kuris naktį šlapinasi į lovą, diagnozuojama naktinė enurezė. Naktinė enurezė dažna 4–14 metų vaikų liga. Ja serga apie 10 % šio amžiaus vaikų; berniukai dažniau negu mergaitės. Dažniausiai šlapinamasi vieną kartą per naktį (užmigus po 2–4 val.), rečiau 2–3 kartus. Vaikas miega giliai, jį sunku pažadinti. Pažadintas ilgai nesiorientuoja, kas vyksta aplinkui. Miegodami vaikai daug kartų per naktį persiverčia nuo vieno šono ant kito, nuspardo patalynę, griežia dantimis ar kalba. Sergantys vaikai dažnai yra dirglūs, pernelyg jautrūs. Naktinė enurezė, prasidėjusi vaikystėje, apie 2-uosius gyvenimo metus jau pasitaiko retai, o apie 26- uosius – išnyksta beveik visiems.

Diagnostika. Diagnozuojant naktinę enurezę, būtina paneigti organines jos priežastis: įgimtas ir įgytas nugaros smegenų ligas, cauda equina pažeidimą, juosmeninių ar kryžmeninių stuburo slankstelių spina bifida, epilepsiją, miego apnėjos sindromą, cukrinį ir necukrinį diabetą, šlapimo pūslės ir šlaplės ligas, išorinio šlapimo pūslės rauko silpnumą.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai