Beržų sula – ne tik skanus, bet ir labai naudingas gėrimas

Galimybė ir vėl pasimėgauti beržų sula - viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių laukia pavasario. Beržų suloje gausu naudingų medžiagų – ji vertinga ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Tad kodėl ta sula taip liaupsinama? Pakalbėkime apie šį pavasario šauklį plačiau ir atminkime, kad suloje išvirta kava daug skanesnė.

 

Kokių naudingų medžiagų galima rasti suloje?

Beržų suloje yra apie 1-2 proc. angliavandenių – fruktozės, gliukozės ir šiek tiek sacharozės. Taip pat randama šiek tiek baltymų ir kai kurių vitaminų, vienas svarbiausių jų – vitaminas C. Beržų suloje yra saponinų, antioksidantinių medžiagų, organinių rūgščių, mineralinių medžiagų – kalcio, kalio, magnio, mangano, geležies, cinko, sulfatų, chloridų, fosfatų ir kt. Manoma, kad į sulą beržas surenka viską, kas geriausia, o kiek naudingų medžiagų yra suloje – išvardinti viename straipsnyje būtų tikrai sudėtinga, Žinoma, kad sulos cheminė sudėtis priklauso nuo keleto faktorių, pavyzdžiui, kuriuo paros metu renkama sula, kokioje vietovėje auga medis, kokia aplinkos temperatūra ir t.t.  

 

Kuo sula naudinga sveikatai ir grožiui?

Manoma, kad sula ne tik suteikia energijos ir puikiai atgaivina, bet ir labai veiksmingai valo užterštą organizmą, jį detoksikuoja, tonizuoja ir tiesiog išvaro visus „nešvarumus“. Sula gerina apetitą, skatina tulžies darbą, valo kepenis, skatina susikaupusių skysčių šalinimą. Sula nuo seno vartojama gydant podagrą, inkstų akmenligę, artritą, osteochondrozę. Ji tinkama sergant inkstų, kepenų ir tulžies ligomis. Vis dėlto sula negalima piktnaudžiauti – joje yra greitai įsisavinamų angliavandenių, tad ją taip pat vertėtų gerti su saiku, ypač antrojo tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims. Beržų sula naudinga ir grožiui – ji valo odą, skatina jos regeneraciją, slopina uždegimus, tad ji nuo seno vartojama paprastųjų spuogų, egzemos, žvynelinės gydymui bei paprasčiausiam odos ir plaukų plovimui bei moters grožio palaikymui.

 

Kaip vartoti sulą?

Geriausia gerti šviežią sulą, kuri buvo surinkta vos prieš kelias valandas, tačiau tai tikrai ne vienintelis būdas ją vartoti. Galima gerti kavą ar žolelių arbatas, pagamintas iš sulos. Iš sulos gali būti gaminamas kisielius, žalieji kokteiliai. Galima sulą maišyti su pačiomis įvairiausiomis vaisių ir daržovių sultimis. Sula gali būti konservuojama – manoma, kad taip ji nepraranda savo naudingųjų savybių. Sula plačiai naudojama ir kosmetikos pramonėje, ir maisto pramonėje, ypač konditerijoje. Tik konditerijoje plačiau panaudojama klevų sula, iš kurios gaminamas taip visame pasaulyje mylimas klevų sirupas.


Ką vertėtų žinoti apie sulos gavybą?

Sulą rinkti reikėtų atsakingai. Sula renkama ankstyvą pavasarį ir iki tol, kol išsprogsta pumpurai (šis laikotarpis trunka apie 4-6 savaites, vidutiniškai – apie mėnesį). Negalima žaloti plonesnių nei 20 cm medžių, o pati skylutė, skirta sulai ištekėti, neturėtų būti labai didelė - geriausia, kai jos skersmuo neviršija 2 cm, o jos gylis ne didesnis kaip 4 cm. Optimalus sulos rinkimui skirtos skylutės išskobimo aukštis yra apie 70 cm ir ne aukščiau kaip 1 metras nuo žemės. Po sulos rinkimo būtina užtaisyti skylutę mediniu kamščiu, visiškai užsandarinant patepti sodo tepalu. Geriausia sulą rinkti iš tų beržų, kuriuos kažkada ruošiamasi kirsti, o patys beržai neauga kokiose nors saugomose teritorijoje, parkuose ir panašiai, nes sulos rinkimas medį daugiau ar mažiau žaloja. Sulą galima rinkti ne tik iš beržų, bet ir iš klevų, tačiau reikėtų atminti, kad klevų suloje yra daug daugiau sacharozės. Tad geriausia sulą leisti jau iš gerokai paaugusių medžių ir kasmet nežaloti tų pačių augalų. Be to, reikėtų rinktis švaresnes vietas – pakelėje augantis beržas bei jo sula tikrai gali būti užteršti pačiais įvairiausiais chemikalais.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai