Tradicinė Vietnamo medicina – tūkstančio metų patirtis

Ne vien jūra ir saule, ne vien gamta, istorija bei egzotiška virtuve turistus vilioja kelionės į Vietnamą. Tai šalis, kurioje galima pasisemti sveikatos! Vis dažniau nusivylusieji įprastais gydymo būdais, pagalbos ieško Rytuose.


Tradicinė Vietnamo medicina atsirado daugiau nei prieš du su puse tūkstančius metų. Tačiau tik 1010 metais, valdant Li dinastijai, ji buvo patvirtinta rašytiniais dokumentais ir oficialiai pripažinta. Sąvokos „tradicinė medicina“ ir „liaudies medicina“ dažnai painiojamos, klaidingai manant, kad tai yra vienas ir tas pats. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad liaudies medicina nesinaudoja rašytiniais šaltiniais, gydymo metodai ir paslaptys perduodami iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas. Tradicine medicina pripažįstami tie gydymo metodai ir priemonės, kurie yra patvirtinti rašytiniais šaltiniais.


Terminas „Rytų medicina“ apima keleto Pietryčių Azijoje esančių šalių patirtį ir gydymo metodus. Nors įvairiose šalyse ji turi daug panašumų, tačiau yra ir skirtumų. Pavyzdžiui Filipinai garsėja savo hileriais, kurie veikdami paciento kūną vien rankomis, be jokių instrumentų, gali iš organizmo pašalinti kenksmingas medžiagas ir net piktybinius auglius. Iš esmės tai yra ne chirurgija, bet lokalinis mikromasažas, atstatantis kraujotaką pažeistoje kūno dalyje, ir tuo pačiu sugrąžinantis jo normalų funkcionavimą. Tikrų hilerių yra nedaug - visoje šalyje tik kelios dešimtys, tačiau jų vardą kompromituoja daugybė apsišaukėlių, rodančių savo triukus turistams.


Daugiau nei tūkstantį metų egzistuojanti tradicinė Vietnamo medicina, nors turi sukaupusi daugybę žinių ir patirties, vis dar vystosi ir tobulėja. Šalies kolonizavimo laikotarpiu tradicinė medicina sugebėjo įsisavinti ir adaptuoti europietiškus gydymo metodus, o dabar ją turtina informacijos prieinamumas bei galimybė gydytojams dalintis patirtimi vykstant į keliones. Vietnamas – tai šalis, kur tradicinė medicina yra neatsiejama bendrosios medicinos dalimi. Ji praktikuojama ir valstybinėse, ir privačiose gydymo įstaigose. Studijuojantiems mediciną šalies aukštosiose mokyklose dėstomi tiek šiuolaikiniai, tiek ir tradiciniai gydymo metodai.


Neretai sakoma, kad vakarietis gydytojas išmano ligas ir jų gydymą, o Rytų medicinos ekspertas gilinasi į sveikatos dėsnius. Galvos skausmą visi vakariečiai gydome tuo pačiu vaistu. Atėję pas tradicinės Rytų medicinos specialistą, gautume individualų tik mums tinkantį receptą. Tradicinė Vietnamo medicina į žmogų žiūri kaip į visumą, matydama kiekvieno organo funkcionavimą ne tik siaurąja prasme, bet ir įžvelgdama jo bendrą reikšmę. Visa ko pagrindas – tai gyvybinės energijos cirkuliavimas žmogaus kūnu. Iš energijos tekėjimo sutrikimų kyla ligos, kurios gali būti pagydytos veikiant tam tikrus taškus, kurių žmogaus kūne yra apie tūkstantį.


Svarbus tradicinėje Vietnamo medicinoje taikomas sveikatos būsenos įvertinimo metodas – diagnozavimas pagal pulsą. Vietnamo gydytojai išskiria apie 30 skirtingų širdies plakimo tipų („tuščias“, „uždaras“, „ramus“, „įtemptas lyg styga“, „nereguliarus“ ir kt.), pagal kuriuos galima nustatyti ligas ir negalavimus. Visada įdėmiai apžiūrimas liežuvis: jo spalva, forma, apnašos. Daug gydytojui pasako akys.
Tradicinėje Vietnamo medicinoje naudojami natūralios kilmės gydantieji preparatai, 80% jų pagaminta iš augalų (todėl dažnai gydymo metodas vadinamas fitoterapija). Plačiausiai naudojama ženšenio šaknis, momordika (lot. Momordica) ir įvairios lianos. Vietname auga 3850 vaistinių augalų – tai trečia šalis pasaulyje (po Indijos ir Kinijos), pagal šalies teritorijoje augančių vaistinių augalų skaičių, o biologinės jų savybės itin stiprios. Manoma, kad tai yra musoninio klimato įtaka – be sezoniškumo, be staigių temperatūros pokyčių, be dirvos įšalo. Vaistinių augalų sąrašas nuolat papildomas. Neseniai Thua Thien-Hue provincijoje atrastos 63 retų augalų rūšys, tarp kurių yra lianos Choc mau, turinčios vėžinių ląstelių dauginimąsi sustabdantį poveikį.


Akupunktūra – tam tikrų taškų veikimas adatomis, injekcijomis ar prideginimu. Vietnamo gydytojai akupunktūros efektyvumą aiškina tuo, kad žmogaus kūnas yra apgaubtas bioelektrinio lauko, kuriame vyksta energijos cirkuliacija. Veikiant reikiamus taškus, galima normalizuoti energijos apykaitą žmogaus organizme, tokiu būdu jį suderinant ir harmonizuojant.


Vietnamietis profesorius Nguyen Tai Thu, Pasaulinės akupunktūros asociacijos pirmininko pavaduotojas, turintis didelę šio tradicinės medicinos metodo taikymo patirtį, atliko tyrimus, įvertindamas jį šiuolaikinės medicinos požiūriu. Gydymas adatomis, vaistinių preparatų įterpimas tam tikruose taškuose, jų veikimas silpna elektros srove, tam tikras šių taškų masažas davė reikšmingų rezultatų gydant paralyžių, klausos ar regėjimo netekimą, narkomaniją.


Vienas iš naujesnių gydymo būdų, pagrįstų tradicine medicina, yra veido refleksoterapija pagal profesoriaus Bui Kuok Čau (Bùi Quốc Châu) metodiką. Jos pagrindas - teorija, kad veidas - tai viso organizmo projekcija, kurioje atsispindi viskas, kas vyksta organizmo viduje. Veide yra išsidėstę refleksogeniniai taškai, susiję su vidaus organais. Darant šiems taškams poveikį, pasiekiama geresnių rezultatų, nes jie yra arčiau galvos smegenų, iš kur vyksta viso organizmo gyvybinių funkcijų valdymas.

Taigi nenuostabu, kad turistus į Vietnamą vis dažniau vilioja ne tik pažintinės ar poilsinės kelionės, bet ir sveikatos paieškos. Nusprendę gydytis pas tradicinės Vietnamo medicinos atstovą, negalite tikėtis pagyti greitai ir be pastangų, vien išgėrę nurodytų vaistų. Neretai tenka apmąstyti savo emocijas, keisti gyvenimo būdą, daugiau dėmesio skirti mitybai, nes liga yra susijusi su žmogaus gyvensena. Pagrindiniais tradicinės Vietnamo medicinos pliusais laikoma tai, kad nėra chirurginio įsikišimo, o vaistai beveik visi yra augalinės kilmės, taigi gydymas keletą kartų pigesnis, nei vakarietiškos medicinos priemonėmis. Šalutinio efekto nebūna. O didžiausias privalumas ko gera yra tai, kad pagrindinis tokio gydymo tikslas – išgydyti visą organizmą, o ne nuslopinti ligos simptomus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai