Ramunėlė ir melisa: kartu ir atskirai

Nors ir nesitiki, tačiau pavasaris pagaliau aplankė ir Lietuvą, o kartu atsinešė ir šiam sezonui būdingų gėrybių. Labai džiaugiamės jūsų, mieli skaitytojai, laiškais ir pageidavimais, todėl su malonu pratęsiame jau pamėgtą gamtos medicinos, t.y. fitoterapijos, temą. Paskutiniuose keliuose „Sveiko žmogaus“ numeriuose savo skaitytojus supažindinome su įvairiausiomis vaistažolėmis, jų rinkimu bei vartojimu. Šį mėnesį puslapį paskirti norėtume dviem Lietuvoje labai paplitusiems bei dažnai vartojamiems vaistiniams augalams – ramunėlei ir melisai. Kadangi šiuos augalus galima tiek pačiam auginti, tiek vaistinėje nusipirkti, tad žinoti vertingąsias jų savybes – tikrai pravers.
 

Ramunėlė


Ramunėlės žydi gegužės–rugpjūčio mėnesiais pačiose įvairiausiose vietose. Nusprendus auginti ir rinkti jas patiems, svarbu žinoti, kad kepurėles skinti reikia be kotelių. Nuskinti žiedai iš karto džiovinami, paskleidus plonu sluoksniu ant sieto ar plokščios vietos ir užklojus popieriumi. Dėmesio – saulės spinduliai žaliavos pasiekti neturi, o geriausiai ji išdžius pučiant šiltam orui.
Jau nuo seno žinoma, kad ramunėlės turi daugybę įvairiausių gydomųjų medžiagų: vitamino C, karotino, mineralinių medžiagų, tad pateikiame jums 4 dažniausius šios sveikatai naudingos žolės vartojimo būdus.
Keturi žinomiausi ramunėlių vartojimo būdai
• Labiausiai ramunėlė žinoma dėl savo unikalaus sugebėjimo gydyti virškinimo sutrikimus bei skrandžio skausmus.
Ramunėlės mažina uždegimą, atpalaiduoja spazmus, vidurių pūtimą, taip pat gerina apetitą. Puodelis ar keli ramunėlių arbatos padės panaikinti bet kurį iš šių negalavimų ir numalšins skausmų sukeltą stresą. Svarbu atsiminti, kad užplikyti ir 10 min. palaikyti reikia natūralias žiedų galvutes ar ramunėlių ekstraktą, o nesaldintą arbatą būtinai gerti nevalgius.


Jeigu skrandžio sutrikimai rimti (uždegimai, opos), arbatą reikia gerti kelis kartus per dieną apie mėnesį, tačiau be priežasties piktnaudžiauti ramunėlių arbata negalima. Dažnas be jokios priežasties gėrimas sumažins jos poveikį, gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių.
• Ramunėlės skatina prakaito išsiskyrimą ir puikiai padeda esant kepenų ar tulžies ligoms. Kaip vartoti ramunėlių nuovirus esant šiems negalavimams, reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju.
• Universalusis vaistinis augalas tai pat pasižymi ir dezinfekuojamosiomis bei uždegimą slopinančiomis savybėmis. Ramunėlių kompresai labai tinka žaizdoms plauti, dėti ant odos persikaitinus saulėje ar pavargusioms akims nuraminti.
• Grožio srityje ramunėlė – nepamainomas augalas. Jos nuovirai stabdo odos senėjimą, gydo rankų odą, naikina pleiskanas, stiprina plaukų šaknis.
Jau mūsų močiutės jaunystėje žinojo, kad ramunėlių užpilas puikiai šviesina plaukus, jie tampa minkšti ir blizgantys. 2–4 valgomuosius šaukštus sausų žiedų reikia užpilti apie 0,5–1 l karšto vandens, palaikyti apie 10 min. ir nukošus skalauti ištrinktus plaukus.
 

Melisa


Ši kiek egzotiškesnė vaistažolė labai paplitusi Pietų ir Pietryčių Europoje, Kaukaze, Šiaurės Afrikoje. Lietuvoje melisa savaime neauga, tačiau pastaruoju metu viena jos rūšis yra labai paplitusi soduose bei darželiuose (sėti galima kovo, balandžio bei gegužės mėnesiais). Žaliava melisų arbatai – ūglių viršūnėlės ir lapai. Ją, kaip ir ramunėlę, džiovinti reikia iš karto nurinkus – pavėsyje, džiovykloje ar kokioje kitoje gerai vėdinamoje vietoje.
Melisa turi vitamino C, eterinio aliejaus, organinių rūgščių, tad kvepia panašiai, kaip citrina.
Šios žolės nusipirkti galima kiek-vienoje vaistinėje.
Keturi žinomiausi melisos vartojimo būdai
• Melisos arbata garsėja kaip raminanti nervus bei atpalaiduojanti po sunkios dienos. Ji puikiai padeda užmigti, mažina nervų įtampą bei stresą, slopina širdies ploto skausmą, gerina širdies darbą, mažina kraujospūdį.
• Skrandžio bei virškinimo sutrikimus puikiai numalšins ne tik ramunėlė, bet ir melisa. Pipirmėčių ir melisų mišinys labai tiks ūminėms skrandžio ligoms gydyti, o melisų arbata nuramins vidurių pūtimą bei skrandžio spazmus. Vaistažolė taip pat slopina pykinimą, vėmimą, gerina apetitą.
• Jei skauda dantis ar yra dantenų uždegimas, burną patariama skalauti melisos nuoviru. Jis puikiai tiks ir gaiviam burnos kvapui.
• Melisa puikiai pritaikoma ne tik medicinoje, bet ir kulinarijoje. Šviežiais jos lapais galima skaninti padažus, sriubas ar mėsos patiekalus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai