Ginkmedžio ekstraktai: ar visi vienodai saugūs ir veiksmingi?

Oksidacinis stresas yra vienas svarbiausių veiksnių, sukeliančių audinių ląstelių pokyčius ir mirtį. Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie oksidacinį stresą ir apie galimybes jo išvengti. Jam ypač jautrios smegenų ląstelės. Viena iš galimybių išvengti oksidacinio streso – antioksidatorių vartojimas. Siūloma daugiau vartoti vaisių ir daržovių, maisto papildų ir augalinių vaistinių preparatų. Vieni iš lyderių šioje srityje yra ginkmedžio preparatai. Tačiau ar visi ginkmedžio preparatai yra veiksmingi? Ir dar daugiau, ar augalinių preparatų vartoti visada saugu?
 

Ginkmedis ir jo preparatai


Ginkmedis (lot. Ginkgo biloba) yra unikalus augalas. Ginkgolidai, bilobalidai bei flavonoidai yra pagrindinės veikliosios medžiagos, užtikrinančios antioksidacines, laisvuosius radikalus sujungiančias, ląsteles apsaugančias ir kt. ginkmedžio savybes. Tačiau augalo lapuose dar yra ir nuodinga ginkgolino rūgštis. Gaminant ginkmedžio vaistinius preparatus, pagrindinė užduotis yra veikliųjų medžiagų kiekio ir santykio išlaikymas bei nuodingųjų medžiagų pašalinimas.
Šiuolaikinėje Vakarų medicinoje šio augalo preparatų plačiai skiriama pažinimo funkcijoms gerinti pagyvenusiems žmonėms, sergantiems demencija (įgyta silpnaprotyste), taip pat kraujo apykaitai gerinti ir galvos svaigimui slopinti. Ar visi ekstraktai veiksmingi? Tai galima įrodyti tik atlikus klinikinius tyrimus. Tačiau klinikiniai tyrimai pasaulyje atliekami tik su keletu ginkmedžio ekstraktų, tarp kurių bene populiariausias – EGb 761. Tai yra standartizuotas patentuotas ginkmedžio lapų ekstraktas, Lietuvoje vadinamas tanakanu (Tanakan).


 

Palyginamieji tyrimai


Augaliniai vaistiniai preparatai turi atitikti efektyvumo, saugumo, kokybės standartus bei pacientų poreikius. Dažnai taip nėra. Siekiant palyginti įvairius rinkoje esančius ginkmedžio preparatus, buvo atlikti du tyrimai.
Pirmasis lygino dviejų preparatų kokybines savybes (tiriamasis preparatas: ginkmedžio kapsulės, esančios JAV rinkoje; palyginamasis preparatas: EGb 761 standartizuoto ekstrakto preparatas; abiejų preparatų aprašymuose nurodyta panaši sudėtis). Gauti rezultatai: palyginamojo preparato tirpumas yra daug geresnis ir greitesnis nei tiriamojo (kuo preparatas tirpesnis, tuo geresnis jo pasisavinimas organizme, taigi ir efektyvumas). Taip pat buvo lygintas preparatų pasisavinimas organizme. Gauti rezultatai: palyginamasis preparatas buvo pasisavinamas daug geriau, todėl ir jo efektyvumas yra didesnis nei kito preparato. Taigi šis tyrimas parodė, kad yra dideli skirtumai tarp tiriamojo ir palyginamojo preparatų. Blogesnis tiriamojo preparato tirpumas siejosi ir su blogesniu jo pasisavinimu. Nepaisant panašios šių preparatų struktūros, jų gydomosios savybės reikšmingai skyrėsi.
Antrojo tyrimo metu buvo palyginta 27 JAV rinkoje esančių ginkmedžio preparatų kokybė. Tuo tikslu buvo tirti sudedamųjų veikliųjų medžiagų kiekiai kiekviename preparate, jų tirpumas bei ginkgolio rūgšties, kuri pasižymi toksinėmis ir alergiją sukeliančiomis savybėmis, kiekis. Gauti tyrimo rezultatai: daugumos preparatų veikliųjų medžiagų kiekis skyrėsi tarpusavyje bei nuo skelbiamos jų sudėties ir nuo standartizuoto EGb 761 ekstrakto. Ginkgolio rūgšties kiekis preparatuose smarkiai svyravo. Įdomu, kad viename tirtame preparate veikliųjų medžiagų buvo labai mažai, o ginkgolio rūgšties rasta tiek, kad šis preparatas daugiau nuodingas nei naudingas. Daugumos preparatų tirpumas buvo panašus, tačiau keletas preparatų buvo daug mažiau tirpūs, todėl jų kokybė, pasisavinimas ir klinikinis veiksmingumas yra prastesni.
 

Išvados


Šie du tyrimai aiškiai parodė, kad dauguma tirtų ginkmedžio preparatų yra skirtingi ir neatitinka standartizuotam EGb 761 ekstraktui keliamų reikalavimų. Todėl jie negali būti laikomi tapačiais, jų pasisavinimas ir veiksmingumas taip pat nelygiaverčiai. Be to, kai kurie tirti preparatai pasirodė mažai veiksmingi ir net galbūt nuodingi žmogui. Priešingai, EGb 761 (Tanakan), standartizuotas ginkmedžio preparatas, yra gerai ištirtas, veiksmingas ir saugus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai