Į pagalbą – augaliniai kartumynai

Kartumynai – beazotinės kartaus skonio medžiagos, chemine struktūra artimos glikozidams. Jų yra įvairiose augalų dalyse: šaknyje, stiebe, lapuose ir kt. Kartumynų daug turi šie augalai: paprastoji kiaulpienė, skėtinė širdažolė, takažolė, gyvatžolė, kartusis rūgtis, dėmėtoji, rūgtis, kartusis kietis (pelynas), balinis ajeras, vaistinė šventagaršvė, paprastoji kraujažolė, trilapis pupalaiškis ir kt.
 

Kartumynų poveikis įvairus


Augalinių kartumynų poveikis yra labai įvairūs. Dažniausiai jis atlieka šešias funkcijas, kurias žemiau ir aprašysime.
Kartumynai žadina virškinimo sulčių sekreciją ir apetitą sergant virškinamojo trakto ligomis. Jų veikimo ypatumas: esant stresui, nemigai kartumynai veikia raminamai, o esant depresijai, neurastenijai, išsekimui, silpnumui – tonizuoja žmogaus organizmą.
Taip pat kartumynai valo kepenis ir stimuliuoja jų veiklą, taigi gerina darbingumą, ištvermę. Rytų išminčiai kepenis laikė svarbiausiu organu. Jų manymu, kartumynai iš organizmo pašalina „nuovargio toksinus” ir pagerina medžiagų apykaitą.


Trečioji kartumynų atliekama funkcija yra virškinamojo trakto veiklos aktyvinimas, suvirškinto maisto rezorbcijos gerinimas, raumenų vystymosi stimuliavimas. Jau Avicenos laikais augalus, turinčius kartumynų, vartojo „raumenims auginti” ir gražiai fizinei kūno išvaizdai palaikyti.
Patartina paruoštus iš minėtų augalų preparatus vartoti sportininkams (teniso žaidėjams, plaukikams, gimnastams, sunkumų kilnotojams, imtynininkams ir kt.), dirbant sunkų fizinį darbą ir dirbant kenksmingomis sąlygomis.
Vartojant vaistinę šventagaršvę, balinį ajerą pagerėja susikaupimas, atmintis, klausa ir kt. Tai ketvirtoji kartumynų teikiama pagalba. Pravartu šiuos ir kitus augalus vartoti dirbant darbus, reikalaujančius didelio susikaupimo ir įtampos. Tai aktualu lakūnams, kompiterininkams, kriminalistams, degustatoriams.
Penktoji funkcija yra hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybos stimuliavimas, oksidacijos reakcijų gerinimas. Organizmas geriau aprūpinamas deguonimi, slopinami uždegiminiai procesai, gerėja savijauta.
Na, ir galiausiai žarnyne slopinami puvimo procesai, šalinami toksinai iš organizmo. Tai labai svarbu žmonėms, kurie nuolat jaučia nuovargį.

 

Atsargiai!


Kartumynus reikia vartoti derinant su kitais augalais. Netinka esant padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, sergant opine liga, tulžies pūslės akmenlige. Labai svarbu tinkamai dozuoti ir maitintis.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai