Moterų epilepsija

Apibūdinimas. Smegenų žievės dirglumą veikia lytiniai hormonai: estrogenai aktyvina, progesteronas slopina. Daugelio moterų epilepsijos priepuoliai priklauso nuo menstruacinio ciklo ir yra susiję arba su menstruacijomis, arba su ovuliacija. Rekomenduojama kruopščiai registruoti priepuolius ir menstruacinį ciklą. Tikėtino priepuolių padažnėjimo dienomis rekomenduojama keletui dienų papildomai skirti acetazolamido ar benzodiazepinų.

Klinika. Trečdaliui epilepsija sergančių moterų pasireiškia lytinė disfunkcija, o vaisingumo bei menstruacinio ciklo sutrikimų pasitaiko dvigubai dažniau nei kitoms. Tai siejama su limbinės sistemos ir pagumburio veiklos sutrikimu, kai kinta gonadotropinių hormonų sekrecija, taip pat su ilgalaikiu vaistų nuo epilepsijos vartojimu. Todėl nustačius nereguliarų ciklą ar kitų anovuliacinio ciklo požymių, būtina korekcija. Kartais priepuolius gali padėti kontroliuoti ilgo veikimo kontraceptikai.

Gydymas. Vaistai nuo epilepsijos, bent kiek sužadinantys kepenų fermentus, gali mažinti kontraceptinių preparatų poveikį ir taip didinti nepageidaujamo nėštumo riziką, todėl rekomenduojamos papildomos kontraceptinės priemonės bei kontraceptiniai preparatai su didesniu estrogeno kiekiu. Antra vertus, kontraceptiniai preparatai gali mažinti kai kurių vaistų, pvz., lamotrigino, koncentraciją plazmoje ir taip sukelti priepuolius. Epilepsija sergančioms moterims vaikų, kuriems yra įvairaus laipsnio apsigimimų, gimsta dvigubai dažniau (4–6 %) nei bendroje populiacijoje (2–3 %). Šią riziką didina gydymas daugeliu vaistų, didelės vaistų nuo epilepsijos dozės. Todėl šios moterys nėštumą turėtų planuotis, be to, būtina imtis priemonių vaisiaus rizikai sumažinti: optimizuojamas gydymas (įvertinama galimybė jį supaprastinti ar net ir pabaigti iki nėštumo), papildomai skiriama folio rūgšties preparatų (iki 4 mg/d.) 3 mėn. iki planuojamo nėštumo bei pirmąjį nėštumo trimestrą. Nėštumo metu apie 35 % moterų priepuoliai padažnėja. Tai siejama su psichloginiu emociniu stresu, miego trūkumu, pakitusios vaistų nuo epilepsijos absorbcijos ir farmakokinetikos. Be to, nėščiosios neretai savavališkai sumažina vaistų dozes ar net visai jų atsisako, bijodamos pakenkti vaisiui. Todėl turėtų būti reguliariai tiriamos vaistų nuo epilepsijos koncentracijos plazmoje, koreguojamos vaistų dozės bei vertinami nepageidaujami poveikiai. Naujagimį rekomenduojama maitinti motinos pienu.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai