Kompleksinis nutukimo gydymas – kelias į sveiką ateitį

Lietuvoje milžiniškais mastais daugėja nutukusių žmonių. Nutukimas – tai liga, kai organizme susikaupia per didelis riebalinio audinio kiekis. Anot Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Gastroenterologijos ir dietologijos klinikos gydytojos dietologės Editos GAVELIENĖS, nutukimas – lėtinė liga, kelianti didelį pavojų sveikatai. Tiek visuomenė, tiek medikai jai vis dar neskiria pakankamai dėmesio. Nutukimo komplikacijų sukeltų mirčių skaičius užima antrą vietą po mirčių nuo rūkymo sukeltų ligų.
 

Nustatytas glaudus ryšys tarp nutukimo ir sirgimo tam tikromis ligomis bei mirtingumo (1 pav.)
Nutukusieji dažniau serga :
• cukriniu diabetu (2 tipo, dėl insulino rezistentiškumo)
• kvėpavimo sistemos sutrikimais (Pikviko sindromu)
• virškinamosios sistemos ligomis (gastroezofaginiu refliuksu, tulžies pūslės akmenlige)
• širdies ir kraujagyslių ligomis (atero-skleroze, širdies veiklos nepakankamumu, hipertenzija, miokardo infarktu)
• lytinės sistemos sutrikimais (policistiniu kiaušidžių sindromu)
• onkologinėmis ligomis (nutukimas neabejotinai sukelia gaubtinės žarnos, krūtų, gimdos gleivinės, inkstų ir stemplės navikus)
• degeneracinėmis sąnarių ligomis
Nors ir nedaug aprašyta nutukimą lemiančių genetinių sindromų, niekas neabejoja, kad genetika labai svarbi kūno masei. Tai patvirtina faktai, kad identiški dvyniai, augdami atskirai, turi panašų polinkį į nutukimą. Tačiau nutukimas nėra grynai genetinė liga. Svarbų vaidmenį atlieka ir aplinkos sąlygos. Nutukusiųjų skaičius tarp imigrantų iš Azijos šalių į JAV yra daug didesnis nei tos pačios tautybės asmenų, gyvenančių savo gimtosiose šalyse.

 

Nutukimo tipai ir laipsnio nustatymas


Pasaulyje yra daug techniškai sudėtingų būdų nutukimo laipsniui nustatyti, tačiau praktiniame gyvenime dažniausiai matuojamos įvairių kūno vietų apimtys. Paprastai nustatomas juosmens ir klubų apimčių santykis, odos raukšlės storis.
Šiuo metu, laikantis PSO rekomendacijų, dažniausiai nustatomas kūno masės indeksas (KMI) – svorio ir ūgio santykis (kūno masė kg: ūgis, išreikštas metrais kvadratu):
Riebalinio audinio išsidėstymas labai įvairus. Jis priklauso nuo lyties, amžiaus, rasės.


 

C. Bouchard‘as išskyrė keturis nutukimo tipus:


I - Riebalinis audinys vienodai išvešėjęs visose kūno srityse ir maždaug vienodai pasiskirstęs poodyje
II (Vyriškasis) - Riebalinis audinys daugiausia kaupiasi pilvo srityje
III - Riebalinis audinys gausiai kaupiasi pilvo ertmėje ir vidaus organuose
IV (Moteriškasis) - Riebalinis audinys gausiai išvešėjęs sėdmenų ir šlaunų srityje
Daugiausiai sveikatos sutrikimų pasireiškia II ir III nutukimo tipo žmonėms. Jie dažniau serga 2 tipo cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ir kitomis ligomis. Jų medžiagų apykaita dažniausiai sutrikusi. Tyrimai rodo padidėjusį cholesterolio kiekį, hiperlipidemiją (padidėjusį riebalų kiekį), gliukozės netoleravimą, hiperinsulinemiją (padidėjusį insulino kiekį kraujyje). Kraujas pagerėja, jei pasiseka sumažinti riebalinį pilvo audinį.
 

Kas yra kompleksinis gydymas?


Nutukimas tampa viena svarbiausių sveikatos problemų išsivysčiusiose šalyse. Svarbu, kad pacientas suvoktų, jog tai – lėtinė problema, kuri ir liks visą gyvenimą. Vienintelis būdas išvengti rimtų sveikatos negalavimų – kompleksinis gydymas.
Jis susideda iš:
• mitybos įpročių korekcijos
• fizinio aktyvumo didinimo
• medikamento ir jo dozės parinkimo
• esant KMI 40 arba 35 ir sergantiems sunkiomis ligomis, sukeltomis antsvorio, aptariama chirurginio gydymo galimybė
Svarbiausi nutukimo gydymo komponentai – tai elgsenos keitimas, sudarant tinkamą mitybos bei fizinio aktyvumo režimą.
Pacientui rekomenduojama maitintis pagal šiuolaikinius sveikos mitybos reikalavimus, vadovaujantis sveikos mitybos piramidės principais. Šiuo metu rekomenduojamos mažo kaloringumo dietos (800–1500 kcal) vietoj labai mažo kaloringumo dietų (mažiau nei 800 kcal).
Įrodyta, kad mažo kaloringumo dietų poveikis per vienerius metus yra lygus labai mažo kaloringumo dietų poveikiui, o mitybos sutrikimų rizika mažesnė. Gydant šiomis dietomis kūno masė sumažėja 8 proc. per pusę metų.
Vieningos fizinio krūvio parinkimo sistemos nėra, tačiau mažiausias rekomenduojamas fizinio aktyvumo padidinimas yra 30 min. papildomo judėjimo kasdien. Pratimų tikslas – padidinti energijos (kalorijų) suvartojimą. Fiziniai pratimai, trunkantys 30–60 min., nuo 3 iki 7 kartų per savaitę, sumažina kūno masę 2–3 proc., neatsižvelgiant į dietą.
 

Medikamentinis gydymas


Medikamentinis gydymo būdas rekomenduojamas, kai KMI > 30. Nepageidaujamo poveikio rizika didėja, bet kartu didėja ir kūno masės sumažinimo galimybė.
Nutukimui gydyti buvo vartojami įvairūs vaistai, bet dėl pripratimo ir nepageidaujamo poveikio daugelio jų buvo atsisakyta.
Pirmasis vaistas, vartotas nutukimui gydyti, buvo skydliaukės hormonas tiroksinas. Kūno masė mažėjo smarkiai, tačiau dėl stipraus nepageidaujamo poveikio jo buvo atsisakyta.
Amfetaminas vartotas nuo 1938 m. Jis pasižymėjo anoreksiniu ir nervų sistemą stimuliuojančiu poveikiu, veiksmingai mažinančiu kūno masę. Tačiau dėl sukeliamos lėtinės plaučių hipertenzijos ir mirčių jo taip pat buvo atsisakyta.
Šiuo metu patvirtintas dviejų vaistų veiksmingumas gydant nutukimą: tai sibutraminas ir orlistatas. Trečiasis vaistas yra paskutinės tyrimo stadijos, bet dėl didelės kainos ir panašaus efektyvumo daug vilčių į jį nededama.
Orlistatas (Xenical) – slopindamas kasos riebalus skaidančių fermentų – lipazių aktyvumą, sujungia riebalus ir blokuoja jų absorbciją žarnyne. Skiriamas su lengva, mažai kaloringa dieta. Jei maiste nėra riebalų, vaisto nevartoti. Rekomenduojama dozė – 120 mg kapsulė 3 k./p. valgio metu ar ne vėliau kaip 1 val. po valgio. Vartojant ilgesnį laiką, būtina daryti riebaluose tirpių vitaminų tyrimą arba vartoti vitaminų papildų.
Gydant orlistatu galimi šie nepageidaujami poveikiai: steatorėja (viduriavimas išmatomis su riebalais), dažnesnis tuštinimasis, tulžies pūslės akmenligės priepuoliai, jeigu vaistas vartojamas ilgiau nei dvejus metus, galimas riebaluose tirpių vitaminų (A, D, E, K) trūkumas.
Šie požymiai paprastai būna lengvi, pasitaiko gydymo pradžioje, po kurio laiko praeina ir stipriausiai pasireiškia pavalgius itin riebaus maisto. Toliau gydantis ir laikantis nurodytos dietos, nepageidaujamas poveikis išnyksta.
Jei orlistatu gydomo paciento kūno masė, palyginti su buvusia gydymo pradžioje, nesumažėjo bent 5 proc., po 12 savaičių gydyti orlistatu reikia liautis.
Didžiausia problema pacientams, norintiems sumažinti svorį, yra priprasti mažiau valgyti. Tai lengviau padaryti vartojant specialių vaistų.
Sibutraminas (Reductil) – tai serotonino receptorių inhibitorius, slopinantis apetitą, mažinantis maisto poreikį, didinantis sotumo jausmą. Ruduosiuose riebaluose didina termogenezę, kartu sunaudodamas daugiau energijos.
Vartojant Reductil, maisto kiekį galima sumažinti iki 20 proc.. Tai padeda žmonėms pakeisti įpročius ir sumažinti antsvorį.
Vaistas efektyvus, tačiau veikia per centrinę nervų sistemą ir gali padidinti kraujospūdį. Jis nevartotinas, kai yra sunkių nutukimo komplikacijų.
Abu vaistai panašūs savo veiksmingumu, sumažina kūno masę 6–10 proc. per vienerius metus, tačiau jų nebevartojant vėl gfalima priaugti svorio. Todėl jų vartojimą būtina derinti su fiziniu aktyvumu bei dieta. Nustojus vartoti vaistų, tolimesnis svorio kitimas priklauso nuo to, ar žmogus sugebės reguliuoti mitybą.
Lietuvoje medikamentinis nutukimo gydymas nekompensuojamas.
 

Chirurginės operacijos


Chirurginio nutukimo gydymo metodų yra daug, tačiau pastaruoju metu JAV ir Europoje geriausi rezultatai pasiekiami mažinant skrandį. Pasaulyje pirmos bariatrinės (gr.baros-„svoris“,) operacijos pradėtos daugiau nei prieš 50 m.
Nustatyta, kad gydymas medikamentais, kartu pakeičiant elgseną, yra visiškai neveiksmingas sergantiems didelio laipsnio nutukimu, kai KMI didesnis nei 40 arba KMI 35, bet ligonis serga sunkiomis ant-svorio sukeltomis ligomis. Todėl tokiems ligoniams atliekama operacija.
Šiandien Lietuvoje atliekamos dvi operacijos: skrandžio tūrio mažinimo (skrandį apjuosiant reguliuojama juosta) ir malabsorbcinės (formuojant apylankas).
Dar visai nesenai Santariškių klinikų specialistai bandė gydyti nutukimą riebalų nusiurbimu, bet šis metodas nepasiteisino dėl dažnai pasitaikančių komplikacijų – didelių kraujosruvų ir riebalinių embolijų.
Skrandžio mažinimo operacijos metu ligonio skrandis viršutinėje jo dalyje apjuosiamas specialia juosta, dalijančia skrandį į dvi dalis. Čia patekęs maistas ją užpildo, ištempia sieneles. Tuomet sužadinamas natūralus sotumo jausmas. Atskirtoje viršutinėje skrandžio dalyje maistas palaipsniui virškinamas ir pro angą, esančią tarp viršutinės ir apatinės dalių, patenka į apatinę skrandžio dalį.
Šios operacijos privalumai – virškinamas maistas pereina visas virškinamosios sistemos dalis, o paslanki juosta suteikia galimybę kiekvienam žmogui nustatyti reikiamo skersmens sąsmauką.
Po operacijos beveik niekas nesikeičia. Žmogus tik negali valgyti greitai, dideliais kąsniais, nekramtydamas, nors kaip tik taip valgyti ir yra įpratę nutukę asmenys. Kartais sunkiau toleruojami sausesni ar daugiau skaidulų turintys maisto produktai – kai kurie vaisiai, kalakutiena, žvėriena.
Chirurginis gydymas labai brangus. Ligonių kasos apmoka tik dalį operacijos kaštų, kitą dalį turi apmokėti pats ligonis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

tomas
2017-05-09 12:04
siulau pabandyti nemokamas konsultacijas, padeda is tikro zmonem
loreta
2013-07-14 15:19
oi tu virginija virginija,duodu 100%,kad tave kamuoja galvos skausmai ir pan.nes manau osgeri perdiena 10kavos puodeliu ir krenti pas daktare po kojom,saukdama gelbekit!!!!manau esi nesveikai isdziuvus ir pisi prota visiems:P
oi-oi-oi
2011-09-27 10:17
Brimas, darydamas operacija, pradure kepenis..noreome eiti pas ji, dabar nezinau

http://www.tauragiskis.lt/tema/temos6.php?start_from=&ucat=6&subaction=showfull&id=1236329531&archive=1260274463&
operuotas
2011-03-20 09:11
operavausi pas profesorių Brimą prieš du metus - numečiau 83 kilogramus, uždėjo žiedą. Dėkinga už naują gyvenimą, duok Dieve visiems tokias rankas - nespresk, jei pati nebuvai susidurusi. Mano pažystamai darė kitokią operaciją -skrandžio mažinimą. Pas ji galima nuvaziuoti vien tik į konsultacija ir jau nauda bus. Brimo tel. 868240944
audre
2010-07-21 19:38
zinot.. paziurekit i sia didele problema siek tiek kitu kampu.. ar kam sauna i galva kad tas nutukimas irgi yra ligios pasekme, komplikacija.. jei organizmas veikia normaliai, tai ko jam kaupti tuos riebalus.. tai zmogus ir yra savaime normalus, lieknas.. o jei yra sutrikimu, issiderine kai kurios sistemos, tai kodel man akis bado kad as stora.. gal gi pagaliau paziurekit PCOS pozymius.. ir nerekaukit kad tai apsileidimas.. nuolat laikausi dietos... normaliai judu.. o spaudimas didelis.. svoris nemazas.. neabejoju kad dauguma, jei pasidometu suprastu kad yra sprestimu medicininiu problemu,o ne tai kad pasileideles ar apsirijeles.. jei eini pas medika ir jis konstatuoja kad,cituoju:"tokia tavo kuno konstitucija".. tai ka man daryti.. as jau pati galeciau patarimus duoti.. ka ir kaip ir kada valgyti ar nevalgyti... zodziu,tai kad as nesu plunksnele, tai tik ledkalnio virsune... gal kas susidometu tuo rimciau?!
Lyda
2010-03-03 15:10
NĖRA KO ČIA ŠAIPYTIS IŠ STORULIŲ.TIKRAI YRA ŽMONIŲ,KURIE VISADA, NUO GIMIMO, STORI,O KITI SU AMŽIUMI SUSTORĖJA.MANO DUKRA STORULĖ GIMĖ,STORA AUGO,BUVO STORA 35-METĖ.NE ŠIAIP STORA-SVĖRĖ 150KG(ŪGIS 170),NORS SUNKIAI DIRBO,O IR ŠIAIP BUVO JUDRI,NET SPORTAVO.PASIRYŽO OPERACIJAI.PO METŲ SVERIA 77KG,JAUČIASI LABAI GERAI,LAIKOSI MAISTO,JUDRI BUVO IR YRA,LABAI PAJAUNĖJO,
GRAŽI.TIESA,KAINA.KAINAVO 10 000LT.BET VERTA.O
KAIP JAUČIASI NORMALŪS IR STORI-ŽINAU AŠ.VISADA BUVAU NORMALAUS SVORIO-APIE 80KG(ŪGIS 175)SUSIRGAU DEPRESIJA IR PRIEŠ 1,5METŲ PRADĖJAU GERTI VAISTUS.SVORIS NUO VAISTŲ UŽAUGO,SVERIU 100KG.GYVENIME NEBUVAU TIEK SVĖRUSI,TAD DABAR JAU ŽINAU,KĄ REIŠKIA BŪTI STORAI-TAI BAISU.O NUMESTI SVORĮ LABAI SUNKU.IR NEREIKIA SKAITYTI KAŽKOKIŲ MORALŲ:NEPADĖS,TIKRAI SAKAU
lida
2008-12-16 21:38
taip virginija tu labai skaudni tos zmones kurie linke tukti ir turi paveldima liga auga tie kilogramai ir tiek nieko ce nepadarysi tai ir lieka rinktis operacija..
FATIMAH
2008-10-13 21:53
MAN REIKIA BRIMO NUMERIO AS NORIU TAIP PAT DARYTIS SIA OPERACIJA SVERIU 120KG UGIS 160CM PADEKITE PRASAU
FATIMAH
2008-10-13 21:53
MAN REIKIA BRIMO NUMERIO AS NORIU TAIP PAT DARYTIS SIA OPERACIJA SVERIU 120KG UGIS 160CM PADEKITE PRASAU
barbike
2008-03-17 13:43
Virginijai;tokia kieta,tiek moralu prirasei,matyt esi plonute kaip smilga ir nesuvoki kaip gyvena storuliai.Tai imkis,kurk programas,patark,padek,kad tu tokia jau ideali esi.Bet yra lengviausia is kito pasisaipyti,pasmerkti,sumenkinti...
Gintautas Brimas
2008-03-02 10:23
Skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operacijos daromos Vilniaus Universiteto ligoninėje Santariškiu klinikos jau penkerius metus. Viso operuota apie 350 pacientų. Galite teirautis el. paštu: gintautas.brimas@santa.lt
Virginija
2008-01-21 12:55
liūdna kad begalės kompensuojamų vaistų skiriama gydyti ligoms kurias dažniausiai sukelia žalingi žmonių įpročiai ar apsileidimas nejaučiant jokios atsakomybės nei prieš save nei prieš savo artimuosius ir visuomenę.Juk dažnas gerai žino kad rūkymas,alkoholizmas ar tingėjimas ir nenoras maitintis mažiau gardžiais bet sveikiasniais maisto gaminiais,o besaikis kimšimas visko nuo ko ”seilės nutįsta”,tokios mitybos gana dažna pasekmė sumažėjęs aktyvumas.Net nėra rimto pagrindo paneigti,kad dalį ligų sergantieji”užsiaugina”patys be jokios sąžinės graužaties (pvz.:širdies,kraujagyslių ir dar visam tuntui įvairiausių ligų),o gal kas atsakytų iš kieno pinigėlių padengiama jų gydymui skiriamų vaistų kompensuojamoji dalis arba apmokamos gana brangios operacijos,įvairūs tyrimai,procedūros ir pnš.O kur dar mokamos invalidumo pensijos tiems kurie sėkmingai prisidėjo prie savo ”tobulo sveikatos sutrikdymo”.Juk yra žmonių kurie iš dalies ar visiškai nedarbingi dėl nelaimingų atsitikimų,genetinių priežasčių ir rimtų susirgimų. Gal reikėtų pradėt analizuoti esamą padėtį ir kurti sveikatos sistemą paremtą kiekvieno individo atsakomybe,pagarba,indėliu į sveikatą įsipareigojant saugot ir rūpintis savo sveikata nežalojant jos žalingu gyvenimo būdu.O mėgaujantys žalingų įpročių gyvenimu ir to pasekoje sutrikdę sveikatą galėtų už”sveikatos atstatymą/pataisymą” apsimokėti iš savo kišenės.Tai būtų tikrai teisinga.O svaikatos apsaugos pajėgos galėtų pagerinti sergančiųjų priežiūrą ir paslaugų kokybę.Sukurti visuomenės švietimo ir ugdymo sveikatos kultūros programą,skatinančią sveiką,aktyvią gyvenseną išsaugojant,rupinantis ir puoselėjant-sveikatą.Įpatingas dėmesys turėtų būti skiriamas vaikams ir paaugliams. Apie narkotikų,tabako ir alkoholio žalą kalbama be užuolankų ir aiškiai.Ar nebūtų laikas ir apie nesveiką,besaikę mitybą sukeliančią nutukimą,pradėti kalbėt be užuolankų o tiesiai šviesiai įvardinant kaip piknaudžiavimą.
vida
2007-11-20 13:33
Sveiki, idomu kodel kai kurie skaitytojai linke pirmiausia apkaltint visus kitus, tik ne save?Ar tai gydytoju problema, kad storuliai nenori atsisakyt maisto? Kodel patys nieko nesiimat? Zinau, kad sunkiai sergantiems zmonems sunku padet, ypac jei jie serga keletu ligu ir jiems butinas kompleksinis gydymas, kaip ir mano mamai. As pati liudytoja kad ji nedaug valgo, o svoris laikosi. Gal reiketu gyvulinius riebalus pakeist augaliniais, gal reiketu mesa pakeist zuvimi? Tiesa, dar niekada nemaciau nutukusio vegetaro, ka jus apie tai manot? Pati daug kartu meciau svori, zinau kaip tai nezmoniskai sunku. Tad musu svoris - valios trukumas, musu rajumas ir begediskumas. Jei valios neturesit joks gydytojas nepades(jis reikalingas rimtai sergantiems zmonems). Beje, tuos piliecius, kurie tai neigia, as taip pat galiu ignoruot. Tik tai neisspres ju storumo problemos.
rami
2007-10-13 17:46
kažin kiek kainuoja operacija?
anzeliukaspupuliukas
2007-09-27 19:47
man 20metu!kur galima atlikti tokia operacija as sveriu 115kg padekit
tina
2007-05-15 21:29
lida tas pats sibutraminas, tik dvigubai brangesnis.tai kodel sibutram yra vaistinese, o lida uzdraude kyla minciu,kad tai farmacininku susitarimas nevezti pigesniu vaistu nutukimui gydyti.
JULE
2007-05-09 18:56
LABAI BLOGAI KAD NEKOMPENSUOJA,JUK NUTUKIMAS LIGA,ARBA KITU LIGU PASEKME
xxxxxl
2007-03-11 13:02
Jau man tie pliurpaliojimai apie nutukimą atsibodo. Imkitės konkrečių veiksmų.Narkomanus gydo, alkoholikus gydo, o nutukusius- ne. Tik svaičioja apie pavojingas komplikacijas. Juk nutukimas- liga ir ją reikia gydyti, taikant visą kompleksą priemonių. O dabar- nueini pas gydytoją, tau paskiria visą krūvą vaistų nutukimo pasekmėms gydyti. Bet, mano galva, būtų daug paprasčiau naikinti priežastis. Kartą neapsikentusi kreipiausi į privačią kliniką. Prirašė vaistų, nuo kurių visą mėnesį (kol jie nesibaigė) akių praplėšti beveik negalėjau. O kas labiausiai nudžiugino- priaugau 8 kg. Todėl siūlau mažiau rašinėti, o kurti rimtas programas ir gelbėti storulius, o tuo pačiu ir visuomenę.
JOLKA
2007-01-23 22:31
Tai neitiketina.kur atliekamos sios operacijos?
Valdas
2006-12-01 20:51
NOLT - Nutukimo Operacijos Lietuvoje (virtualus klubas). Adresas internete : www.nolt.idomu.net
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai