Viena uoga – paros vitamino C šaltinis

Malpigija, barbadosinė vyšnia, plačiausiai žinomas anglišku pavadinimu acerola augalas subrandina nedideles ryškiai raudonas uogas ryškiai geltonu minkštimu. Pasaulyje malpigija žinoma gana seniai, o mūsų šalyje ir Europoje plačiau apie ją imta kalbėta pradėjus domėtis ir tirti augalus, kurie gali būti naudingi žmonių sveikatai, kurie nuo seno naudojami liaudies medicinoje. Kuo ypatinga malpigija? Kaip ją vartoti? Konsultuoja gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.
 

Ypatinga sudėtis
Malpigija (malpighia punicifolia) yra vienas iš tų augalų, kurie vertinami dėl savo ypatingos sudėties. Visų pirma, tai uoga, kurioje itin daug vitamino C, nors pats vaisius gana smulkus. 100 g vaisių gali būti net 1500–4000 mg vitamino C. Įvertinus, kad suaugusiojo žmogaus paros vitamino C norma yra 60 mg, galima teigti, kad vienas malpigijos vaisius užtikrina organizmo vitamino C poreikį per parą.
Kuo dar vertingos malpigijos? Kad vitamino C kiekis praktiškai nesumažėja arba sumažėja labai nedaug vaisius apdorojus. Tai ypač aktualu tų šalių gyventojams, kurie negali vartoti šviežių malpigijų vaisių, t.y. mūsų kraštiečiams. Juk malpigija – tropinių kraštų augalas, ir jo vaisiai į mūsų šalį gali patekti tik perdirbti, t.y. džiovinti, miltelių ar sulčių pavidalu.
Tačiau malpigijos vertinamos ne tik dėl vitamino C gausos. Ši uoga pasižymi labai plačių įvairiausių sudedamųjų dalių spektru: joje gausu B grupės vitaminų, folio rūgšties, fosforo, magnio, kitų mikroelementų ir mineralinių medžiagų. Kai kurie autoriai šias uogas rekomenduoja vegetarams kaip gerą geležies šaltinį. Be abejo, malpigijos sudėtyje esančios geležies kiekis nėra tolygus geležies kiekiui esančiam gyvūninės kilmės maiste. Kita vertus, malpigijoje geležies gana daug, o svarbiausia, kad joje esantis vitaminas C padeda geriau pasisavinti šį mikroelementą.
Susidomėjo tradicinė medicina
Šiandien malpigija susidomėjo ir tradicinė medicina, nes pastebėtas labai didelis joje esančio vitamino C biologinis aktyvumas, t.y. kad vitaminas labai gerai pasisavinamas. „Svarbu ne tik, kad malpigija turi daug vitamino C, o kad jis labai gerai organizmo pasisavinamas. O dėl vitamino C perdozavimo žmonėms jaudintis nereikėtų. Kadangi vitaminas C yra tirpus vandenyje, tai perteklius, kuris nepasisavinamas, pasišalina su šlapimu“, – sako dietologė.
O labiausiai malpigijos vertinamos dėl savo antioksidacinių savybių. Juk uogose gausu jau minėto vitamino C, kuris, kaip žinoma, ir yra vienas svarbiausių antioksidantų.
Oksidacinis stresas pasireiškia, kai sutrinka pusiausvyra tarp laisvųjų radikalų gamybos ir jų neutralizavimo. Oksidacinis stresas yra vienas svarbiausių veiksnių, sukeliančių audinių ląstelių pokyčius ir mirtį. „Taigi šis augalas naudingas ne tik imunitetui stiprinti, bet ir sergant įvairiomis ligomis, kurių metu organizme vyksta oksidacinis stresas, t.y. sergant širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ir kitomis ligomis. Sunku rasti ligą, kurios metu nevyktų oksidaciniai procesai, dėl kurių organizmui reikėtų vartoti antioksidantų“, – pabrėžia dr. E.Gavelienė.


„Tiesą sakant, malpigijos nėra vienintelis vaisius, pasižymintis tokiomis išskirtinėmis ir žmogui naudingomis savybėmis. Ne ką mažiau naudos mūsų organizmui duos ir Lietuvoje augantis šaltalankis. Todėl, kaip specialistas dietologas, nerekomenduoju perlenkti lazdos ir valgyti vien malpigijas. Nieko gero iš to nebus. Mityba turi būti kuo įvairesnė. Be abejo, esant nusilpusiam imunitetui ar norint pasistiprinti organizmą, malpigijos yra labai naudingos. Yra netgi straipsnių medicinos literatūroje, kuriuose teigiama, kad malpigijų uogos yra vertingesnis vitamino C šaltinis negu sintetiniai vitaminai“, – pažymi gydytoja.
Apribojimų vartoti malpigijas nėra, medikai šias uogas rekomenduoja ir vaikams. Įdomu, kad daug vitamino C turinti uoga ne rūgšti, o saldi. Malpigijas galima valgyti džiovintas arba dėti į kitus maisto produktus, norint padidinti juose natūralaus vitamino C kiekį. Įsigyti malpigijų galima sveiko maisto parduotuvėse.
Galima auginti namuose
Malpigija – tankus visžalis krūmas arba nedidelis iki 3 m aukščio medelis. Blyškiai rožiniai žiedai jį puošia nuo pavasario iki rudens. Malpigijos tėvynė – Centrinė ir Pietų Amerika, tačiau galima auginti ir namuose. Augalas nėra reiklus, tinka žiemos sodams, gerai auga šviesiuose kambariuose. Pavėsyje žydi blogai, meta užuomazgas, o jeigu šaknys nuolat mirksta, sunyksta. Malpigijos dauginamos sėklomis ir auginiais. Derėti pradeda po kelerių metų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai