Vasara be ašarų

Sumuštas kelis, iš nosytės tekantis kraujas, išnarinta čiurna - tai tokie pat vaikystės prisiminimai, kaip ir manų košė ar ką tik močiutės pamelžtas karvės pienas. Kad ir kaip stengsitės, nuo įvairių nelaimių, ypač vasarą, vaiką apsaugoti labai sunku, tad joms įvykus, veikti reikia greitai ir ryžtingai.
 

Nudegimai ir nuplikymai


Tai vieni iš dažniausių vaikų nelaimingų atsitikimų. Jei nudegimas sunkus ar jo plotas didelis, būtina kreiptis į gydytoją.
K
 

aip padėti vaikui?


Pirmojo laipsnio nudegimą (jam būdingas skausmingas odos paraudimas ir patinimas) iš pradžių plaukite šaltu vandeniu, kol skausmas sumažėja. Reikia žinoti, kad nudegimas plinta ir pasibaigus tiesioginiam kontaktui su liepsna (ar kitu karštu daiktu), suardo giliau esančius audinius. Šį procesą galima sustabdyti tik aušinant odą šaltu vandeniu. Jei ir po to pažeistą vietą skauda, vadinasi, audinių irimas dar nesibaigė ir reikia šaldyti toliau. Nudegimo vietą galima vėsinti ir uždėjus drėgną kompresą. Galiausiai ant žaizdos reikia uždėti sterilų tvarstį.
 

Kada būklė yra pavojinga?


Jei nudegimas yra antrojo ar trečiojo laipsnio (pūslės, audinio suanglėjimas, labai stiprus nudegimo vietos skausmas), reikia iškviesti gydytoją ir vežti vaiką į ligoninę. Šiuo atveju negalima nuvilkti apdegusių rūbų, tačiau nudegimo pažeistas vietas reikia ataušinti kaip aprašyta aukščiau. Veždamas pas gydytoją, vaikas neturi sušalti.
 

Skendimas


Kūdikiai ir maži vaikai gali prigerti net ir nedideliame inde vandens. Mažo vaiko niekada nepalikite be priežiūros ten, kur yra bent kiek vandens - vonioje, vonelėje, prie kūdros ar net kibire.
 

Kaip padėti vaikui?


Jei suskubote, pasistenkite išpilti į vaiko kvėpavimo takus patekusį vandenį. Tam mažylį reikia paguldyti ant savo kelio ir, viena ranka prilaikant kaktą, kitos rankos delnu padaužyti nugarytę tarp menčių. Tačiau jei vaikas neteko sąmonės, tuomet tučtuojau pradėkite jį reanimuoti - atlikite dirbtinį kvėpavimą burna į burną. Dažnai tenka atlikti ir netiesioginį širdies masažą. Bet kuriuo atveju reikia kuo skubiau iškviesti greitąją medicinos pagalbą.


 

Žaizdos


Pjautinių, muštinių ar plėštinių žaizdų dažnai atsiranda vaikystėje. Daugelis visiškai nepavojingos, tačiau pro pažeistą odą į organizmą gali patekti bakterijų ir kitokių ligų sukėlėjų. Todėl susižalojusį vaiką labai svarbu skiepyti nuo pasiutligės.
 

Kaip teisingai apdoroti žaizdą?


Mažas žaizdeles ar nudrėkstą odos viršutinį sluoksnį (jei žaizdelės nešvarios) reikia plauti tekančiu vandeniu arba dezinfekuoti jodo tinktūra. Po to ant žaizdelės uždedamas pleistras. Dažniausiai jos sugyja pačios.
Dideles ir gilias žaizdas ne vėliau nei per 6-8 valandas turi sukabinti ar susiūti gydytojas. Jei iš žaizdos smarkiai kraujuoja, pirmiausia sustabdykite kraujavimą, prie žaizdos kelioms minutėms prispaudę sterilios marlės gabalą (blogiausiu atveju tinka ir švari nosinė). Sužeistą galūnę pagal galimybes reikia pakelti į viršų. Kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba vežkite į ligoninę.
Tvarstį ar pleistrą būtina keisti kiekvieną dieną. Keičiant reikia žiūrėti, ar neprasidėjęs uždegimas: ar nėra patinimo, paraudimo, iš žaizdos nesirodo pūlių. Jei taip - kreipkitės į gydytoją.
Žaizdoms apdoroti naudojami antimikrobiniai išoriniai preparatai. Jie yra pudros, tepalo ir aerozolio formos. ”Baneocin” - dviejų antibiotikų pudra ir tepalas. “Linola sept”, “Betadine” - antiseptiniai tepalai. “Octenisept”, “Chlorhexidin”, “Hydrogen peroxide”, odos žaizdų purškiamas dezinfektorius - dezinfekuojamieji aerozoliai.
Sumušimams gydyti vartojami nuskausminamieji, uždegimą mažinantys bei kraujosruvų rezorbciją skatinantys preparatai. “Linimentas Dolal”, “Arnika salbe”, “Beinwell salbe”, “Arcalen”, “Traumeel S” - augalinės kilmės tepalai. Šaldomasis tepalas “Deep Frezze cold gel” ir šaldomasis kompresas vienkartiniame maišelyje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai