Gerybinė prostatos hiperplazija – kaip ją atpažinti ir kaip elgtis

Gerybinė prostatos hiperplazija– ne vienam vyrui jau yra tekę išgirsti šią diagnozę. Dauguma pacientų šia liga pradeda domėtis tik tuomet, kai ji jau diagnozuojama. Labai gaila, bet dažniausiai diagnozė nustatoma tada, kai procesas būna gerokai pažengęs. Būtent dėl šių priežasčių kiekvienam vyrui (nepriklausomai nuo amžiaus) ir jį supantiems artimiesiems būtina žinoti bent pagrindinę informaciją apie gerybinę prostatos hiperplaziją. 

 

GPH – gerybinė prostatos hiperplazija

Gerybinė prostatos hiperplazija trumpinama šiuo raidžių deriniu – „GPH“. GPH yra priešinės liaukos padidėjimas dėl proliferacinio ląstelių proceso. Prostatoje padidėja ir išveši tam tikri dariniai (mazgai), pakinta priešinės liaukos struktūra, tikrieji audiniai sunyksta. Tai yra lėtinė liga, jos eiga nuolat progresuoja. 

 

Kas lemia GPH pasireiškimą?

Dėl pakitusio prostatos tūrio ir sandaros sutrinka normalios šlapinimosi funkcijos. Šlapinimosi sutrikimų dažnis susijęs su vyrų amžiumi – vyresniame amžiuje jis didesnis. Kodėl? Todėl, kad ir GPH dažnis taip pat auga ir yra tiesiogiai susijęs su vyrų amžiumi. Tyrimai rodo, kad beveik pusei vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų yra būdinga GPH. Tuo tarpu nuo 70 metų amžiaus GPH dažnis yra jau net 70 procentų, nuo 80 metų amžiaus GPH dažnis siekia apie 75 procentus, dar vėliau GPH dažnis gali siekti net ir 90 procentų.  Taigi amžius, kaip ir genetika, šiai lėtinei ligai yra labai svarbūs rizikos faktoriai. Didelę įtaką turi ir kiti faktoriai, pavyzdžiui, vyriškųjų hormonų pokyčiai, metabolinis sindromas, mityba, fizinis aktyvumas, didesnis kūno svoris, diabetas, netgi geografinė platuma (nustatyta, kad vakarų šalyse gyvenančių vyrų prostatos tūris yra didesnis, nei Azijos šalyse gyvenančių vyrų ir tai statistiškai reikšmingas skirtumas). 

 

Kokie procesai vyksta sergant GPH?

Kaip ir minėta prieš tai, GPH yra progresuojantis gerybinis procesas, kurio metu didėja, išveši prostatos audinys. Šį procesą lemia daug faktorių, tačiau bene svarbiausią vaidmenį vaidina amžius, hormonai ir genetika. Išvešėjus priešinės liaukos audiniui, pradedama spausti tam tikra prostatinė šlaplės dalis. Dėl tokio spaudimo ir lygiųjų raumenų tonuso pakitimų gali sutrikti normalus šlapinimasis. Pacientai pastebi, kad susilpnėja šlapimo srovė, ji vis nutrūksta, sunkiau pradėti ir baigti šlapintis. Baigus šlapintis šlapimas vis dar gali nevalingai lašėti. Pacientus vargina jausmas, kad nepavyko iki galo ištuštinti šlapimo pūslės, todėl noras šlapintis kamuoja labai dažnai arba netgi nuolat. Taip pat padažnėja šlapinimasis, jaučiamas skausmas šlapinantis. Kamuoja dažnas šlapinimasis naktį (nikturija). Didelius psichologinius, socialinius ir higieninius nepatogumus sukelia šlapimo nelaikymas. Pastebėjus tokius simptomus reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją, nors simptomai ir neatrodo labai sunkūs. Progresuojant ligai didėja kitų susirgimų tikimybė, be to, GPH gali komplikuotis ūminiu arba lėtiniu šlapimo susilaikymu, kuomet skubi medicinos pagalba jau tiesiog būtina. 

 

Kaip gydoma GPH?

Gydytojai urologai įvertina ligos eigą ir simptomus atlikdami specialius tyrimus, apklausdami pacientą. Gydymu siekiama sumažinti ar išvengti nemalonių simptomų, taip pagerinant gyvenimo kokybę. Kiti labai svarbūs gydymo tikslai yra ligos progresavimo sulėtinimas ir sunkių komplikacijų išvengimas. Atsižvelgiant į hiperplazijos eigą, skiriami tam tikri vaistiniai preparatai ar jų deriniai. Labai palankiu poveikiu, sergant GPH, pasižymi Prostamol uno – jis gerai toleruojamas, sumažina ir (arba) suretina varginančių GPH simptomų pasireiškimą, paprastai neturi poveikio lytinei funkcijai ir netgi turi teigiamą poveikį erekcijai (jei ji buvo sutrikusi dėl GPH). Puiku tai, kad reikia vartoti vos po vieną kapsulę per dieną. Svarbu žinoti, kad vartojimas turi būti ilgalaikis ir trukti bent 3 mėnesius, o vartojimo trukmė – neribojama. 

 

Taip pat rekomenduojama nevartoti alkoholio, kofeino, sumažinti suvartojamų skysčių kiekį, ypač prieš naktį ar reikšmingus gyvenimo įvykius, susitikimus Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją, laikytis visų jo rekomendacijų ir prostatos ligas pažaboti tikrai taps įmanoma. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė (recenzavo gydytojas urologas Titas Simaška www.urologaskaune.lt)

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai