Paprasti ir efektyvūs būdai įveikti peršalimą

Ar žinojote, jog peršalimą dažniausiai sukelia rino virusai? Tai – ne itin pavojinga virusų grupė, nes liga praeina maždaug per dvi savaites, tačiau yra labai nemaloni. Rino virusai apninka žmogaus kvėpavimo sistemos gleivinę ir sukelia tokius nemalonius požymius kaip karščiavimas, kosulys ar sloga. Laimei, yra daugybė priemonių, kaip įveikti visus šiuos nemalonius peršalimo simptomus.

 

Rino virusai – tarsi ežiukai: ką būtina apie juos žinoti?

Rino virusai atrodo lyg susitraukę ežiukai – jie yra apvalūs ir su daugybe spygliukų. Jie yra itin maži, tik dešimt tūkstantosios milimetro dalies dydžio. Tad jei paimtume smeigtuko galvutę ir visus juos sugalvotume sudėti, pamatytume, jog ant tos galvutės tilptų 1000 milijardų rino virusų.

Susirgus peršalimo ligomis, tik septintąją infekcijos dieną imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus. Jie aptinka virusus, žudo, suklijuoja ir su geltonomis gleivėmis iš nosies ar kosėjant pašalina iš organizmo.

Pasiekęs kvėpavimo takų gleivinę, virusas susiranda kokią nors ląstelę ir it pikčiausias priešas pradeda dygliukais badyti jos apdangalėlį.

Pirmąją infekcijos dieną jis prasiskverbia ir įsitvirtina ląstelėje. Ten atsiveria ir paskleidžia paveldimąją informaciją. Ji priverčia gleivinės ląstelę nuolat gaminti viruso palikuonis.

Antrąją dieną visus kvėpavimo takus apninka galinga rino virusų banga. Dėl to pradeda itin aktyviai veikti mūsų imuninė sistema, kuri nedelsdama mėgina šalinti tą nemalonų „priešą“. Atsiranda tokie nemalonūs peršalimo simptomai kaip sloga, mat gleivinė išbrinksta, gaminasi daugiau sekreto, o būtent ir jis sukelia slogą.

Virusai nemiega ir toliau skverbiasi į kitas gleivinės ląsteles. „Įsibrovėliai“ turi pirmenybę, nes imuninė sistema pavėlavo ir turi vytis. Vis daugiau gleivinės ląstelių žūsta, išmesdamos tūkstančius naujų virusų. Sloga sustiprėja, vargina kosulys, karščiavimas — klasikinis peršalimas prasideda.

 

Vartokite citrinas, kurios padeda peršalus

Pasireiškus pirmiesiems peršalimo požymiams, pvz., užsikimšus nosiai, atsiradus slogai, bendram kūno silpnumui, padėkite organizmui valgydami citrinas.  Citrinos - natūralus būdas įveikti peršalimo ligas. Valgydami citrinas aprūpinsite organizmo gynybines ląsteles taip joms reikalingu vitaminu C, sustiprinsite imuninę sistemą — virusai neturės galimybių daugintis.

Įrodyta, kad sergant persišaldymo ligomis, organizmas reikalauja daug daugiau nei įprastai vitamino C kiekio.

Kur jo gauti? Ogi citrusiniuose vaisiuose arba mūsų lietuviškose uogose, pavyzdžiui, 100 gramų šviežių erškėtuogių rasta vidutiniškai daugiau negu gramas vitamino C, t. y. daug daugiau negu, pavyzdžiui, apelsinuose ir citrinose. Tiesa, nepamirškite, jog erškėtuogės vaisiai šiek tiek laisvina vidurius.

 

Jei vargina sloga – padės ne tik vaistai nuo slogos, bet ir sriuba

Pats efektyviausias ir greičiausias būdas įveikti slogą – vaistai nuo slogos. Vaistinėse nesunkiai galima įsigyti natūralius jūros vandens nosies purškalus (pvz. Quixx), kurie padės nuraminti sudirgusią nosies gleivinę, mažins slogą, palengvins kvėpavimą. Jei vargina peršalimo ligų sukelta sloga, tuomet reikėtų rinktis hipertoninio tipo jūros vandens nosies purškalus.  

Norite greičiau išsivaduoti nuo tos nemalonios slogos? Tuomet pravartu išsivirti sriubos. Būtent sriuba atpalaiduos nosyje esančias kraujagysles, palengvins nemalonius slogos simptomus.

 

Karščiavimas: padės vaistai ir įvairios vaistažolių arbatos

Karščiavimas, kuomet temperatūra yra didesnė kaip 37° C temperatūra, yra ne liga, o apsauginė mūsų organizmo reakcija, kuria jis stengiasi labiau paveikti į jį prasiskverbusius ligos sukėlėjus. Taigi karščiavimą reikėtų slopinti tuomet, kai jis pradeda kenkti ir pačiam ligoniui t.y. tuomet, kai kūno temperatūra būna didesnė kaip 39°C temperatūra.

Karščiavimą dažniausiai sukelia ne tik įvairios bakterijos, bet ir virusai, infekcinės ligos,  onkologiniai susirgimai.

Nuo karščiavimo padeda ne tik vaistai nuo karščiavimo, bet ir įvairios vaistažolės, pavyzdžiui, liepžiedžių arbata.

Autorius: Laura Rimgailė. 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai