Vasaros malonumai – ir sergantiesiems šienlige

Prieš porą šimtų metų pirmą kartą aprašytas alerginio rinito atvejis buvo reta liga. Šiandien jau kalbama apie jos epidemiją. Kiekvienais metais milijonai žmonių visame pasaulyje, užuot laukę ateinančio orų atšilimo, rengiasi kovoti su kankinančiais ligos simptomais: nosies ir akių niežėjimu, sloga, čiauduliu. Ką daryti? Neiti į lauką ir taip vengti alergenų – žydinčių augalų? Medikų teigimu, yra daug geresnė išeitis – naujas nosies purškalas.

 

Kamuoja ketvirtadalį europiečių

 

Žydėjimas, kvietimas pasigrožėti narcizų pieva, dalyvauti alyvų vakarėlyje ar tulpių žydėjimo šventėje – malonumai ne jums, nes kenčiate dėl tokių varginančių simptomų, kaip niežėjimas, sloga, akių ašarojimas, čiaudulys ir nosies užsikimšimas? Jei taip, vaidinasi, esate vienas iš ketvirtadalio Europos gyventojų, kurie serga šienlige, arba sezoniniu alerginiu rinitu. Kai jis diagnozuojamas, kalbama jau ne apie emocijas, o apie rimtas pasekmes sveikatai ar netgi gyvybei. O prasidėti viskas gali nuo slogos, kurios daug kas rimtai neįvertina.

 

Sloga – tai nerimta?

 

Dažnai alerginis rinitas menkinamas ir laikomas nerimta įkyria liga. „Tačiau taip nėra. Sloga – rimta liga, o alerginė sloga yra sisteminė organizmo būsena. Tai reiškia, kad yra susijusi su viso organizmo pakitusiomis reakcijomis į alergeną, todėl galima sulaukti simptomų, susijusių ne tik su sloga. Viena alerginė sloga dažniausiai nebūna, beveik kiekvienas sergantysis kenčia ir dėl akių simptomų (niežėjimo, ašarojimo, skausmo, kt.), nes kartu pasireiškia ir alerginis akių uždegimas. Beveik kas antras sergantysis sloga, ir ypač jei ji nėra gydoma, gali susirgti bronchų astma. Be to, beveik 2/3 sergančiųjų alerginiu rinitu vargina dar nelabai jiems suprantamas ir žinomas burnos alergijos sindromas. Jis pasireiškia, kai žmogus, valgydamas šviežią augalinės kilmės maistą, daržoves, vaisius, jaučia burnoje niežėjimą, burnos gleivinės ir gomurio tinimą. Šis sindromas gali tapti grėsmingo gyvybei anafilaksinio šoko, kai krenta kraujo spaudimas ir gali ištikti netgi mirtis, pradžia“, – problemos aktualumą pažymi profesorė Regina Ėmužytė.

 

Bando susitaikyti

 

Dauguma nuo alerginio rinito kenčiančių žmonių stengiasi tiesiog „susitaikyti“ su jaučiamais simptomais. Jie patys perka vaistinėse vaistų, gydosi nepasikonsultavę su gydytojais, o simptomai išlieka. „Tai – klaida, – teigia prof. R. Ėmužytė. – Alerginiu rinitu sergantys pacientai turėtų kreiptis į specialistą, kad jis galėtų įvertinti ligos sunkumą ir skirtų adekvatų simptomus valdantį gydymą.“

Ligos simptomų valdymas yra labai svarbus. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad alerginis rinitas turi neigiamos įtakos rezultatams mokykloje ar darbe, trikdo protinę veiklą, miegą, fizinį aktyvumą ir bendrą gyvenimo kokybę.

Maždaug trys ketvirtadaliai pacientų, siekdami valdyti savo ligos simptomus, vartoja du ar daugiau vaistų vienu metu, tačiau dažnos nesėkmės akivaizdžiai rodo geresnio ligos gydymo būdo poreikį.

 

Nusipelnė geresnio gyvenimo

 

Prof. R. Ėmužytė teigia, kad alerginiu rinitu sergantys pacientai nusipelno geresnės gyvenimo kokybės nei tiesiog susitaikyti su patiriamais simptomais: „Nustokite gydytis patys, apsilankykite pas gydytoją ir iš tiesų suvaldysite ligos simptomus.“

Šiandien medikai turi dar vieną galimybę padėti pacientams, nes pasirodė naujas purškalas nuo alerginės slogos. Jo veikimas yra ir greitesnis, ir du kartus veiksmingesnis už šiandien esančius vaistus. „Labai daug tikimės iš šio naujo vaisto, o svarbiausia – tikimės pateisinti lūkesčius pacientų, kurie pageidauja, kad vaistas veiktų čia ir dabar. Šio vaisto reikėtų vartoti prireikus, t.y. kai yra simptomų paūmėjimas, čiaudint, sloguojant. Tokie epizodai dažniausiai trunka 10–13 dienų“, – sako profesorė. Per metus gali būti daug tokių epizodų, tai priklauso nuo to, kam alergiškas pacientas, ar vien tik medžiams, ar kartu žolių ir kitų augalų dalims. Tada šis kankinantis sezonas užtrunka ilgiau. Lietingomis dienomis pacientų būklė paprastai pagerėja, o vėjuotomis, saulėtomis, kai žiedadulkių ore gausu, simptomai suintensyvėja. Svarbu, kad naujasis vaistas gali labai sutrumpinti šį periodą ir varginančius simptomus sumažinti arba visai pašalinti net 6 dienomis anksčiau nei kiti šiandien turimi vaistai. Purškalas tinka ne tik sezoniniam, bet ir nuolatiniam alerginiam rinitui gydyti.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai