Ramūs judesiai – saugūs sąnariai

Intensyvus sportas, sunkus fizinis darbas, antsvoris sąnariams sukelia didelį krūvį. Sąnarių kremzlės tampa neelastingos, sąnariai pasidaro nelankstūs, sustingę, skausmingi, gali deformuotis. Todėl labiausiai rizikuoja sąnarių kremzles pažeisti dirbantieji sunkų fizinį darbą, intensyviai besitreniruojantys tiek sportininkai, tiek žmonės, norintys numesti svorio. Taigi svarbu atpažinti pirmuosius sąnario kremzlės pažeidimo simptomus ir tam užkirsti kelią.
 

Kokios yra sąnario kremzlės pažeidimo priežastys?


Sąnarių kremzlių susidėvėjimas yra viena iš dažniausių priežasčių, sukeliančių sąnarių skausmus bei deformacijas.
Dažniausios sąnarių kremzlės pažeidimo priežastys yra:
· trauminės kilmės pažeidimai (sumušimas, per didelis fizinis krūvis);
· organizmo senėjimas;
· įtakos turi antsvoris, nuolatinė nepatogi kūno padėtis, medžiagų apykaitos sutrikimai;
· įvairūs kremzlės ir kaulo augimo, vystymosi sutrikimai;
 

Sąnarys ir kremzlė turi padėti kaului judėti laisvai ir be skausmo


Aplink sąnarius yra sąnarių kapsulės. Sąnario kapsulė yra padengta iš vidaus plonu dangalu – sinovija, kuri gamina sąnarinį skystį. Šis skystis sumažina trintį ir susidėvėjimą sąnariuose. Sąnarys turi ir kremzlę, kuri yra lygi, ir ji dengia sąnarį sudarančių kaulų paviršių. Sąnarinis skystis ir sveikos sąnarių kremzlės užtikrina, kad kaulai galėtų lengvai ir be skausmo judėti. Kai sąnarys pažeidžiamas, vystosi židininis kaulo kraujotakos sutrikimas, kremzlė praranda fiziologinius ryšius su pokremzliniu kaulu, tampa pažeidžiama ir palaipsniui nyksta.
 

Kaip atpažinti pirmuosius sąnario kremzlės pažeidimo simptomus?


Dažnai pirmieji sąnario kremzlės pažeidimai beveik nejuntami. Todėl sąnarių ligų profilaktika reikėtų susirūpinti jau tada, kai ima mausti sąnarius po didesnio fizinio krūvio ar keičiantis orams, nors ryte pailsėjus skausmo nebejaučiama. Tai pirmas signalas, kad sąnario kremzliniam audiniui reikia pagalbos. Vėliau skausmas pasireiškia ir po mažesnio fizinio krūvio, pažeidimui didėjant skausmai ima varginti naktį, sąnariai patinsta, traška, sumažėja sąnarių amplitudė ir sutinka sąnario funkcija (pasidaro sunku sulenkti ar ištiesti sąnarį, pavyzdžiui, pritūpti, greitai atsistoti). Dažniausiai pažeidžiami labiausiai apkraunami sąnariai – klubų, kelio, stuburo, plaštakų.


 

Kaip apsaugoti sąnarių kremzles ir ką daryti, jei jos jau pažeistos?


Pirmiausia svarbu laiku pastebėti pirmuosius atsiradimo simptomus ir reikėtų vengti veiksnių, kurie skatina sąnario kremzlės susidėvėjimą.
Antsvorio sumažinimas (jei jo yra) – sumažėjus kūno svoriui, sumažėja ir sąnarių skausmas, nes sumažėja krūvis, tenkantis sąnariams.
Fizinis aktyvumas – labai svarbu tinkamai mankštintis, judinti skaudančius sąnarius. Tinka važiavimas dviračiu, plaukimas, gimnastika ir trumpi pasivaikščiojimai lygiu paviršiumi, taip pat mankšta gulint.
Vengti per didelio pažeistojo sąnario apkrovimo – netraumuoti sąnarių dideliu fiziniu krūviu.
Nereikėtų pamiršti, kad kol sąnario kremzlė nevisiškai pažeista ir kai sąnarį skauda, tinka masažas, šilumos procedūros ir kompresai bei kitos fizioterapijos priemonės.
Papildomos priemonės. Kaip papildomą priemonę rekomenduojama vartoti gliukozamino ir chondroitino preparatus. Tai natūralios medžiagos, kurios neturi nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo būdingo šalutinio poveikio, o efektyvumu nenusileidžia. Iki 30-ties metų amžiaus organizmas pats sugeba pasigaminti pakankamai šių medžiagų, bet, laikui bėgant, ši savybė silpsta. Gliukozamino ir chondroitino yra minkštose kremzlėse, sąnarių skystyje, minėtos medžiagos būtinos normaliai kremzlių ir sąnarių veiklai.
 

Pagrindinės gliukozamino ir chondroitino savybės


Gliukozaminas gali
· Mažinti sąnarių skausmą, uždegimą.
· Stimuliuodamas kolageno sintezę, padėti atnaujinti pažeistų sąnarių kremzlių struktūrą.
· Suteikti kremzlėms stangrumo, elastingumo.
· Sulėtinti sąnarių ligų progresavimą.
Chondroitinas gali
· Skatinti aktyvią sąnario kremzlės regeneraciją.
· Sumažinti sąnario kremzlę ardančų fermentų poveikį ir taip padėti apsaugoti sąnarius.
· Sumažinti sąnarių uždegimą.
Vartojamos kartu, šios medžiagos stiprina ir greitina viena kitos poveikį, todėl užtikrinamas daug geresnis rezultatas nei vartojant tik gliukozamino (ar tik chondroitino) preparatus.
Būna situacijų, kada reikalingas ir chirurginis gydymas (artroskopinės procedūros ar sąnario keitimas dirbtiniu).

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai