Šlapimo nelaikymas po gimdymo –išsprendžiama problema

„Niekur negaliu išeiti. Jaučiuosi sugniuždyta. Bijau važiuoti troleibusu, lankytis svečiuose. Nuolat atrodo, kad aplinkiniai užuodžia šlapimo kvapą ir šalinasi manęs, keistai „žvairuoja” į mane. Net mano vyras vengia su manimi mylėtis. Mano gyvenimas tapo nesibaigiančia kančia. Jei būčiau žinojusi, kad taip bus, tikrai nebūčiau gimdžiusi“, – rašo keturiasdešimtmetė mūsų skaitytoja. Apie tai, kaip išvengti šlapimo nelaikymo, klausėme „Kardiolitos“ klinikos gyd. akušerę-ginekologę medicinos mokslų daktarę Danguolę Vildaitę.
 

Bėda, apie kurią vengiama kalbėti


Šlapimo nelaikymas – opi, daugelį moterų varginanti problema. Ji tokia pat sena, kaip ir mūsų pasaulis. Apie šlapimo nelaikymą rašė Hipokratas ir kiti iškiliausi to meto medikai. Tačiau net ir šiandien moterys apie šią gyvenimą apkartinančią bėdą vengia kalbėti ir dažnai slepia net nuo pačių artimiausių žmonių. Dar blogiau, kad, šlapimo nelaikymą laikydamos natūraliu senėjimo procesu, moterys apie jas ilgus metus kamuojančią problemą neprasitaria net gydytojams. Užuot sulaukusios profesionalios pagalbos, jos ilgus metus kenčia fizinius ir psichinius nepatogumus.
Manoma, kad šlapimo nelaikymas kamuoja daugiau nei du šimtus milijonų moterų. Tikslių duomenų nėra, todėl gali būti, jog šis skaičius daug didesnis. Danijoje įkurta šlapimo nelaikymo klinika susilaukia apie 2000 anoniminių skambučių.
 

Kaltas gimdymas ir amžius


Didžiausios įtakos šlapimo nelaikymui atsirasti turi gimdymas ir amžius, kartais ir antsvoris. Nustatyta, kad beveik devyniasdešimt procentų moterų, besiskundžiančių šlapimo nelaikymu, yra gimdžiusios. Po gimdymo pakinta moterų urogenitalinės sistemos anatomija, susilpnėja tarpvietės raumenys. Gali nusileisti lyties organai, sutrikti šlapimo pūslės užsidarymas. Prie to stipriai prisideda senatviniai šlapimo takų pokyčiai. Vyresniame amžiuje nyksta šlapimo takų ir šlapimo pūslės gleivinė, silpnėja raumenys, sutrinka šlapimo pūslės veikla. Menopauzės laikotarpiu tai atsitinka dėl hormonų pokyčių. Sunykus šlapimtakių gleivinei, lengviau sudirginami šlapimo takų receptoriai, dėl to nuolat norisi į tualetą. Dėl šių visų pokyčių atsiranda šlapimo nelaikymas. Dažniausiai juokiantis, kosint, čiaudint ar šokinėjant iš šlapimo pūslės išbėga keletas lašų šlapimo. Ligai progresuojant, ištekančio šlapimo daugėja, o šlapimo nelaikymas darosi vis dažnesnis. Šlapimo nelaikymo sutrikimus gali sukelti ir šlapimo takų infekcijos, vidurių užkietėjimas, medikamentai.

 

Daug nekainuojanti mankšta

Nėščioms moterims ir po gimdymo, norint išvengti šlapimo nelaikymo, rekomenduojami pratimai, stiprinantys mažojo dubens dugno raumenis. Vokiečių gydytojas Arnoldas Kėgelis sugalvojo fizinių pratimų kompleksą, kuris labai pagerina šlapimo nelaikymo problemos kamuojamų pacienčių sveikatą. Šie pratimai rekomenduojami ne tik varginamoms šlapimo nelaikymo, bet ir sveikoms netrukus gimdysiančioms moterims. Juos gali daryti tiek jaunos, tiek vyresnio amžiaus moterys. Jie nereikalauja specialaus pasirengimo ir didelių pastangų. Pratimus galite daryti visur, važiuodamos troleibusu, gulėdamos lovoje, valydamos dantis. Šiuos pratimus reikėtų pradėti prieš gimdymą ir tęsti po jo. Teigiamų rezultatų galima tikėtis po trijų mėnesių gydymo. Yra sukurta daugybė Kėgelio mankštos modifikacijų. Prieš pradedant Kėgelio mankštą, pirmiausia reiktų suprasti, kokį raumenį mankštinsite. Pradėkite šlapintis ir staiga sustabdykite šlapimo srovę. Reikiamas raumuo yra tas, kuris stabdo šlapimo srovę. Mankšta daroma reguliariai po dvidešimt kartų sutraukiant ir atpalaiduojant šį raumenį. Įtemptą raumenį reiktų palaikyti apie dešimt sekundžių. Mankštą darykite du tris kartus per dieną. Reguliariai mankštinant šį raumenį, sustiprėja makšties sienelės, padidėja jautrumas. Beje, tai leidžia ne tik atsikratyti šlapimo nelaikymo problemos, bet ir padidinti seksualinį pasitenkinimą.
 

Kad nevargintų šlapimas


Yra sukurta daug vaistų ir chirurginių būdų, veiksmingai gydančių šlapimo nelaikymo priežastis. Daugeliui moterų padeda menopauzės laikotarpiu vartojama pakeičiamoji hormonų terapija.
Be psichologinių problemų, šlapimo nelaikymo varginamam žmogui labai dažnai kyla ir higieninių. Nuo tokio žmogaus sklinda nemalonus kvapas, parausta ir sudirgsta oda. Vienas solidžios firmos direktorius atsisakė savo pareigų vien tam, kad nebereiktų būti žmonių būryje ir jaustis nepatogiai dėl šlapimo kvapo. Yra gausybė priemonių, leidžiančių surinkti šlapimą ir tinkamai prižiūrėti pažeistą odą. Šiuolaikinės priemonės ne tik sugeria didelius kiekius šlapimo, bet ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai