Kada reikia susirūpinti?
Per didelis arterinis kraujospūdis neigiamai veikia mūsų kraujagysles, vidaus organus ir gali sukelti sunkias komplikacijas. Normalus arterinis kraujospūdis yra 120 mm Hg (sistolinis) ir 80 mm Hg (diastolinis), bet normos ribos priklauso nuo lyties ir amžiaus. Svarbu žinoti savo įprastinio kraujospūdžio ribas, tačiau nereikia iš karto jaudintis, jei, atsitiktinai pamatavus, jis neatitinka įprastinių skaičių. Laikinas kraujospūdžio sumažėjimas blogiausiu atveju gali reikšti nedidelį nuovargį, o laikinas nedidelis padidėjimas – stipresnį susijaudinimą.
Susirūpinkite, jei arterinis kraujospūdis smarkiai padidėja rytinėmis ar būna padidėjęs užsiimant įprastine kasdiene veikla arba būnant ramybės būsenos – tuomet galima įtarti, kad sergate arterine hipertenzija.
Tylioji žudikė
Arterinė hipertenzija šiandien nustatoma kas trečiam suaugusiam žmogui ir laikoma tarsi įprastu dalyku. nesvarbu, ar ji pasireikštų 40–45 metų aktyviam linkusiam į stresą, ar pensinio amžiaus žmogui, neretai yra painiojama su artėjančia senatve ir laikoma normaliu su amžiumi susijusiu organizmo pokyčiu. Toks problemos supaprastinimas neleidžia tinkamai gydyti šios ligos, kuri ilgą laiką nepasireiškia jokiais simptomais: prabėga ne vieneri metai, kol, pažeidus širdies, inkstų ar ypač smegenų arterijas, įvyksta sunki komplikacija – miokardo infarktas, galvos smegenų insultas ar progresuoja inkstų nepakankamumas. Todėl arterinė hipertenzija dažnai vadinama „tyliąja žudike“.
Kraujo spaudimo didėjimui turi įtakos nervinis stresas ir kintantis kraujagyslių elastingumas. Bėgant metams, kraujagyslių sienelėse formuojasi aterosklerozinės plokštelės, ilgainiui jose kaupiasi kalcio (kraujagyslės kalkėja), todėl kraujagyslės sienelė praranda elastingumą. Širdis priversta didesne jėga išstumti kraują į aortą, todėl jos sienelės storėja – vystosi vadinamoji hipertrofija. Staigūs kraujo spaudimo svyravimai yra itin pavojingi, nes kraujagyslės gali plyšti.
Vaistai – ne panacėja
Hipertenzijai gydyti yra daugybė vaistų. Svarbiausias ligonio uždavinys – reguliariai ir taisyklingai vartoti gydytojo paskirtuosius. Jei vaistai nevartojami ar vartojami ne nuolatos, gydymas nebus veiksmingas. Tačiau, gydant arterinę hipertenziją, nepakanka vien vaistų.
Reikia keisti ir gyvenimo būdą: ryžtingai mesti rūkyti, mažinti antsvorį, mažiau vartoti valgomosios druskos, daugiau valgyti vaisių ir daržovių, vengti maisto produktų, kuriuose daug sočiųjų riebalų, daugiau vartoti daug kalio ir kalcio turinčių maisto produktų, sumažinti alkoholio vartojimą, reguliariai mankštintis, stengtis suvaldyti stresą. Tai nėra naujos taisyklės, ir nereikėtų jų traktuoti kaip vienokios ar kitokios prievartos formos, o tiesiog suvokti, jog tai priemonės, pagerinančios gyvenimo kokybę ir trukmę.
Rūkyti meskite ryžtingai
Rūkymas gali sukelti ne tik smulkiųjų periferinių arterijų, bet ir vainikinių širdies arterijų susitraukimą (spazmą). Be to, jis padidina bendrojo cholesterolio ir sumažina „gerojo“ cholesterolio koncentraciją, padidina kraujo klampumą, suaktyvina trombocitus, pablogina vidinės kraujagyslių sienelės (endotelio) funkciją, todėl padidėja aterosklerozinės plokštelės – ateromos – susiformavimo rizika.
Atsisakykite sočiųjų riebalų, cukraus ir druskos pertekliaus
Sočiųjų riebalų rūgščių, didinančių „blogojo“ cholesterolio koncentraciją, daugiausia jų yra gyvulinės kilmės maisto produktuose, pvz., mėsoje, dešrose, svieste ir pan. Reikia vartoti kuo mažiau rūkytų mėsos produktų, konservuoto maisto ir kuo daugiau vaisių, daržovių, o druskos vartoti kuo rečiau. Tiesa, pastarosios vaidmuo išsivystant arterinei hipertenzijai priklauso nuo kiekvieno žmogaus jautrumo druskai. Kai kuriems žmonėms padidėjęs jautrumas druskai yra nulemtas genetiškai, tačiau šiandien dar sunku nustatyti, kuriam iš jų druskos vartojimo apribojimas bus iš tiesų veiksmingas. Dėl šios priežasties visiems sergantiesiems hipertenzija rekomenduojama sumažinti druskos suvartojimą iki 5–6 g per dieną. Tai reiškia, kad maistą reikia gaminti iš šviežių, o ne konservuotų produktų, naudoti daugiau prieskoninių žolelių, atsisakyti pusfabrikačių, iš kurių druskos jau neįmanoma pašalinti.
Kuo daugiau vaisių ir daržovių
Naudingiausi širdies ir kraujagyslių sistemai yra pomidorai, raudonieji greipfrutai, arbūzai, tamsiosios vynuogės, avietės, melsvosios figos, slyvos, raudonieji obuoliai, apelsinai, ananasai, mandarinai, persikai. Sergant hipertenzija, kai yra padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, pirmenybę reikėtų teikti maistui, kurio sudėtyje yra daug skaidulų, pasižyminčių savybe stipriai absorbuoti riebalus. Tuo pasižymi kopūstai, porai, špinatai ir baklažanai. Reikėtų nepamiršti ir sėlenų duonos: 10–15 g šios duonos gali 5 proc. sumažinti cholesterolio kiekį.
Judėkite, judėkite ir dar kartą judėkite
Nepakankamas judrumas yra vienas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Daugelis kitų tyrimų įrodė, kad širdies ir kraujagyslių sistemos būklė pagerėja, kai per savaitę lėtesniu ar greitesniu žingsniu vaikštoma 2-3 valandas. Tačiau nereikia persistengti – nebėkite, nesimankštinkite iki uždusimo.
Lieknėkite
Tai padaryti bus nesunku, jei laikysitės aukščiau minėtų patarimų – pakeisite mitybą, daugiau judėsite. Kodėl svarbu atsikratyti nereikalingų kilogramų?
Antsvorio turintiems žmonėms padidėja deguonies poreikis širdyje, tačiau širdies kraujagyslėmis tekančio kraujo kiekis, o kartu ir deguonies pristatymas į širdies raumenį nepadidėja, taigi širdis „badauja". Viena priežasčių, sukeliančių šiuos pakitimus, yra padidėjęs insulino išskyrimas kaip reakcija į cukraus kiekio padidėjimą kraujyje.
Antsvoris ir nutukimas yra pripažinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai. Žmonėms, turintiems antsvorio, svorio padidėjimas 10 kg nulemia kraujospūdžio padidėjimą 2–3 mmHg. O svorio sumažėjimas 1 kg sumažina sistolinį ir diastolinį kraujospūdį 1 mmHg. Numetus 4,5 kg, sistolinis ir diastolinis kraujospūdis sumažėja atitinkamai 3,7 ir 2,7 mmHg.
Sergančiųjų hipertenzija yra 3 kartus daugiau tarp nutukusiųjų nei tarp normaliai sveriančiųjų. Nustatyta, kad 30–40 proc. nutukusiųjų serga arterine hipertenzija.
Vietoj epilogo
Nė vienas gydytojas ir vaistai nepadės, jei grįžęs namo iš poliklinikos ligonis nepakeis gyvenimo būdo. Neseniai atlikti tyrimai įrodė, kad taisyklingai maitinantis ir išliekant fiziškai aktyviam, 2 metų po pirmojo miokardo infarkto laikotarpiu jau pirmųjų metų pabaigoje labai sumažėja pakartotinio miokardo infarkto ir bendrojo mirtingumo rizika.
Niekada nenumokite ranka į padidėjusį kraujospūdį ir nesakykite: „mano mama, brolis sirgo hipertenzija... tai likimas!“, „mano kraujospūdis padidėja dėl nuolatinio streso. Kai stresas praeis, mano kraujospūdis vėl taps normalus“, „tai, kad mano amžiaus žmogui kraujospūdis padidėjęs, yra normalu“. Tai neteisinga – lankykitės pas gydytoją, paisykite jo priesakų ir gyvenkite ilgai ir laimingai!
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau