Cistitas – dažna ir erzinanti liga. Tinkamo gydymo svarba

Dažnas noras šlapintis, net neseniai pasišlapinus, deginantis pojūtis pūslėje, skausmas, diskomfortas viršgaktinėje srityje, neišsimiegojimas dėl dažno kėlimosi naktį, kartais ir karščiavimas, kraujas šlapime... Tai – cistito požymiai. Cistitas – šlapimo pūslės gleivinės uždegimas – dažna ir erzinanti liga. Ja serga įvairaus amžiaus, lyties, profesijos žmonės, tačiau dažniausiai – moterys. Apie 20–40 proc. moterų bent kartą gyvenime serga cistitu. Šlapimo pūslės uždegimas lengvai ir greitai pagydomas, kartais organizmas jį įveikia pats, be jokių vaistų. Deja, jei liga kartojasi ir tampa lėtinė, tai tampa problema, tiek dėl varginančių simptomų, tiek dėl išsivystančių komplikacijų. Apie šios ligos gydymą kalbamės su Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės Urologijos skyriaus gydytoju urologu doc. Laimučiu ANDREIKA.
 

Ar cistitas yra aktuali problema ir kokios jo pasikartojimo priežastys?


Cistitu, kaip pirmine liga, dažniausiai serga moterys. Tai lemia jų šlapimo takų anatomijos ypatumai, t.y. trumpa šlaplė, esanti netoli išangės, iš kurios bakterijos lengvai patenka į šlaplę ir šlapimo pūslę.
Vyrų cistitas dažniausiai yra antrinė liga – kitų ligų, pvz., prostatito, uretrito, akmenligės, komplikacija.
Paprastai šlapimo takų infekcijos sukėlėjai (tai dažniausiai E. coli, taip pat S. saprofiticus, Klebsiela, P. mirabilis) patenka iš žarnyno.
Sąlygos, skatinančios sirgti cistitu, yra higienos nesilaikymas, peršalimas, vidurių užkietėjimas, ginekologinės ligos ir pan.

 

Kaip gydomas cistitas?


Cistitas gali būti ūminis ir lėtinis. Visų pirma svarbu tinkamai gydyti ūminį. Geriausia atlikus šlapimo pasėlį skirti antibiotikų pagal antibiotikogramą (t.y. nustačius jautrumą antibiotikams). Gydyti būtina 10–14 dienų. Paprastai cistito sukėlėjai būna jautrūs ir skiriama fluorchinolonų, pvz., ciprofloksacino (po 0,25–0,5 g 2 kartus per dieną), sulfanilamidų, pvz., trimetoprimo-sulfametoksazolio (160/800 mg 2 kartus per dieną), amoksicilino – vieno arba su klavulano r.( 0,5 g 3–4 kartus per dieną).
 

Kaip gydoma, jei cistitas recidyvuoja?


Išgydžius ūminį cistitą, skiriama ilgalaikė profilaktika, dažniausiai nitrofurantoinais (furadoninu, uvaminu) arba kitais antibakteriniais vaistais, kuriems jautrus sukėlėjas. Gydoma mažomis dozėmis kartą per dieną (prieš miegą) ar tris kartus per savaitę.
Kartais moterims cistito simptomai kartojasi po lytinių santykių. Reikia priminti, kad po lytinių santykių būtina pasišlapinti. Jei tai nepadeda, kartais rekomenduojamos vienkartinės antibiotikų dozės po santykių.
Vartojami ir augaliniai preparatai. Tai šlapimą išskyrimą skatinančios ir dezinfekuojamosios medžiagos: meškauogės, takažolės, petražolės.
Kitas dalykas, kurio svarbu nepamiršti, – tai, kad, jei šlapimo terpė yra šarminė, liga sunkiai pagydoma. Normaliai šlapimo pH turi būti apie 6,5, todėl skiriamos šlapimą rūgštinančios medžiagos: dar ūminiu periodu – vitamino C, po 1 tab. 2–3 k./d. Dėl tos pačios priežasties tinka ir spanguolės. Citrinos, nors ir rūgščios, šlapimą šarmina, todėl netinka.
Anksčiau taikytų plovimų, instaliacijų atsisakoma, kartais gydoma šildomosiomis vonelėmis.
 

Kokias klaidas paprastai daro žmonės, sergantys cistitu?


Merginos vaikšto žiemą plonai apsirengusios. Šiltai rengtis turėtų būti nepamirštama taisyklė.
Patartina nesimaudyti šaltame vandenyje.
Būtina vartoti pakankamai skysčių. Žmogui, sveriančiam 75 kg, reikia apie 2,5 l per parą, jei karščiuoja – dar daugiau. Be to, pakankamai geriant dažniau šlapinamasi, taip bakterijos natūraliu būdu greičiau pašalinamos iš šlapimo takų.
Dažnai žmonės, sergantys cistitu, bijo šlapintis ir geria nedaug, taip tik trukdo sau pasveikti.
Mitybos principai sergant cistitu turėtų būti: pakankamai skysčių, silpnai rūgštūs maisto produktai, vengti keptų, rūkytų, skatinančių vidurių užkietėjimą maisto produktų.
 

Ką svarbu žinoti gydant cistitą?


Svarbu nepamiršti ieškoti cistito priežasties, ypač jei liga kartojasi.
Cistitą gali sukelti ir specifiniai, pvz., tuberkuliozės, ar lytiniu keliu plintantys sukėlėjai. Šlapimo pūslės uždegimas gali būti ir neinfekcinis: radiacinis, cheminis, intersticinis, taigi svarbi anamnezė.
Būtina atskirti ir nuo navikinių ligų.
Moterims, kaip jau minėjau, pasikartojančio cistito priežastis gali būti ginekologinės ligos, todėl reikia ginekologo konsultacijos.
Jei cistitas kartojasi vaikui, svarbu tirti, ar nėra šlapimo takų anomalijų, refliukso.
Vidurių užkietėjimą taip pat reikia įveikti, tai ypač dažna vyresnių žmonių cistito priežastis.
Moterys dažnai išsigąsta hemoraginio cistito, kuris paprastai greitai praeina paskyrus tinkamą antibakterinį gydymą, tačiau vis dėlto po savaitės būtina cistoskopija. Be to, kartais hemoraginis cistitas atsiranda dėl traumos, o pacientės nepasisako.
Jei, atlikus cistoskopiją, randama opa, būtina biopsija.
Cistitą imituoti gali kita būklė – cistalgija, kurios klinika tokia pati, kaip cistito, bet, atlikus cistoskopiją ir kitus tyrimus, pakitimų nerandama. Tuomet iš esmės keičiama gydymo taktika.
Apskritai, jei cistito priežastis neaiški ir nėra galimybių atlikti būtinų tyrimų, reikėtų konsultuotis su urologu.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai