Pagalba kenčiantiems skausmus – moderni stuburo tempimo procedūra

Stuburas – tai ašis, laikanti žmogaus kūną. Stuburo būklė turi didžiulę įtaką žmogaus sveikatai, vadinasi, ir gerai savijautai. Tačiau stuburas – tai tokia kūno dalis, kuri, pasijutus blogai, garsiai šaukia. Veriantys, nepakeliami skausmai, judesių apribojimas – dažniausi patologinių stuburo būklių simptomai. Kaip galima padėti skausmo kamuojamiems žmonėms? Kalbėsime apie vieną moderniausių ir saugiausių gydymo metodų – stuburo tempimo stalą.
 

XXI amžiaus problema


Medikų teigimu, dėl mažėjančio fizinio aktyvumo stuburo skausmai tampa didžiule XXI amžiaus problema, kuri paliečia vis jaunesnius žmones. Jeigu anksčiau vaikai ir paaugliai žaisdavo judrius žaidimus, šiuolaikinis jaunimas juos perkelia į virtualią aplinką. Nepatogi padėtis už stalo, mažas judrumas turi įtakos stuburo būklei. Latvijos medikų duomenimis (pateikti „Šiuolaikinės kompiuterinių technologijų ir magnetinio rezonanso diagnostikos“ konferencijoje), stuburo išvaržos nustatomos pas 30 proc. aštuoniolikmečių.
Pasak Šeimos medicinos centro gydytojo ortopedo traumatologo dr. Regimanto Jono Žitkausko, jeigu pasitikrintų kiekvienas vyresnis nei 50 metų Lietuvos gyventojas, veikiausiai 98 proc. jų būtų nustatyta stuburo išvarža. Ne visi žmonės tai gali įtarti: kartais pasitaiko ir beskausmių išvaržų. Tai priklauso nuo išvaržos vietos ir jos judrumo: jeigu ji nespaudžia nervo ar nugaros smegenų dangalų, – skausmo nebūna. Kartais gali tirpti kojos ar pasireikšti kiti negalavimai. Tačiau dažniausiai stuburo išvaržos labai skausmingos, apribojančios ne tik darbingumą, bet ir apskritai sugebėjimą judėti.
 

Kam tinka stuburo tempimas


Trakcijos – stuburo tempimo – metodas plačiai paplitęs dar nuo Hipokrato laikų. Tradiciniai tempimo būdai – vandenyje (vertikalios vonios ir kt.) ar sausas tempimas.


 

Kokiais atvejais galima taikyti stuburo tempimą?


Pasak dr. R. J. Žitkausko, stuburo tempimas gali būti taikomas, kai tarpslankstelinio disko išvarža ima spausti nervą, atsiranda kojos skausmai, pasilenkus, atsikosėjus, kai nusilpsta pėda (t.y. kabinasi einant). Kai pėda sunkiai pakeliama, pacientui gali būti pasiūlyta operacija. Tačiau, jei ligonis kreipėsi laiku ir išvaržos mažesnės, operacijos galima išvengti, o savijautą pagerinti gydomąja mankšta, fizioterapija bei stuburo tempimu. Stuburo tempimo procedūra gali būti naudojama ir kaip stuburo ligų profilaktikos priemonė žmonėms, dirbantiems sunkų fizinį darbą, profesionaliems sportininkams ir kt.
 

Kas vyksta organizme


Anot gydytojo R.J.Žitkausko, stuburo tempimo tikslas – elastingais judesiais ištempti žmogų, padaryti jį „aukštesnį“ ir taip sumažinti spaudimą į nervą. Vilniuje įsikūręs Šeimos medicinos centras (Pylimo g. 9) neseniai įsigijo vieną daugiafunkcinį tempimo įrenginį – Vokietijos firmos „Mili + TRACompiuter“ stuburo tempimo stalą.
Kuo šis prietaisas ypatingas, pasiteiravome taikančios šią procedūrą gydytojos reabilitologės Jūratės Eidžiūnienės. „Šio įrenginio unikalumas – visiškas kompiuterinis valdymas. Kompiuterinių programų gausa leidžia stuburo tempimo terapiją pritaikyti individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į ligonio sudėjimą, raumenų išsivystymą, skausmo dydį, ligos sunkumą ir kt. Taip yra pasiekiamas didžiausias gydymo veiksmingumas“, - pasakojo gydytoja J.Eidžiūnienė. Be to, atliekant tempimą kartu vyksta ir mikrobangų terapija, padedanti žmogui apsipalaiduoti, šildanti bei gydanti raumenis. Gydymo kursas – 6–8 procedūros.
Kaip teigė gydytojas R.J. Žitkauskas, visiškai stuburo išvaržų išgydyti neįmanoma, tačiau sustabdyti ligos progresavimą galima. Po tempimo procedūrų ligoniams išnyksta skausmai, normalizuojasi stuburo funkcijos, pagerėja gyvenimo kokybė, grįžta darbingumas.
 

Atsiliepimai apie šį metodą


Renata Kazlauskienė, renginių organizatorė ir vedėja.
Pirmą kartą į medikus dėl stuburo bėdų kreipiausi būdama 15-os ar 16-os. Nuo to laiko, problema ne tik neišnyko, priešingai – paūmėjo. Juolab kad dėl mano darbo pobūdžio (renginių organizavimas ir vedimas) reikia ilgai būti scenoje, suprantama, avint aukštakulnius. Kita vertus, neretai tenka vykti, tarkim, į Klaipėdą, vadinasi, apie 3–4 valandas praleisti už vairo. Visa tai negalėjo neatsiliepti stuburui. Jau ryte keldavausi su skausmais, kartais keturiomis išsiropšdavau iš lovos. Netgi vieną koją sunkiau valdydavau. Gydytojai diagnozavo stuburo išvaržą.
Išgirdusi apie stuburo tempimo stalą, iš karto nusprendžiau tai išbandyti. Aišku, iš pradžių pasitariau su gydytoju. Jau po trijų procedūrų pajutau palengvėjimą, o po penkių – skausmai visai išnyko. Dabar jaučiuosi sveika, gyvenimo kokybė labai pagerėjo (po gydymo praėjo daugiau nei pusantro mėnesio). Mano nuomone, tai pats geriausias gydymo būdas veikliems ir užimtiems žmonėms, nes, palyginti su tradiciniais metodais, atima labai mažai laiko. Man pakako penkerių procedūrų, vienos trukmė – tik pusė valandos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai