Krūtinės mielopatija (G 99.2*, M 51.0; M 47.1)

Apibrėžimas. Krūtinės mielopatijai būdingi nugaros smegenų judinamųjų, juntamųjų, autonominių laidų pažeidimo, taip pat mažojo dubens organų funkcijos sutrikimo požymiai.

Klinika. Ūminės eigos nugaros smegenų kompresija krūtinės segmentų srityje primena nugaros smegenų insultą. Jis būna retai, klinikiniai simptomai priklauso nuo pažeidimo lokalizacijos, taip pat tarpslankstelinės kremzlės išvaržos krypties. Krūtinės mielopatijos pažeidimo simptomai yra šie:

• skausmas, lokalus ar juosiantis, priklauso nuo pažeidimo lygio, plinta į tarpšonkaulinius taškus, pilvo sritį, kirkšnį ar kojas; neretai skausmas yra deginantis su parestezijomis, kadangi dirginamos simpatinės skaidulos;

• kojų aptirpimas ir progresuojantis jų silpnumas;

• dubens organų funkcijos sutrikimai (incontinentio ar retentio urinae seu alvi tipo);

• spazminis kojų paralyžius;
• laidinio tipo kojų jutimo sutrikimai.

Kai yra vidurinė (medialinė) tarpslankstelinio disko išvarža, pasireiškia centrinio tipo kojų paraparezė, laidinio tipo kūno hipestezija, šlapimo susilaikymas (retentio urinae). Dėl paramedialinės išvaržos sutrinka priekinio nugaros smegenų rago, šoninio nugaros smegenų pluošto funkcijos, o klinika primena Brown- Sequard sindromą, tačiau gilusis pažeidimo pusės jutimas nesutrinka. Ūminė nugaros smegenų mieloišemija krūtines srityje yra susijusi su krūtinės radikulomedulinių arterijų funkcijos sutrikimu, jos klinikiniai požymiai panašūs į pasireiškiančius esant vidurinei (medialinei) tarpslankstelinės kremzlės išvaržai, tačiau kartu su neuralginiu sindromu būna neryškūs vertebralinio sindromo požymiai. Didžiosios priekinės radikulomedulinės arterijos pažeidimo (Adamkiewicz sindromo) klinikinė simptomatika priklauso nuo to, kokio dydžio baseiną maitina ši arterija, taip pat ar yra kitų papildomų radikulomedulinių arterijų. Adamkiewicz sindromas pasi- reiškia pakėlus sunkų daiktą, ilgai važiuojant duobėtu keliu (kratantis), šokinėjant ir nukritus iš tam tikro aukščio, net nuo nekoordinuoto judesio. Staiga ištinka apatinė paraparezė ar paraplegija, sutrinka laidinio tipo jutimas, dubens organų funkcijos. Prieš ūminį nugaros smegenų kraujotakos sutrikimą gali būti protarpinių nugaros smegenų kraujotakos sutrikimo priepuolių – protarpinis nugaros smegenų šlubumas (claudicatio intermittens myelogenes). Po fizinio krūvio (nuėjus tam tikrą atstumą) ligonį vargina praeinantis kojų sunkumas (kojos „lyg medinės“), parestezijos, plintančios į tarpvietę, kojas, taip pat laikinai sutrikęs šlapinimasis. Tokie sutrikimai skirtini nuo periferinio kraujagyslinio šlubumo. Vienas iš diferencinės diagnostikos kriterijų yra vertebrogeninė nugaros skausmo anamnezė. Lėtinės eigos nugaros smegenų suspaudimo ir nugaros smegenų mieloišemijos krūtinės srityje klinika yra panašios, nes pagrindinė patogenezinė abiejų atvejų grandis yra lėtine nugaros smegenų išemija. Jei kraujotaką sutrikdo refleksinis angiospazmas, nugaros smegenų funkcijos sutrikimai gali būti laikini (išeminiai paroksizmai). Visada labai svarbios kompensacinės kraujagyslių sistemos galimybės (aortos ir jos kraujagyslių aterosklerozė, arterinė hipertenzija, kraujagyslių anomalijos). Lėtinė mielopatija pasireiškia šonine amiotrofine skleroze, užpakalinių ragų, laidinio pažeidimo, mielogeninės parestezijos sindromais.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai