Kraujagyslinės kilmės juosmens ir kryžmens rezginio pažeidimai (G 54.1)

Retroperitoninio kraujavimo sukelta pleksopatija

Retroperitoninio kraujavimo priežastis būna hemofilija, vartojami antikoaguliantai, intra- vaskulinė koaguliacija, trombocitopenija, retai – pilvo aortos plyšimas. Galimi trys neurologiniai sindromai: a) juosmens rezginio neuropatija; b) juosmens ir kryžmens rezginio neuropatija; c) n. femoralis neuropatija. Juosmens rezginio neuropatija pasireiškia kraujuojant į m. psoas. Jai būdinga ūminis apatinės pilvo ir kirkšnies srities skausmas, plintantis į šlaunį ir blauzdą, vėliau atsiranda parestezijų, kojos silpnumas. Koja sulinkusi per klubo sąnarį, nes klubo judesiai labai stiprina skausmą. Labai sumažėjusi m. iliopsoas, m. quadriceps femoris, kartais šlaunies pritraukiamųjų raumenų jėga; išnykęs kelio refleksas, sensorinių pažeidimo simptomų nustatoma n. femoralis, n. obturatorius, n. cutaneus femori lateralis inervacijos zonose. Esant juosmens ir kryžmens rezginio neuropatijai, kai kraujo išsilieja plačiau, neurologiniai pažeidimo simptomai taip pat išplinta plačiau. Kai yra hematoma į m. iliacus, gali būti n. femoralis neuropatijos simptomatika.

Aneurizminės kilmės pleksopatija

Sergant pilvo aortos aneurizma, juosmens ir kryžmens rezginį gali pažeisti tiesioginis spaudimas ar randinis procesas po buvusios aortos aneurizmos operacijos. Paprastai nustatoma ne tik neurologinių rezginio pažeidimo simptomų, bet ir kojos kraujagyslinio nepakankamumo reiškinių.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai