Sauskelnės ir medžiaginiai vystyklai

Sauskelnės, arba vienkartinis vystyklas - tai vystyklas, įklotas ir plastikinės kelnaitės kartu. Drėgmė prasisunkia pro viršutinį apvalkalą į sugeriamąjį sluoksnį, kurį iš išorės saugo drėgmės nepraleidžiantis dangalas. Elastinė juostelė priglunda prie kojyčių, vystyklai užsegami kibukais, kad galėtume patikrinti, ar reikia pakeisti. Sauskelnių dydis priklauso nuo kūdikio svorio. Berniukų vystyklų įklotas storesnis priekyje, o mergaičių - centre. Medžiaginiai vystyklai gaminami iš marlės arba gauruoto audinio.
 

Suaugę žmonės, nepaisant raukšlių ir teplumo, labai mėgsta natūralius pluoštus, nes vilkėdami juos jie jaučiasi puikiai. Nors sintetinis audeklas nesiglamžo ir jį lengva skalbti, bet jis nesivėdina, prakaituojant limpa prie kūno. Braukti ranka per jį nemalonu - ne taip, kaip per medvilnę, liną, vilną ar šilką.
Kodėl džiaugiamės nešiodami iš natūralaus pluošto pagamintus rūbus, o kūdikiams renkame sintetines sauskelnes? Kas labiau patinka - ar sintetinės sauskelnės, ar medžiaginiai vys


 

Patogumas ir komfortas


Be abejo, dauguma giria naująsias vienkartines sauskelnes - jos labai palengvina tėvų darbą, o kūdikio odelė išlieka sausa. Nebereikia skalbti, džiovinti, dažnai keisti, vystyti, galima drąsiai rengtis į kelionę ar į svečius. Ir vis tik atsiranda jų priešininkų. Pavyzdžiui, vienos daugiavaikės mamos nuomone, medžiaginiai vystyklai ne tik lengvesni nei plastikiniai, bet su jais kūdikis jaučiasi maloniau.
Kai kurie tėvai suranda kompromisą. Naudoja medžiaginius vystyklus kai būna namie, ir deda sauskelnes, kai kur nors išeina. Kai kurie tėvai ir trumpoms išvykoms naudoja vystyklus, o sauskelnes - kelionėms traukiniais, lėktuvais ar ilgoms išvykoms. Taip pat vienkartiniai vystyklai praverčia, jei kūdikis serga kai kuriomis ligomis, pvz., viduriuoja. Tiems, kurie visiškai nepripažįsta “plastmasinių” vystyklų, su savimi tenka nešiotis ar vežiotis krūvas medžiaginių vystyklų.
Ir sauskelnės, ir medžiaginiai vystyklai turi ir privalumų, ir trūkumų. Kas geriausia jūsų vaikui - nesužinosite, kol neišbandysite.
 

Medžiaginiai vystyklai


Medžiaginiai vystyklai pigesni, jie minkšti, patogūs ir labiau tinka jautriems vaikams. (Tiems, kurie net išgirdę lipukų plėšimo garsą pradeda verkti). Kai kurių vaikų oda jautri popieriui ir plastmasei, ypač kai jie liečiasi prie odos kartu su amoniaku, kurio yra šlapime. Todėl kai norime panaikinti išbėrimus, kurie atsiranda dėl alerginės reakcijos į popierių ir plastmasę, medžiaginiai vystyklai tinka geriau. Šių vystyklų trūkumas tas, kad šlapimas ir išmatos nepradingsta, lieka audinyje, kuris liečiasi prie odos. Be to, juos reikia labai gerai išskalbti. Negalima naudoti balinimo priemonių - vystyklai taps akinamai balti, bet amoniako likučiai pasiliks, o nuo jų gali išberti. Vystyklus galima skalbti skalbimo mašina labai karštame vandenyje - taip skalbiant bakterijoms plisti palanki aplinka bus sunaikinta. Naudojant medžiaginius vystyklus, labai patogios yra plastmase padengtos kelnaitės, kurios prilaiko vystyklą iš viršaus, - nereikės jokių smeigtukų. Jei jūsų vaiko odelė jautri, ją greitai beria, vystyklus reikia keisti dažniau, vos tik sudrėksta.
 

Vienkartinės sauskelnės


Vienkartinių sauskelnių pasirinkimas ypač didelis: reikiamo dydžio ir formos. Patartina pirkti mažas pakuotes ir išbandyti, kas tinka geriausiai. Iš tikrųjų net nėra labai svarbu, ar sauskelnės berniukui, ar mergaitei - tai tik reklamos naujovė. Svarbiausia, kad sauskelnės būtų su kokybiškais lipukais, kurie gerai laikytųsi po daugkartinio segiojimo.
Vienkartinių sauskelnių privalumas - kad šlapimas nedirgina odos, kadangi skystis įsigeria į gilesnius sluoksnius.
Dabar sauskelnių viduje yra nauja sugeriamoji medžiaga, speciali želė, kuri tikrai padeda sugerti šlapimą ir išmatas. Tačiau kai skysčio kiekis persipildo, ši medžiaga gali prasisunkti ir pro viršutinį popierinį sluoksnį. Ši sugeriamoji medžiaga, prisigėrusi šlapimo, paprastai pasidaro molio spalvos. Beje, nuolat naudojant vienkartines sauskelnes odelę beria rečiau nei naudojant medžiaginius vystyklus.
Reikia rinktis tai, kas vaikui tinka. Vienam gali tikti brangiausios, geriausios firmos, kitam - paprastesnės. Vaikui alergiją gali sukelti ir impregnuojančios medžiagos, pavyzdžiui, alijošius.
 

ODELĖS PRIEŽIŪRA


Šlapimo ir išmatų likučius reikia nuplauti šiltu vandeniu, geriausia dušu - tai vaikui patiks. Nušluostykite odelę švelniu, vaikui skirtu rankšluosčiu arba specialia servetėle. Po to 2-3 minutes sauskelnių nedėkite. Oras - geriausias džiovintojas. Jei jūsų kūdikio oda ypač jautri, patepkite želė, jei būtina, papudruokite.
 

IŠBĖRIMAI NUO SAUSKELNIŲ


Daugumai kūdikių odelė parausta gana dažnai, bet rimčiau reikia susirūpinti, kai išberia dėmėmis ir spuogeliais. Išbėrimas gali išsiplėsti nuo užpakaliuko ant kojų šlaunų ir pilvo, o raukšlėtose, lenkimo vietose beria dar stipriau. Odelę beria susilietus su šlapimu ir išmatomis. Paprastai kūdikiui neskauda, bet jei nesiimama jokių priemonių, išbėrimas gali tapti jautrus ir skausmingas. Tos vietos kraujuoja, skiriasi skystis, apsitraukia pūslėmis. Jei išbėrimas nepraeina po 2-3 dienų, būtina pasirodyti gydytojui.
Išbertos odelės priežiūra:
• Keiskite vystyklus ir sauskelnes kiek įmanoma dažniau.
• Nuplaukite vandeniu, geriausia dušu. Stenkitės nešluostyti ir niekada netrinkite pažeistos odelės.
• Prieš dėdami vystyklą, patepkite kremu, kurio sudėtyje yra cinko.
• Jei išbėrimas nepraeina per 48 valandas, pasitarkite su gydytoju, kokį kremą nuo grybelio jums naudoti.
Kai jūsų kūdikiui sueina du mėnesiai, šlapimas ir išmatos tampa labiau koncentruoti ir kiekis pagausėja. Taigi sauskelnes ir vystyklus reikia keisti dažniau. Jei kūdikius išberia, tai dažniausiai po dviejų mėnesių.
Jūratė Vizbaraitė, vaikų neurologė ir pediatrė pataria:
 

ŠLAPINIMOSI KONTROLĖS FORMAVIMASIS



Sauskelnes mauti vaikui reiktų iki tam tikro laiko, kad jis išmoktų pajusti, kai norės ant puoduko. Šis įgūdis formuojasi apie vienerių pusantrų metų amžiaus vaikams. Jei vaikas pernelyg ilgai dėvi sauskelnes, t.y. iki 4-5 metų amžiaus, šlapinimosi refleksas negali išsiugdyti. Pradėti atpratinti vaiką nuo sauskelnių reikia tada, kai vaikas pradeda sėdėti. Dieną sauskelnes reikia nuimti ir sodinti vaiką ant puoduko. Pirmiausia vaikas turi išmokti parodyti, kad prisišlapino. Kai parodo - nebarti jo, pagirti, kad parodė. Nakčiai naudoti tik medžiaginius vystyklus. Antras valingo šlapinimosi etapas - kad vaikas pasakytų, kai nori šlapintis. Jei tai pavyksta, vadinasi, šlapimo kontroliavimo refleksas jau susiformavo. Na, o naktinio šlapinimosi refleksas formuojasi iki 3-4 metų. Važiuojant į kelionę, einant į svečius galima retkarčiais uždėti sauskelnes - tai nepakenks atpratinimo procesui.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ieva
2010-08-25 13:13
Aš tai su abiem vaikais kaitaliojau - dieną siūtos medžiaginės "sauskelnės", naktį "pampersai", taip susitaupė šiek tiek pinigėlių ir šiek tiek mažiau šiukšlių prigamindavom. Tiesa, skalbti reikėdavo dažnai, tai ar yra koks pliusas gamtai, nė nežinau - mažiau prišiukšlini, bet vandenuko daugiau sunaudoji.
Virginija
2009-04-20 16:10
Labai daug mamu pastaruoju metu naudoja daugkartines sauskelnes.As pati tik trecia vaika augindama atradau jas, ir labai gaila, kad du savo vaikus auginau su pampersais. Ir pigiau, ir ekologiskiau, o svarbiausia, vaiko odele kvepuoja.Dabar yra labai patogiu daugkartiniu sauskelniu,kurios is kokybiskos naturalios medziagos.Tik gaila,kad ne visos mamos pasidomi savo vaikucio labui.Siais laikais, kai beveik visi turi automatines skalbykles, auginti su daugkartinem sauskelnem visai nesunku.
Aušrinė
2008-10-22 06:22
Aš pirmąjį vaiką auginau su vienkartinėm sauskelnėm, nes apie daugkatines neturėjau jokio supratimo. Antrą sūnų jau nuo dviejų mėnesių auginu su daugkartinėm sauskelnėm ir man tai patinka. Beje, daugkartinės sauskelnės man nieko nekainavo - pasiuvau pati iš visokių flanelės likučių, rastų močiutės spintoje.
sonija
2006-11-02 13:15
mano vaikui nuo vienu sauskelniu sutino,pirkau tepalus tam kartui padedavo tai isbsndziau keisti pampersus tai pampers tai libero tai hiipi net ir pigiausius kaskart kitokius ir man tai padejo
sonata
2006-09-12 20:02
as savo vaikuti auginau su sauskelnemis ir nei bere nei ka ir ant puoduko normaliai prdejo daryti
vijole
2006-09-11 13:37
na nezinau ar siais laikais atsirastu nors viena mama kuri savo vaiui nedetu sauskelniu, o naudotu vystyklus. normaliai priziurint ir tos sauskelnes nera jau taip blogai
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai