Kitos kilmės juosmens ir kryžmens rezginio pažeidimai (G 54.1)

Diabetinė radikulopleksopatija

Diabetinės radikulopleksopatijos sindromas apima keletą mažesnės apimties diabetinės kilmės neurologinių sindromų: diabetinę amiotrofiją, diabetinę juosmens ir kryžmens pleksopatiją, diabetinę poliradikuloneuropatiją, proksimalinę diabetinę neuropatiją. Kartais šis sindromas painiojamas su diabetine n. femoralis neuropatija, kuriai nebūdingas skausmas. Diabetinė radikulopleksopatija yra juosmens ir kryžmens difuzinio pažeidimo ryškiausias pavyzdys. Ji gali pasireikšti ligoniams, sergantiems įsisenėjusia cukralige, bet ji galima ir ankstyvoje cukrinio diabeto stadijoje ar net iki atsirandant jo požymių. Liga prasideda ūmiai labai stipriu strėnų, klubų skausmu, plintančiu į kojas. Motoriniai pažeidimo simptomai stipresni kojų proksimalinių sričių, nors galimas ir distalinis raumenų silpnumas. Labiausiai pažeidžiamas m. quadriceps, o n. femoralis pažeidimo simptomatika stipriausia. Simptomai paprastai yra abipusiai ir dažniausiai asimetriški. Pamažu skausmas silpnėja, o kojų raumenų silpnumas stiprėja. Vidutiniškai ligos simptomai progresuoja nuo trijų iki aštuoniolikos mėnesių, tik 40 % ligonių visiškai pasveiksta. Kadangi liga prasideda ūminiu strėnų skausmu, skirtina nuo ūminės radikulopatijos. Kadangi simptomatika laipsniškai progresuoja, tenka atskirti ir nuo navikinio proceso invazijos į juosmens ir kryžmens rezginį. Diabetinės pleksopatijos patogenezė siejama su diabetine vaskulopatija ir dauginiais rezginio mikroinfarktais.

Nėščiųjų pleksopatija

Kartais pažeidžiamas nėščiųjų juosmens ir kryžmens rezginys. Ryškiausias klinikinis požymis – ūminė pėdos teisiamųjų raumenų parezė. Jos priežastis – vaisiaus galvutės spaudžiamas juosmens ir kryžmens kamienas. Rečiau nėščiosioms pasitaiko ūminė L5 ar S1 radikulopatija, kurios pagrindinis simptomas taip pat gali būti pėdos parezė.

Idiopatinis juosmens ir kryžmens rezginio pažeidimas

Sindromas kliniškai panašus į diabetinę radikulopleksopatiją, nors būna retai. Liga prasideda ūminiu sėdmens srities skausmu, plintančiu į koją, greitai ryškėja įvairių kojos raumenų silpnumas. Sensoriniai pažeidimo simptomai būna nestiprūs, galimas n. femoralis ir n. ischiadicus kamieninis skausmingumas (alodinija, hiperalgezija). Skausmas trunka kelias savaites, raumenų silpnumas – ilgiau. Tiksli sindromo priežastis ir atsiradimo mechanizmas nežinomi, nors tikėtina imuninės sistemos įtaka.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai

Mūsų draugai