Tinkama mityba – patikimiausias būdas išvengti podagros

Podagra – tai lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, kuria sergant kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose labai padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Kas būdinga šiai ligai? Kaip palengvinti jos eigą? Kas svarbiausia šios ligos profilaktikai? Apie tai papasakojo Kauno medicinos universiteto klinikų šeimos gydytojas Gediminas URBONAS.
 

Ši reumatinė liga atsėlina lėtai ir netikėtai. Dažniau ji aplanko tuos, kurie mėgsta skaniai, riebiai ir gausiai pavalgyti, dažnai išgeriančius alaus, degtinės ar brendžio. Tačiau tai nėra taisyklė, kartais polinkis sirgti šia liga yra perduodamas genetiškai. Podagra gali susirgti ir tie, kurie taisyklingai maitinasi, retai vartoja alkoholinius gėrimus ir pan.
Pasak specialistų, ligą sukelia nuodingųjų medžiagų – purinų –perteklius, sukeliantis sąnarių uždegimą (susikaupusi šlapimo rūgštis patenka į pirmojo pėdos piršto sąnario skystį ir ten kristalizuojasi).
Kodėl podagros liga labai susijusi su maistu, kurį mes vartojame? Atsakymas paprastas. Mat dauguma gyvulinės kilmės maisto produktų, tokių kaip kiauliena, lašiniai, tamsus alus, degtinė ir pan., turi purinų. Būtent ši medžiaga, kaip jau minėta, ir transformuojasi į šlapimo rūgštį, kuri vėliau ir sukelia sveikatos sutrikimus.
 

 

Kaip atpažinti podagros priepuolį?


Kaip minėta aukščiau, podagros priepuolį dažniausiai provokuoja netinkamas (riebus, sūrus, aštrus) maistas arba alkoholis. Podagros priepuolio atsiradimą taip pat gali paskatinti drėgmė, šaltis, netinkama avalynė. Dažniausiai ligos pradžioje yra pažeidžiamas pėdos didžiojo piršto sąnarys. Priepuolis neretai užklumpa naktį, tuomet prabundama nuo stipraus ištinusio ir paraudusio sąnario skausmo. Toks jausmas, kad koja visa „dega“. Gali pakilti ir kūno temperatūra, skaudėti galvą.
 

Kaip sumažinti skausmą?


Išgerkite tabletę nuo skausmą. Uždėkite ant kojos ledo kompresą. Gerkite kuo daugiau skysčių, taip sumažės skausmas, greičiau pasišalins susikaupusi šlapimo rūgštis. „Podagra – ne ta liga, kai galima gydytis pačiam. Siūlyčiau kuo greičiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad atliktų reikiamus kraujo ir rentgenologinį tyrimus ir patvirtintų arba atmestų podagros diagnozę“, – pataria šeimos gydytojas Gediminas Urbonas. Podagra gydoma ne tik priepuolio metu, bet ir tarp priepuolių vaistais, mažinančiais šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Labai svarbu nuolat vartoti gydančiojo gydytojo paskirtų preparatų, kurie retina priepuolių pasireiškimą.
 

Tinkama mityba – svarbiausia ligos profilaktika


Šlapimo rūgšties perteklius padidina arterinio kraujo spaudimą, širdies ir kraujagyslių ligų, tulžies pūslės akmenligės riziką. Ypač pavojinga, kad rūgšties perteklius gali sukelti inkstų uždegimą – nefritą.
Norint išvengti visų išvardytų sveikatos sutrikimų, reikia kuo greičiau ir atsakingiau pakeisti senuosius gyvenimo įpročius. Tai nėra lengva, bet verta dėl sveikatos pasistengti.
Visų pirma, sumažinkite ar net visiškai atsisakykite riebios mėsos bei alkoholinių gėrimų. Pamirškite alaus skonį, nes sergant podagra jo gerti negalima. Kodėl? Alus turi daug purinų. Taip pat reikėtų vengti vištienos, kiaulienos ar kalakutienos kepenų, lapinių salotų, žirnių, pupelių, stiprių sultinių. Stiprią juodąją arbatą pakeiskite lengva žolelių arbata.
 

O kokių produktų reikėtų valgyti daugiau?


Tai įvairūs pieno produktai, kruopos, duona, kiaušiniai, daržovės, vaisiai, riešutai. Beje, vaisiai mažina purinų kiekį ir padeda išvengti priepuolių. Gera naujiena ir ta, kad prieskonių galite neriboti.
Kovos su šia liga taisyklė: gerti šlapimo rūgšties kiekį mažinančius vaistus, kuo daugiau vandens ir laikytis dietos.
 

Tai įdomu…


· Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad gėrusiųjų po keturis ir daugiau kavos puodelių per dieną šlapimo rūgšties kiekis kraujyje yra mažesnis, palyginti su tais, kurie išgerdavo 1–2 puodelius kavos kasdien. Vadinasi, kava mažina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.
· Mėlynės labai naudingos sergant glaukoma, podagra, reumatu.
· Podagrai gydyti bei profilaktikai rekomenduojama valgyti apelsinų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai