Karščiuojantis vaikas

Turbūt visi tėvai yra susidūrę su vaiko karščiavimu. Greičiausiai niekas nenustebs išgirdęs, kad karščiavimas – dažniausia priežastis, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytojus. Simptomas vienas, tačiau jo priežasčių iš tikrųjų daug.
 

Karščiavimo priežastys


Infekcija. Tai dažniausia karščiavimo priežastis. Karščiavimas – tai vienas iš mechanizmų, padedančių organizmui kovoti su ligos sukėlėju. Pakilus temperatūrai, organizme gaminami interferonai, antikūnai, stimuliuojama leukocitų veikla. Be to, esant aukštai temperatūrai mikroorganizmai nesugeba daugintis bei sukelti ligos.
Perkaitimas. Naujagimių bei kūdikių šilumos reguliavimo sistema dar nėra tobula, todėl netinkamai aprengti mažyliai linkę greitai perkaisti ir atšalti.
Skiepai. Dalis vaikų karščiuoja paskiepyti.
Dantų dygimas. Tai irgi viena galimų karščiavimo priežasčių, tačiau karščiavimas, atsirandantis dygstant dantims, paprastai nebūna aukštesnis kaip 37,8° C.
Kitos priežastys: nudegimai, traumos, neurozės, centrinės nervų sistemos pažeidimas ir t.t.
 

Temperatūros matavimo ypatumai


Temperatūrą būtina matuoti pažastyje, burnoje arba tiesiojoje žarnoje.
Jei vaiko temperatūra pažastyje neviršija 38°C, karščiavimo mažinti nereikia. Jei 38–38,5°C – mažinti tuo atveju, jei vaikas blogai jaučiasi, pvz., vangus ar sujaudintas, praeityje yra buvę traukulių.
Matuojant tiesiojoje žarnoje, 37–38°C temperatūra laikoma normalia.
Jei vaikas verkia arba neseniai valgė karšto maisto, gėrė karštų gėrimų, prieš matuojant temperatūrą būtina palaukti pusvalandį, antraip rezultatas bus klaidingai didesnis.
Turėkite galvoje, kad didžiausia temperatūra būna tarp 18 ir 22 valandos, o mažiausia – ryte.


 

Kūno temperatūros mažinimo priemonės


Esant aukštesnei kaip 38,5°C temperatūrai, vaikui gali prasidėti traukuliai (kartais traukulių gali atsirasti ir karščiuojant iki 38°C). Neišsigąskite, dažniausiai jie praeina be pasekmių, tačiau tokiu atveju būtina kuo skubiau mažinti kūno temperatūrą, t.y. sugirdyti antipiretikų arba į tiesiąją žarną įdėti antipiretinio poveikio žvakutę bei naudoti fizinius karščiavimo mažinimo metodus.
Gripu ar vėjaraupiais sergančiam vaikui (iki 15 metų amžiaus) negalima skirti aspirino, nes šis vaistas kai kuriais atvejais gali sukelti Rejė sindromą. Tai būklė, kai pažeidžiamos vaikų kepenys bei smegenys. Apie 40 proc. šių vaikų miršta.
Dėl toksinio poveikio organizmui negalima skirti ir amidopirino, fenacetino bei antipirino.
Nerekomenduojama vartoti ir analgino, nes šis preparatas slopina kraujodarą bei gali sukelti ūminę alerginę reakciją. Aprašomi sąmonės netekimo atvejai krentant kūno temperatūrai iki 34–35°C.
Pasirenkant karščiavimą mažinančio preparato formą (sirupas, kramtomos tabletės, žvakutės ir kt.), reikia prisiminti, kad, pavartojus tirpalo arba sirupo, vaistas pradeda veikti po 20–30 minučių, žvakutės – po 30–40 minučių, tačiau žvakutėmis vartojamo vaisto poveikis trunka ilgiau. Žvakutes patogu vartoti tuomet, kai vaikas vemia arba nenori gerti vaistų.
Pakartotinai karščiavimą mažinančio preparato galima vartoti ne anksčiau kaip po 4–5 valandų ir tik tuomet, jei temperatūra aukšta.
 

Fiziniai karščiavimo mažinimo metodai


• Įsupti nurengtą vaiką į drungnu vandeniu suvilgytą paklodę.
• Pasodinti vaiką į vonią su drungnu vandeniu ir kempine įtrinti jo kūną. Išsiplėtus kraujagyslėms (nuo trynimo), paspartėja kūno šilumos atidavimas į aplinką, o garuodamas nuo odos vanduo dar labiau paspartina kūno atvėsimą. Vandens temperatūra turi būti tokia, kad vaikas nedrebėtų, nes drebulys tik padidina kūno temperatūrą, todėl reikiamo rezultato nesulauksite.
• Anksčiau patardavo vaiko odą įtrinti spiritu arba degtine. Dabar šio močiučių recepto taikyti nepatariama. Alkoholis gali sukelti drebulį ir dar labiau padidinti temperatūrą, be to, alkoholio garai vaikui kenksmingi.
 

Kiti būdai, palengvinantys vaiko savijautą


• Duokite vaikui pakankamai šiltų (ne karštų) skysčių. Tai padės išvengti dehidracijos (būklės vaikas netenka daug skysčių prakaituodamas) bei savaime iš vidaus šiek tiek mažins kūno temperatūrą.
• Aprenkite vaiką medvilnine pižama, ji netrukdys prakaituoti, o prakaitas puikiai susigers.
• Paguldykite vaiką vėsesniame kambaryje.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai